Egyedi régészeti lelet és fantasztikus kiállítás várja a látogatókat a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban
A kagán lovasa című időszaki kiállításon az a régészeti lelet látható, melyet 2017 tavaszán, az M35-ös autópálya építését megelőző régészeti kutatások során tártak fel Magyarországon. Egy avar temetkezési helyről és egy rendkívüli, a 7. század közepéről származó avar harcos sírjáról van szó. A feltárt sír különös jelentőséggel bír a lovas csontváza alatt talált lamellás páncél miatt.
„Ez a vállvért több részből van összerakva. Az egyes részeket körbe kell rajzolni, majd kinyírjátok és lyukasztóval kilyukasztjátok, hogy össze tudjuk majd fűzni” – magyarázta a múzeumpedagógus a gyerekeknek, akik történelmi témájú foglalkozásra érkeztek a múzeumba. Az alkotóműhelyben ezúttal saját vállvértet készíthettek.
A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban minden kiállításhoz igyekeznek gazdag kísérőprogramot összeállítani, és havonta szerveznek alkotóműhelyeket a gyerekek részére, hogy élményszerűen, játékos módon ismerkedjenek meg a kiállítások anyagával.
„Az iskolaév folyamán igyekszünk megszólítani az iskolásokat, iskolai csoportokat, osztályokat előadásokkal, munkafüzetekkel, speciális tanórákkal. És azon kívül a nagyközönséghez is mindig szólunk, szintén előadások formájában, amikor a témához értő szakmai előadót hívunk” – mondta Tóth Szilvia, PR-menedzser.
Legutóbb „A kagán lovasa” című időszaki kiállításhoz kapcsolódóan alkottak a gyerekek. Illetve a nyári tábor témája is ehhez kötődött, melynek keretében a táborozók ellátogattak a Felföldi Dalia Iskola székhelyére Gömörpéterfalára, ahol megismerkedtek a nomád életmóddal. De térjünk vissza a különleges kiállításhoz, melynek középpontjában egy 7. századi avar páncélos lovas sírlelete áll. A sírban egy 30–35 év körüli férfit találtak, akit ritka módon teljes fegyverzetben temettek el.
„Valójában egy gazdag avar lovas sírról van szó, amelyben feltártak egy lovast a lovával együtt. Ezt a lovast teljes felszereléssel és fegyverekkel temették el. Azaz karddal, dárdával, íjjal. A legjelentősebb régészeti lelet pedig egy lemezes páncélzat, amely 500 darab vaslemezből, azaz lamellából állt” – mondta PhDr. Alexander Botoš, a múzeum régésze.
Ez az első olyan teljes lamellás páncélzat az avar korból, amelyet a régészek épségben feltártak, és amelyet eredeti lerakási helyéről hoztak ki. A látogatók a feltárt leletegyüttesen kívül egy hiperrealisztikus rekonstrukciót, az életnagyságú, galoppozó lovon ülő avar harcost láthatják a sírban feltárt fegyverek, valamint a lamellás páncélzat rekonstrukciójával. A sír felfedezésének időpontja alapján az eltemetett lovas a „Kerény” nevet kapta.
A kiállítás része két dokumentumfilm is. Az egyikben a kagán lovasának temetési szertartását elevenítik fel, a másikban pedig szakemberek számolnak be az antropológiai vizsgálatok eredményeiről. Kiderül például az is, hogy a páncélos nem bírta az alkoholt és laktózérzékeny volt. A kiállítást a debreceni Déri Múzeumban, valamint a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban láthatták eddig a látogatók. Szlovákiában elsőként Rimaszombatban, augusztus 31-ig megtekinthető.