Egészségkárosultak és mozgáskorlátozottak nemzetközi találkozójára került sor Nagypakán
Az Egészségkárosultak és mozgáskorlátozottak nemzetközi találkozójára került sor Nagypakán, ahol felvidéki és magyarországi vendégek vettek részt P2P projekt felvidéki záró eseményén, majd az ezt követő GRACE kupán. Az alábbiakban a Szövetség a Közös Célokért által szerkesztőségünknek küldött sajtóközleményt olvashatják.

A „Peer to Peer – P2P – Mozgáskorlátozott fiatalok társadalmi inklúziójának és társadalmi szerepvállalásának erősítése a kortárs segítés erejével” című projekt eredményeit Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója mutatta be. A projektben résztvevő szervezetek a Szövetség a Közös Célokért társulás, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége és az Orbán Alapítvány mozgáskorlátozott fiatalok társadalmi részvételét és szerepvállalását erősítette a kortárs segítők mentorálásával, illetve aktív részvételével.
A kortárs segítők a mentorálási heteket követően önsegítő csoportok megalakítását tűzték ki célul, azzal a motivációval, hogy a tanultakat továbbadva közös aktivitásokat valósítsanak meg sorstársaikkal.
A projekt egyik kitűzött fontos eredménye, hogy a kortárs segítő személy tovább tudja adni a megszerzett készségeket és kompetenciákat olyan fiataloknak, akikkel kapcsolatba kerülnek és egy közösen megfogalmazott ügyet tudnak erőforrásaikkal támogatni.
Viszont ezt az eredményt megelőzték korábbi tevékenységek is. Ezeket ismertetve Hideghéthy Andrea elmondta, hogy megvalósult a kutatási folyamatban egy fókuszcsoportos és kérdőíves felmérés, tapasztalati szakértőkként a mozgáskorlátozott fiatalokkal készült interjúsorozat, majd a segítők toborzása, illetve a mentorálási módszer kidolgozása került előtérbe. A koronavírus-járvány miatt az első online találkozókat követően került sor a személyes találkozókra és a csoportos mentorálási alkalmakra kétszer Gárdonyban, valamint itt a Felvidéken, Egegen, ahol végig kísérték a kortárs segítők szakmai fejlődését.
Ezek a személyes és csoportos mentorálási alkalmak elősegítették a kortárs segítők közötti kapcsolatok erősítését, valamint támogatást nyújtottak az érdekérvényesítés és a jogérvényesítésükkel kapcsolatban.
A módszereket illetően a személyes tapasztalat általi tanulás került előtérbe az egyéni, a páros és a kiscsoportos feladatokban, részt vettek játékos helyzetgyakorlatokban, érzékenyítő programokban, fejlesztették a problémamegoldó képességüket, illetve válaszokat adtak a saját és a csoport működése kapcsán.
A rendezvény második szekciójában került sor a bemutatott három fiatallal – Izsóf Gábriel, Nagy Gábor és Hír Sándor – az Élő könyvtár – Nézz a borító mögé! című programra. Az érdeklődők Izsóf Gabriel – Amputáltan érzékenyíteni, Hír Sándor – Célokat keresek! és Nagy Gábor – Kultúra (mozgás) korlátok nélkül címet viselő könyveit kölcsönözhették ki. A programot nagy érdeklődés kísérte. Sokan voltak kíváncsiak a fiatalok történeteire, honnan indultak és hogyan segítette a P2P projektben való részvételük az aktív szerepvállalásukat.
A program további részében az Ability parkban egyfajta érzékenyítő programként a meghívott vendégek ismerkedhettek azzal milyen kerekesszékben ülni, ebben a helyzetben sportolni, illetve látás nélkül a tapintás útján felismerni és összerakni eszközöket.