2020. július 25., 20:32

Egy falatnyi édenkert

Aki meglátja a mellékelt fényképeket, azt hihetné, hogy a trópusokon, de legalábbis egy botanikus kertben járunk. Pedig a fotók a királyhelmeci Nagyhegyen készültek.

A hegy lankáin, ahol megannyi hétvégi telek kapott helyet, általában zöldség- és gyümölcstermesztés folyik. Ez elsősorban a bérházakban élő családoknak csábító, hiszen a zömmel 8 áras telkeknek köszönhetően van hová kimozdulniuk, kertészkedniük, kipihenniük a stresszes hétköznapok fáradalmait.

Karnai Árpád is lakótelepen él a családjával. Már harminc éve van telkük a hegyen, ahol az utóbbi tíz évben minden megváltozott.

Az egzotikus növényeken kívül van itt egy csobogó tavacska, ahol halak úszkálnak, de vannak tyúkok, galambok, méhek, papagájok, fürjek és két bájos házőrző kutya: Lili és Zafi. A vadszőlővel befuttatott kerítés egy falatnyi édenkert a Bodrogköz szívében

Mikor és miért született az igény, hogy valaki ritka növényekkel vegye magát körül?

A bodrogközi Battyányból származom, ahol szüleimnek mindig is volt kertjük. Átlagos falusi kertre gondoljunk. Szőlőskén jártam középiskolába, ahol gyümölcstermesztést és borászatot tanultam. Kezdetben a tanult szakmámban dolgoztam, ám a leépítések miatt én is munkahelyváltásra kényszerültem, végül a vasút alkalmazottja lettem.

Ennek a munkának az a nagy előnye, hogy meglehetősen sok szabadidővel rendelkezem, így jut időm a kertre, a hobbimra.

Gyakran itt is alszom, ebben a kis nyári lakban. Van villanyunk, ami nagy előny, de a vezetékes víz nagyon hiányzik. Szerencsére az öntözésre elsősorban esővizet használok, és ma már 6000 liter tárolását meg tudom oldani.

khelmec_kert

Rengeteg ismeretlen, szokatlan formájú és virágú növényt látok mindenütt! Bemutatná, mi minden található e buja növényzetű kertben?

Van négyféle banánfám. Ezekről azt kell tudni, hogy az anyatő csak egyetlen-egyszer terem, nem véletlenül van ennyi sok sarj körülöttük. Télen visszavágom őket, egy hungarocellből házikót építek köréjük, így áttelelnek. Nagy hidegben még a fűtést is meg tudom oldani számukra. Mostanában a murvafürt (Bougainvillea) az egyik nagy kedvencem, igyekszem belőle minden színárnyalatot beszerezni. Több száz fajtája létezik, nekem mintegy 45 cserépnyi van a birtokomban.

Mindig az az igazi kihívás, ha olyasmit szeretnék meghonosítani, aminek nem a mi klímánk az ideális közege.

Van tölcsérjázminom is sok színben, fukszia, kefevirág, mintegy nyolcvan tő futómuskátli, angyaltrombita, csillagfürt, kála. Az állatok közül harminc tyúkot a tojásért tartok, de van két pár díszgalambom, illetve egy pár húsgalambom is. Három-négy éve papagájaim is lettek, pillanatnyilag négyfélét tartok, némelyiket én neveltem fel, mert a szüleik kirepültek, és itthagyták a kicsinyeiket. Van harminc fürjem is. Érdekességként jegyzem meg, hogy az ő tojásaikat a szalmonella nem tudja megfertőzni, ráadásul finom, selymes ízűek. Nyersen is nagyon szeretem. 10 méhcsaláddal is rendelkezem, ők biztosítják a tágabb család számára a mézet. Az itt élő levendula virágát a méhészkedés során is fel tudom használni, mert észrevettem, hogy ha a füstölőbe teszek egy keveset, a méhek is jóval nyugodtabbak. A négy évvel ezelőtt készült tavacska 1,2 méter mély, a szivattyú óránként 400 liter vizet mozgat át benne. Több mint 50 aranykárász és koi él a vízében. A tó felszínén háromféle tavi-rózsa látható.

A vízcsobogás hihetetlenül megnyugtatja az embert, sokszor észre sem veszem, hogy egész délelőtt nem kapcsoltam be a rádiót.

A tavat ráadásul tisztítani sem kell, hiszen beállt már benne a biológiai egyensúly. A halak a vízben is telelnek. A tavacska ad inni az ideérkező rovaroknak is. (Miközben Árpád magyaráz, az egyik murvafürt virágán megjelenik egy kacsafarkú szender, az egyedüli rovar, amely ha beporozza a virágot, az akár magról is termeszthetővé válik.)

karnai

Vannak itt még gyümölcsfák és szőlő is.

Az alma, a barack, a körte és a szőlő mellett van datolyaszilva és füge is. Ami pedig a szőlőt illeti, most épp a függönyművelés lehetőségét próbálgatom.

Hogyan és hol szerzi be a különleges növényeit?

Zömében Magyarországról és az internet segítségével. A közösségi oldalon a hozzám hasonló emberek csoportokba rendeződnek, tartjuk egymással a kapcsolatot, és az ötleteinket közreadjuk.

Mikor van ideje a munkák elvégzésére? A növények teleltetése sem lehet egyszerű.

A hét túlnyomó részét itt töltöm, nyáron sokszor itt is alszom. Számomra mindez nem munka, hanem szórakozás. Egy kicsit gyomlálok, egy kicsit permetezek, azután leülök, és hallgatom a víz csobogását, a madarak csicsergését. Csak ajánlani tudom mindenkinek. Ami a teleltetést illeti, mint-egy száz cserépnyi növénynek kell találnom megfelelő helyet a téli hónapokra. Csak az utolsó pillanatban menekítem be őket, mert benti körülmények között így is túl sokat tartózkodnak. Aki követni szeretné a példámat, annak jó szívvel tudom ajánlani, hogy a növények megvásárlása előtt tanulmányozza át annak igényeit. Milyen körülmények között, milyen talajban érzi jól magát. Ha nem tudja azt megteremteni, fölösleges a növényt megvásárolni.

Nemcsak engem, valószínűleg sok embert elbűvölt már ez a kert.

Három alkalommal kaptam meg a Királyhelmec legszebb kertje címet, három évvel ezelőtt pedig baráti ösztönzésre beneveztem egy országos versenybe is, amelyet szintén sikerült megnyernem. 

Megjelent a Magyar7 2020/30. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.