2025. február 12., 18:33

Egy lelkes társulat jubileuma

Pár napja a régi tagokkal közösen, a színház addigi történetét bemutató film levetítésével, jó hangulatban ünnepelte 20. születésnapját a gellei Rózsa(Szín)Ház a helyi kultúrházban, így azt gondoltam, hogy most pihenőt tart a társulat, ám találkozásunkkor nagyon meglepődtem, mivel Egressy Zoltán Portugál című darabjának olvasópróbájára csöppentem be.

gelle
Volt ok az ünneplésre
Fotó: Lacza Gergely

Nincs tehát lazsálás, a 13 tagú Rózsa (Szín)Ház már a következő előadására készül, hiszen kétévenként rukkol elő nagyszínpadi produkcióval.

– A színház neve valójában egy szójáték, magyarázta a társulat vezetője, Méry Mária. Hiszen lehet Rózsa Színházként értelmezni, de ha egy kicsit játszunk vele, akkor Rózsaszín Ház is kijöhet belőle. Az egész úgy kezdődött, hogy Zöld Laci barátom odalépett hozzám, s azt kérdezte tőlem, hogy nem akarok-e szerepelni egy darabban, mert jó lenne amatőr színházat létrehozni. Akkor gondolkodás nélkül rávágtam, hogy csináljuk!
gellv
A társulat egykori és mai tagjai
Fotó:  Lacza Gergely

Marika diákszínjátszóként a dunaszerdahelyi Fókusz tagja volt, ezért igazán örült ennek az ötletnek, hiszen így felnőttként is hódolhat a kedvtelésének. A színházasdit végül hatan kezdték el, de a háttérből sokat segített nekik V. Boros Ildikó és Kovács László tanár úr is. Első színpadi produkciójuk Hacacáré címmel futott, amelyet Török Rezső Sötét huszárja és Rejtő Jenő Rózsa a lovag című bohózata követett. Ez ihlette a színház nevét is. A régióban gyakran fellépnek, de távolabb is eljutottak már, Gelle testvérközségében, a magyarországi Abdán és a komáromi Jókai Napokon is szerepeltek. Bekapcsolódtak az amatőr színjátszó mozgalomba is, az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon, Szepsiben többször díjazták színészi játékukat. 2011-ben a Postaládát vitték színre és Marika különdíjat kapott. Ő az alapítók közül egyedüliként maradt „hírmondónak”, de a jelenlegi társulat tagjai nagyon lelkesek.

A Tanulmány a nőkről című darabbal Adácson ezüst fokozatot értek el, Szepsiből pedig a szakmai zsűri különdíját vihették haza és Méry Mária is örülhetett egy újabb különdíjnak. Később Iván András (aki a Pósfa zenekar vezetője, de egyéb elfoglaltságai miatt már nem tagja a társulatnak) kapott Szepsiben Németh Péter-díjat (a legígéretesebb tehetségnek járó elismerés) a Kölcsönlakásban nyújtott alakításáért, a társulat pedig ugyanitt ezüst fokozatot érdemelt ki.

A díszleteket a rendező instrukciója nyomán maguk készítik, jobban mondva az egyik tag, Bertók Tibor asztalos, így ő a saját műhelyében önszorgalomból fabrikálja az asztalokat, bútorokat, a kocsmapultot, vagy azt, ami épp szükséges. Jobb híján a ruhatáruk is a műhelyében található. A jelmezeket az egyes társulati tagok használaton kívüli ruháiból állítják össze, de olykor külső segítség is érkezik.

Oravecz Varga Hédi és a jelenlegi rendező, Farkas Péter 2010-ben a nagymegyeri Poloska színházból érkeztek a társulatba. Hédi leszögezte, hogy a falusi színjátszók, így ők is, általában a vidám darabokra építenek, hiszen az emberek főleg kikapcsolódásra vágynak.

Csapatépítés gyanánt gyakran összejárnak a próbákon kívül is, de például többször voltak már közösen Budapesten színházban. A karácsonyi vásáron kézműves standja volt a társulatnak és a főzőversenyre is együtt jelentkeztek be. Jótékonysági akciókat is vállalnak, például retró partit szerveztek egy beteg kisfiú, Méry Ádámka megsegítésére.

gelle
Iván Péter polgármester átnyújtja a díszoklevelet Méry Máriának
Fotó:  Lacza Gergely

A színház megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából Iván Lajos polgármester emléklapot nyújtott át a társulatnak.

Reméljük hamarosan teljesül az egykori tag, Mészáros Mária kívánsága is, hogy búcsúképpen egyszer még a színpadon állhasson a többiekkel.

Megjelent a Magyar7 2025/5. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.