2020. február 28., 10:39

Egy Interreg-pályázat segítségével világhírű is lehet Szőgyén

Megnyert és beadott pályázatokról beszélgettünk Méri Szabolccsal, Szőgyén község polgármesterével.

Galéria
+3 kép a galériában
Méri Szabolcs Szőgyén polgármestere
A most érkezett új gépek a komposztálást segítik majd

Méri Szabolcs elmondja, az önkormányzat még 2016 márciusában nyújtotta be projektjét az Operációs Program Kohéziós Alapja által meghirdetett Európa-uniós pályázatba. A gazdasági udvar modernizációjával olyan gépekre tett szert a község, amelyek a komposztálást segítik elő.

A projekt már négy éve jóvá lett hagyva, de a közbeszerzést kellett újra és újra beadni ellenőrzésre.

„Most jutottunk oda, hogy megvehettük a gépeket, ami már igen halaszthatatlan volt, hiszen eszközeink már 30-40 évesek és teljesen leamortizálódtak. Igaz magas volt az önrész, majdnem 11 ezer euró, de 207 ezer 500 eurót kaptunk uniós forrásból, lett egy jó traktorunk markolókkal, zúzóval felszerelve és egy magasított pótkocsink. Megvan a komposztáló helye, így mára minden akadály elhárult a zöldhulladék hasznosításának útjából” – sorolja a polgármester.

Tisztítják a jövőbeni víztisztító helyét

Úgy tervezik, a régi fürdő helyére építik a víztisztítót.

Megvan már az a tervdokumentáció, amely tartalmazza a víztisztító és a csatornázás projektjét. A víztisztítóra már van érvényes építkezési engedély a kanalizációhoz viszont többlépcsős telekrendezést folytatnak ott annak érdekében, hogy arra is megkapják az építkezési engedélyt. Mivel ilyen nagy beruházásra nincs a községnek pénzügyi kerete, ezért muszáj pályázati kiírásra várni. Ezeket pedig többnyire úgy írják ki, hogy egy hónapon belül minden anyagot le kell adni hozzá, ezért még a közbeszerzést is le kell folytatniuk a pályázat kiírása előtt. „A szennyvizet egyelőre ráhordásos módszerrel oldanánk meg és a megtisztított szennyvíz a patakba, majd a halastóba folyna. Ha a jövőben a csatornázás is megvalósulna azt is könnyen rá lehet csatlakoztatni. Mi olyan víztisztítót szeretnénk építeni, hogy a két szomszédos település Köbölkút és Nagyölved is hordhatná ide a szennyvizet”- magyarázza Méri Szabolcs.

A feltárt, majd betemetett hétezer éves rondella újraépítésével világhírűek lehetünk

A polgármester kifejti egy nagy Interreg-pályázatuk van beadva Ipolydamásd községgel karöltve. Jelenleg a hiánypótlás zajlik. A Busa hegyen feltárt, a lengyeli kultúrából származó erőd körtemplomának egyik kapuját szeretnék eredeti módon, valós méretekben újjáépíteni. A továbbiakban az egész négykapus, sánccal körülvett erőd is felújítható lenne, ennek kerékkötője a földtulajdon rendezetlensége, de igyekeznek majd megegyezni a tulajdonosokkal. A  két szőgyéni rondelláról tudni kell, úgy épültek, hogy kapuik tengelye az úgynevezett „magas Hold” pályájának két szélső pontja felé irányult. Ez csak 18,6 évenként szokott előfordulni, de ilyenkor egyenesen a kapun át áramlik a fény a rondellába.

Emellett szeretnénk kiemelni a régi elpusztult német templom alapjait, az ott található Dobra patakot revitalizálni, és egy új épület emelése is tervben van, ahol maketteken és interaktívan mutatnánk be a község elpusztult épületeit”

– mondja a tervek kapcsán a polgármester.

Közös pályázat  testvérvárosukkal, Tatával 

Méri Szabolcs utolsónak azt a Tatával közösen benyújtott Interreg pályázatot említi, amely a diákokra építve fedi le a közös eseményeket az iskolák között - a sport a művelődés és a kultúra terén.

Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.