2023. augusztus 29., 16:06

Egyéves a Gömör és Nógrád Rádió

2023. augusztus 20-án ünnepelte fennállásának első évét a Gömör és Nógrád Rádió, amelynek egy évvel ezelőtti indulását tudatosan államalapító Szent István királyunk ünnepére időzítették. Az önkéntesek által működtetett online rádió első évfordulója alkalmából a rádiós csapat tagjaival összegeztük az elmúlt időszakot.

Gömör és Nógrád Rádió
Műsorvezetők

A rádió megálmodóját és ötletgazdáját, dr. Bódi Lászlót 2019-től foglalkoztatta a gondolat, hogy egy regionális rádió növelhetné a nemzeti összetartozás érzését, büszke öntudatot, erős hitet és értékes tudást adhatna a gömöri, illetve nógrádi magyaroknak. 

– Nemzetközi kereskedelmi tevékenységem révén évekig bolyongtam a világban, s közben folyamatosan azon járt az agyam, hogy lehet az, hogy az ezeréves Magyar Királyság egykor leggazdagabb régiói – Gömör, Nógrád – ahol a fazekasság, a bányászat, a kereskedelem egykor világszínvonalú volt, 30 éve képtelen előre lépni. Miután a Covid alatt alkalmam nyílt újra betekinteni szülőföldem közösségi életébe, egyértelmű lett a válasz: nincs meg a szebb jövőbe vetett hithez és a sikerhez oly szükséges öntudat és összetartozás érzése, tehát ez a megrendíthetetlen alap a legnagyobb hiányosság az egykor erős hitű, szorgos és szívós palóc magyarok földjén.

S mivel a Szentírásból tudjuk, hogy a hit „hallásból” van, adott volt az első lépés: hallani kell Isten üzenetét, hallani kell kik is vagyunk, honnan jöttünk, hol vagyunk és hová tartunk, és hogy ezen az úton egyáltalán nem vagyunk egyedül. Így született meg a Gömör és Nógrád Rádió

– avat be az előzményekbe Bódi László.

Mágnesként vonzott a lehetőség

2022 elején, amikor elindult az önkéntes munkatársak keresése, Csank Király Katalin, a cakói magyar általános iskola igazgatónője az elsők között jelentkezett a rádiós csapatba. 

Volt egy kevés tapasztalatom a helyi regionális tv kapcsán. A magyarságtudatom azt súgta, hogy ez egy klassz kezdeményezés. Ma meg azt érzem, mintha régóta dolgoznánk együtt a közös célért, röpke egy éve alatt tehát nagyon jól összerázódott a csapat

– mutatott rá Katalin.

Gömör és Nógrád Rádió

Ádám Veronika hagyományőrző gömöri kézműves a vállalkozása mellett döntött a közösségi rádiós munka mellett. 

– 17 éves koromban kaptam egy lehetőséget, hogy rádiós műsorvezető legyek. Akkor azt a lehetőséget elszalasztottam, de amikor megláttam a Gömöriek és Nógrádiak Facebook-csoportban, hogy egy új regionális rádióhoz önkénteseket keresnek, már nem gondolkodtam. Az önkéntesség és a rádió gondolata mágnesként vonzott. Hálásan köszönöm a lehetőséget, minden elképzelésemet felülmúlta a közös munka ezzel a nagyszerű csapattal – mesélt érzéseiről Veronika.

Amikor Bódi László felkeresett, még gyerekcipőben járt a dolog, de a lelkesedése azonnal meggyőzött. Láttam benne a lehetőséget arra, hogy összefogjuk a magyarságot, értéket teremtsünk, amit érdemes követni.

Álmaimban sem gondoltam volna, hogy egyrészt ennyire fogom élvezni a rádiózást, a közös munkát és a sokszor éjszakákba nyúló csoportos beszélgetéseinket, másrészt, hogy a riportalanyoknak köszönhetően tényleg határtalan tudást, erényt és tapasztalatot vagyunk hivatottak közvetíteni – részletezi a rádiózás szépségét a runyai Tóth Csilla, akinek jóvoltából magyar népmeséket hallgathat a közönség minden este 19:00 órakor.

– A Cooltour.SK utazási iroda a Felvidék szépségeinek a bemutatására összpontosít, és a rádió felkérésére vállaltuk egy utazási magazin elkészítését – veszi át a szót Varga Gábor gömöri cserkészvezető, a Bakancslista című utazási magazin egyik műsorvezetője. Két fontos dolog miatt éreztük úgy Csúsz Balázs kollégámmal, hogy részt kell vállalnunk ebben a munkában… Az egyik, hogy rengeteg magyar történelmi emlék és természeti kincs alkotja ezt a két régiót, amelyekről mindenkinek tudnia kell! A másik, hogy a régióban élők számára nagy segítség lehet, ha más tájakról is idekalauzoljuk a túrázni, világot látni és lelkileg, testileg gazdagodni vágyó embereket – vázolta fel küldetését és önkéntes munkájának célját Varga Gábor. 

Fiatalok a csapatban

A csapat legfiatalabb tagja Molnár Tibor, aki már régen a versek szerelmese, s idén tavasszal a médiacsaládunk által meghirdetett szavalóverseny győztese lett a középiskolások kategóriájában.

Tibi elmondta, hogy a rádiózás által egy teljesen új műfajban próbálta ki magát, jó kapcsolatokra tett szert, s a szórakoztatás és az embereken való segítség szinte élete részévé vált. 

–  Megrögzött lokálpatriótaként szívemen viselem a tágabb régió, Gömör és Nógrád, illetve a szűkebb lakókörnyezetem, Medvesalja sorsát. Nem mellesleg mindig is vonzott a média világa, az, hogy kipróbáljam magam egy ilyen környezetben. Egy év elteltével elmondhatom, én magam is sokat tanultam és fejlődtem a környékbeli emberekkel folytatott beszélgetéseim során – összegezte tapasztalatait Vincze Gábor a Medvesaljáról. Ő szülőföldje lakosságát szólaltatja meg hétről hétre a Gortva-völgyi krónika című műsorában. 

Gömör és Nógrád Rádió

– Tudtam, hogy a rádiózás egyáltalán nem lesz könnyű feladat, viszont afelől sem volt kétségem, hogy nem véletlenül kerestek meg. Egészen biztos voltam benne, hogy a gasztronómia óriási lehetőség, hiszen sehol sem nyílik meg úgy az ember, mint az illatok és az ízek világában – avat be a Titkos hozzávaló című gasztronómiai műsor vezetője, a füleki Bóna Friderika, aki egyetemi tanulmányai mellett szorgoskodik a rádióban immár egy éve. 

– A Gömör és Nógrád Rádió először a zenei világával szólított meg, mivel csak magyar dalokat közvetítenek, olyanokat is, amelyeket évek óta nem hallottam, de nagyon tetszettek a beszélgetések is. Büszke voltam a Gömör és Nógrád Rádióra, és gömöriként szerettem volna én is hozzájárulni ahhoz, hogy ez a rádió még nagyon sokáig hallgatható legyen – mondta Tóth Szilvia, a rádió legújabb munkatársa, aki négygyermekes anyaként is talált időt a rádiózásra, visszatérve ezzel eredeti szakmájához, a médiatudományhoz.

Először is gömöri vagyok, bárhol is voltam, bármerre jártam, de a gyökerek, az otthontudat megtartó erő, igazodási pont, érték- és mértékadó szellemi támasz. Másodszor, a rádió célja, szellemisége, értékrendje összhangban van az elvárásaimmal. Harmadszor, szükség van rá, főleg ebben az értékeiből kiforgatott és kiforduló lélekgyilkos világban. Támogatom, ahogy tudom, ahogy lehet, amíg lehet. Gömörnek vissza kell adnunk a méltóságát, ami megilleti

– így indokolta meg az önkéntes munka vállalását Mihályi Molnár László, a szepsi gimnázium történelemtanára, aki az Őseinket felhozád… című történelmi magazin állandó társműsorvezetője. 

– A hivatásom miatt keresett fel először a rádió egyik műsorvezetőnője, Csank Király Katalin, akinek a műsorában, mint vendég voltam jelen. A beszélgetésnek minden percét imádtam. Pár héttel később Bódi László ajánlott fel egy lehetőséget, hogy akár saját műsoridőben is jobban megismertethetném az emberekkel a lakberendezés világát. Természetesen igen volt a válaszom.

Eleinte úgy gondoltam, hogy ez egy kitűnő lehetőség számomra, mint kezdő vállalkozó, de ez viszonylag hamar átformálódott bennem és egy idő után már sokkal inkább csak adni szerettem volna valamit az embereknek

– meséli rádiós munkájának kezdetét Czikó Éva, a Tervezz Okosan című lakberendezési magazin műsorvezetőnője, aki vállalkozása mellett kezdett el önkéntesen rádiózni.

Németh Ajna siófoki születésű tanár a férje által került Gömörbe, ahol tanári és immár rádiós munkája mellett a nagybalogi református gyülekezet dicsőítő zenekarának énekese is. Szerinte társadalomformáló ereje van annak a munkának, amit a rádió önkéntesei végeznek. 

– Küldetésemnek érzem, hogy Krisztus megváltó szeretetét minél több formában tudjam hirdetni, képviselni, az örömhírt az emberekhez eljuttatni – tette hozzá. 

Az első év – számokban

A Gömör és Nógrád Rádió repertoárjában jelenleg 1330 magyar dal van, megközelítőleg 300 ezer perc telt csak magyar zenével fűszerezve, 282 igemagyarázat hangzott el. Az önkéntes műsorvezetők 249 műsort készítettek 148 vendéggel, miközben 93 népmese szórakoztatta és tanította a legkisebbeket. A rádiónak 1100 követője lett a közösségi médiában és majdnem 40 ezren hallgatták már a rádiót online, több mint 750 településről, a világ összes kontinensén.

A rádióhoz csatlakozó gömöri, illetve nógrádi, vajdasági és erdélyi hírességek, Pindroch Csaba Jászai Mari-díjas színész, Tóbisz Titusz operaénekes, dr. Mihalec Gábor párterapeuta, Bedő Imre, a Férfiak klubja alapítója, valamint református, katolikus és evangélikus lelkészek, püspökök is támogatják a rádiót. 

Gömör és Nógrád Rádió

– Mi egy megálmodott úton indultunk el, amellyel Gömörből és Nógrádból Istenbe vetett hitet, erős nemzeti hovatartozást, közös sorsvállalást és együttműködést, valamint értékes tudást sugárzunk csak magyar dalokkal szórakoztatva hallgatóinkat – zárta mondandóját Bódi László, akinek a Nemzetünkért és Szülőföldünkért Alapítvány kuratóriumi elnökeként már újabb tervei vannak a gömöri és nógrádi magyarság felemelésére. 

A rádió munkáját e sorok szerzője hírszerkesztőként segíti.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/34. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.