2020. szeptember 19., 16:17

Écsi Gyöngyi, a lelkek gazdagítója

Termékenynek bizonyult a karantén időszaka a hetényi református lelkész, Tehetségnagykövet díjas előadóművész Écsi Gyöngyi életében. Azon kívül, hogy internetes istentiszteletekkel és mesemondással gazdagította a lelkeket, egy hanghordozót is készített Kátai Zoltán énekmondóval.

Feldolgozta újabb népi bábjátékát és jövendő zeneterapeutaként a Pécsi Tudományegyetemre szánt záródolgozatát. Vallja, hogy amikor Isten valamit elvesz, ad is helyette valamit.

Tartalmas online jelenlét

– Az elmúlt hónapokban megváltoztak a korábbi terveim, de nem bánom, mert a világjárványból is sokféle tanulságot vonhatunk le.

Az emberek többsége megijedt az ismeretlen vírus támadásától és annak következményeitől, nekem azonban a hit ereje segített abban, hogy ne pánikoljak, inkább másokat bátorítsak.

Hetényi református gyülekezetünk legidősebb tagjaival felidéztük a háborús éveket, amikor a gyakori bombázás miatt ki sem tehették a lábukat otthonról, üresek voltak a boltok, ám azt az időszakot is túlélték.

Amikor pedig már nem tudtunk istentiszteleteket tartani, akkor online hirdettük Isten igéjét.

Régi barátaink, a dél-amerikai magyarok számára a népszerű videókommunikációs eszköz, a Zoom segítségével megtartott istentiszteleteket vezettünk be, amelyekre kéthetente Buenos Airesből, New Yorkból, Budapestről is rákapcsolódtak az érdeklődők. Az ott élők sokkal nagyobb bajban vannak, mint mi, hiszen a szigorú intézkedések miatt már fél éve a szomszéd utcába sem mehetnek át, szünetel a rokonok közti kapcsolattartás. Ilyen helyzetben hittel, reménnyel, új erővel kellett felvérteznünk őket, s ez nagyon szép megtapasztalás volt – mondta a közelmúlt szolgálatáról Écsi Gyöngyi.

Előadóművészként én is szembesültem azzal, hogy a tervezett előadásaim sorra elmaradtak. Az Úr azonban gondoskodott rólunk, engem is új feladatokkal látott el.

A budapesti Magyarság Háza részéről jött a felkérés, hogy online mondjak fel néhány mesét, amelyeket feltettek az internetes oldalukra. Majd a Várkert bazár munkatársaitól is hasonló, de nehezebb feladatot kaptam: szabadtéri mesefelvételeket kértek tőlem. Azok elkészítésében a férjem és a filmvágást e célból megtanuló lányom segített. Örültem, hogy a bábos előadásaim után újra „csak” mondhattam a meséket, aminek megvan a sajátos varázsa.

Mivel jelenleg már a járvány második hulláma tart, a Magyarság Háza az első sorozat befejezése után arra kérte, hogy egy bábos előadását filmeztesse le. Ez még az előzőeknél is nehezebb feladat, hiszen ehhez több kamerára lesz szükség. Az újabb felvételek szeptemberben, októberben kerülnek fel az oldalukra.
Albumkészítés és újabb hivatás

A járványhelyzet másik hozadékaként, értékmentés céljából Kátai Zoltán énekmondóval együtt feljátszottak CD-re egy gyönyörű, zoboralji balladákat tartalmazó zenei anyagot, amelynek címe Virágom, véled elmegyek.

A koboz- és lantmuzsikával kísért énekek felvételét Kátai Szombathely melletti házában készítették, mert a megromlott egészségi állapota miatt nem tudott kimozdulni onnan.

A pályázati támogatásnak köszönhetően néhány hónap múlva jelenik meg az album, amelynek terjesztéséről még folynak az egyeztetések.

Écsi Gyöngyire is illik a mondás, hogy jó pap holtig tanul, hiszen sokrétű munkássága mellett arra is szakított időt, hogy zeneterapeutának készüljön.

– A kényszerű otthonmaradás alatt még egy nagyszerű dolgot sikerült megcsinálnom. A szeptemberi záróvizsgáim előtt elkészítettem és a Pécsi Tudományegyetemen már le is adtam a záródolgozatomat. Kétéves posztgraduális képzés keretében nagy élvezettel művészetterápiát tanultam, és zeneterapeuta leszek. Ez a szép hivatás főleg Szlovákiában, de még Magyarországon is nagyon gyerekcipőben jár. Pedig

az általunk elsajátított módszerek sikeresen alkalmazhatók a mentálisan sérült és az érzelmileg labilis embertársaink segítésében.

Ez esetben nem verbálisan, szóval, hanem zenével kommunikálunk egymással. Így másként fogalmazhatók meg azok a gondolatok, amelyek az emberi tudat mélyén lapulnak és kikívánkoznak. A szó ugyanis bezár és lezár, míg a zene felszabadít. A most tanultakat a hitoktatásban és a kórusvezetői tevékenységemben is nagyszerűen tudom majd használni, s ezenkívül akár idős- és gyermekotthonokban is segíthetem a pszichiáter munkáját.

écsi gyöngyi
Bemutató A molnár kutyáival    

Közel négy éve van napirenden a Kováts Marcell népzenésszel közösen játszott, A világ kenyere című előadásuk, amellyel a 10. Kútfeszten is nagy sikert arattak. Ahogy a családok apraja-nagyja, ő is nagyon szereti, és sokfelé elvitte ezt a produkciót. A már futó öt és éppen beindult hatodik előadás után 2021 februárjában Kaposváron szeretné bemutatni A molnár kutyái című, újabb bábos meseelőadást.

– Hiszem, hogy a bábok segítségével sokkal mélyebb mondanivalót közvetíthetek, mint amit azok nélkül elmondanék. A saját tapasztalataim alapján vallom, hogy amikor Isten valamit elvesz, helyette ad is valamit. A kesergés helyett mindig arra kell összpontosítanunk, hogy éppen milyen csodálatos dolgokat ad. A tavaszi karantén alatt például sokan különféle készségeiket, képességeiket fejlesztették, amire korábban nem volt idejük, vagy éppen új kedvtelést, esetleg újabb levelezőpartnereket találtak maguknak.

Megtanultuk értékelni a korábban természetesnek vett dolgokat is, felértékelődött a család szerepe.

A visszahúzódás és az alázat tehát az embert nem lesújtja, hanem inkább felemeli, miközben továbbra is sokat kell imádkoznunk. 

écsi gyöngyi

Megjelent a Magyar7 2020/38. heti számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.