2024. március 8., 17:09

Egyeztető tárgyalás a Szent István híd építéséről

Pászti Károly, az ipolybalogi Szent Korona Kórus másodkarnagya évekkel ezelőtt határozta el, minden követ megmozgat annak érdekében, hogy a nagykürtösi járási Ipolybalog és a magyarországi Ipolyvece között egy gyalog- és kerékpárhíd jöhessen létre.

Szent korona híd
A híd látványterve.
Fotó: Pakucs Gergely/pakucs-bau.hu/

Tervei szerint az acélszerkezetű, faragott fa és kő díszítéssel ellátott építmény a Szent Korona híd nevet kapná. Az elképzelések szerint az Ipolyon átívelő híd – a kiépített kerékpárúton keresztül – Ipolyvece főterét és az ipolybalogi Kápolnadombot kötné össze, s két pillérénél egy-egy őrházat is kialakítanának.

A Szent Korona híd létesítésének ötlete Svélecz Gyula barátom gyógyulásáért való imáim között született. Sajnos ő már csak fentről figyelheti a híd épülését. A magyarországi oldalon lévő őrházat elhunyt barátomnak ajánlom; a neve Svélecz Gyula Határőrház lesz. Gyuszi egyébként is korábban határőrként szolgált a térségben, és mélyen magyar lelkével méltó helyről őrizheti majd az örökkévalóságból a Szent Korona hidat”

– fogalmazta meg korábban Pászti Károly.

2021. április 4-én fontos lépést tettek a Szent Korona híd létesítésének érdekében. Bálint Péter ipolybalogi és Molnár János ipolyvecei polgármester – a települések képviselő-testületeinek felhatalmazásával – aláírták az együttműködési szándéknyilatkozatot, egyben megállapodást, amiben egyúttal országaik minisztériumainak hozzájárulását is kérték a határátkelő megépítéséhez.

A Szent Korona híd célja a két település, közvetetten a két térség, ezáltal a két ország kulturális, gazdasági és nemzeti együttműködésének megerősítése és fejlesztése, egy új gyalogos és kerékpáros közlekedési útvonal kialakítása”

– olvasható az együttműködési szándéknyilatkozat-megállapodásban.

Nem sokkal később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bálint Péternek, Ipolybalog polgármesterének címzett levelében kifejtette, a kormány kiemelt céljai közé tartozik a határ menti térségek fejlesztése, az infrastrukturális összeköttetések helyreállítása, így az Ipoly folyó két partja közötti közlekedési kapcsolatok bővítése is:

Az Ipolyvece és Ipolybalog közötti híd megépítését támogatom, megvalósulását szorgalmazni fogom a Szlovák Köztársaság kormányával folytatott tárgyalásaim során. Bízom benne, hogy közös erőfeszítéseinknek köszönhetően a tervezett fejlesztés mielőbb megvalósulhat.”

2022 januárjának végén megkezdődtek a projektindító tárgyalások az Ipolybalog és Ipolyvece között kialakítandó gyalogos és kerékpáros híd kapcsán, 2024 márciusában pedig Pászti Károly újabb fejleményekről számolt be: a hídépítés kapcsán a napokban egyeztető tárgyalás zajlott az Építési és Közlekedési Minisztériumban.

A megbeszélésen szó esett az elmúlt három év eseményeiről, tárgyalásairól, eredményeiről. A mintegy kétórás eszmecserén a felek támogatták a híd megvalósítását, melynek első céljául tűzték ki, hogy a 2023. évi LXIX. törvény hatályba lépése miatt kerüljön bele a kormányzati keretprogramba a Szent Korona híd – Balla Mihály országgyűlési képviselő által javasolt új munkanevén: Szent István híd – beruházása, amit a kormánynak 2024. június 30-áig kell elfogadnia”

– részletezte.

Hangsúlyozta, hogy amennyiben megszületik a kormánydöntés, elkezdődhet a közbeszerzési pályáztatási eljárás előkészítése, majd kiírása és lefolytatása, legoptimálisabb esetben akár még ebben az évben:

Ha a pályázati kiírás eredményes lesz, még az is lehet, hogy sor kerülhet az eredeti időpontban, azaz 2026. augusztus 2-án az alapkőletételre a Szent Korona Ünnepség keretén belül.”
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.