Egy lelkes társulat jubileuma
Pár napja a régi tagokkal közösen, a színház addigi történetét bemutató film levetítésével, jó hangulatban ünnepelte 20. születésnapját a gellei Rózsa(Szín)Ház a helyi kultúrházban, így azt gondoltam, hogy most pihenőt tart a társulat, ám találkozásunkkor nagyon meglepődtem, mivel Egressy Zoltán Portugál című darabjának olvasópróbájára csöppentem be.

Nincs tehát lazsálás, a 13 tagú Rózsa (Szín)Ház már a következő előadására készül, hiszen kétévenként rukkol elő nagyszínpadi produkcióval.
Marika diákszínjátszóként a dunaszerdahelyi Fókusz tagja volt, ezért igazán örült ennek az ötletnek, hiszen így felnőttként is hódolhat a kedvtelésének. A színházasdit végül hatan kezdték el, de a háttérből sokat segített nekik V. Boros Ildikó és Kovács László tanár úr is. Első színpadi produkciójuk Hacacáré címmel futott, amelyet Török Rezső Sötét huszárja és Rejtő Jenő Rózsa a lovag című bohózata követett. Ez ihlette a színház nevét is. A régióban gyakran fellépnek, de távolabb is eljutottak már, Gelle testvérközségében, a magyarországi Abdán és a komáromi Jókai Napokon is szerepeltek. Bekapcsolódtak az amatőr színjátszó mozgalomba is, az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon, Szepsiben többször díjazták színészi játékukat. 2011-ben a Postaládát vitték színre és Marika különdíjat kapott. Ő az alapítók közül egyedüliként maradt „hírmondónak”, de a jelenlegi társulat tagjai nagyon lelkesek.
A díszleteket a rendező instrukciója nyomán maguk készítik, jobban mondva az egyik tag, Bertók Tibor asztalos, így ő a saját műhelyében önszorgalomból fabrikálja az asztalokat, bútorokat, a kocsmapultot, vagy azt, ami épp szükséges. Jobb híján a ruhatáruk is a műhelyében található. A jelmezeket az egyes társulati tagok használaton kívüli ruháiból állítják össze, de olykor külső segítség is érkezik.
Csapatépítés gyanánt gyakran összejárnak a próbákon kívül is, de például többször voltak már közösen Budapesten színházban. A karácsonyi vásáron kézműves standja volt a társulatnak és a főzőversenyre is együtt jelentkeztek be. Jótékonysági akciókat is vállalnak, például retró partit szerveztek egy beteg kisfiú, Méry Ádámka megsegítésére.
A színház megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából Iván Lajos polgármester emléklapot nyújtott át a társulatnak.
Reméljük hamarosan teljesül az egykori tag, Mészáros Mária kívánsága is, hogy búcsúképpen egyszer még a színpadon állhasson a többiekkel.
Megjelent a Magyar7 2025/5. számában.