Egyelőre nem tudni, tovább működhet-e a roma polgárőrség
A Helyi Polgárőrség Programot, vagyis a MOPS-ot foglalkoztató Európai Uniós projekt idén júniusig tart, és kérdéses, hogy lesz-e folytatása. Füleken 10 polgárőrt érint a dolog, országszerte viszont több mint 1200 ember veszítheti el a munkáját.

A roma polgárőrök elsődlegesen közvetítői szerepet játszanak, és együttműködnek a városi, illetve az állami rendőrséggel. Szociális és asszisztensi szolgáltatásokat nyújtanak főleg a közrend fenntartása során, ahogy a közúti közlekedés folyamatosságának és biztonságának, a köz- és magánvagyon védelmének, valamint a környezetvédelem biztosításának terén is.
„Országszerte kb. ilyen 1200- 1400 fő kerülhet így utcára, veszítheti el két és fél év után a munkáját. Füleken ez egy nagyon hasznos egysége a helyi rendfenntartásnak, szorosan összedolgoznak, együttműködnek úgy az állami rendőrséggel, mint a városi rendőrséggel. A mindenkori városi rendőrparancsnok valahol ilyen módszertani főnökük is. Ő felügyeli a tevékenységüket”- nyilatkozta Agócs Attila, polgármester.
Benčík Gabriel, városi rendőrparancsnok hozzátette, neki is sokéves, jó tapasztalata van a szervezettel.
Városi rendőrkapitányként úgy érzem, hogy ez az együttműködés még szorosabb lehet”- mondta.
Hasonlóan jó tapasztalatokról számolt be Fülekpüspöki és Ragyolc önkormányzata is. Mindkét faluban 4-4 polgárőr segíti a rendőrség munkáját, a közrend fenntartását.
„A jóváhagyott maximális támogatás két évre fedezi a négy polgárőr bérét és a projekttel kapcsolatos kiadásokat. A kétéves munkaszerződésük hamarosan lejár, és jelenleg nincs kiírva kérvény hasonló projektre, mellyel meghosszabbíthatnák a szerződésüket”- nyilatkozta Cupper József, Fülekpüspöki alpolgármestere.
„Az elmúlt másfél évet nagyon pozitívan értékeljük, számos területen bizonyítottak. Összedolgoznak az állami rendőrséggel, az önkéntes tűzoltókkal és további szervekkel, ellenőrzik a kiskorúak iskolalátogatását. Felügyelik a közrendet, segítenek a sport, a kulturális és egyházi rendezvényeknél, az illegális szemétlerakatok felderítésében, összedolgoznak a menhelyekkel, állatorvosokkal, ellenőrzik a kijárási tilalom betartását és még sorolhatnám”- részletezte az alpolgármester.
György Péter, Ragyolc polgármester is elismerően szólt a munkájukról.
„Községünkben 5 éve működik roma polgárőrség. A tagokat aszerint választottuk, hogy a roma közösség is megbecsülje őket, ezáltal könnyebben kezelhetők a felmerülő problémák, feszültségek.
- mondta György Péter.
Kérdéseket vet fel azonban, hogy mi lesz tovább?
„Sajnos az a tapasztalat, hogy 2015-ben két évet kellett várni, pedig a kormány azonnali folytatást ígért. De nyilván látni kell, hogy az Európai Unió és a bürökrácia malomkövei nagyon lassan őrölnek”- hangsúlyozta Agócs Attila.
„Állami támogatás nélkül sajnos egyelőre nem tudjuk őket tovább alkalmazni, de elgondolkodunk azon, hogy csökkentett létszámmal a falu költségvetéséből felszabadítunk egy bizonyos összeget, mivel nélkülük sajnos komoly mértékben romlana a falu és a lakosok biztonsága”- tette hozzá Cupper József, kiemelve, hogy Fülekpüspöki saját költségén egy 78 órás online iskolázást biztosít számukra. A vizsga elvégzése után igazolványt és oklevelet kapnak, mellyel sikeresebben elhelyezkedhetnek a munkaerőpiacon.
A célravezető viszont az lenne, ha az állam belátná, hogy azokon a területeken, ahol nagy a roma, illetve a szociálisan hátrányos helyzetű lakosság koncentrációja, ott ez szükséges szolgáltatás.
Emiatt állami forrásból kellene fenntartani, nem pedig folyamatos bizonytalanságnak kitenni az embereket.