2021. augusztus 7., 09:32

Duna-menti borok Nyári Borünnepe Garamkövesden

Pénteken, a garamkövesdi pincék megnyitása előtt sétáló kóstolóra is sor kerül, hazai és neszmélyi borászok részvételével a helyi kultúrházban.

dunavin-1-copy.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Bauer Ildikó a 3 folyó völgye borait kínálja
Fotó: Bokor Klára

Megtudtuk, a borágazat komoly kihívásokkal nézett szembe már a koronajárvány okozta válságot megelőzően is.

A borfogyasztás 20-25 %-kal csökkent az elmúlt években, a járványhelyzet pedig radikálisan visszavetette az értékesítést.

Ez főként a kisebb családi borászatokat sújtotta, amelyek elsősorban a közvetlen értékesítésből, borturizmusból tudták fenntartani működésüket. A határ mindkét oldalán jellemzően ilyen borászatok találhatóak és csak kevesen rendelkeznek az online, illetve kiskereskedelmi értékesítéshez szükséges feltételekkel.

Dunavin
Kóstolók
Fotó:  Bokor Klára

A helyzetet látva, átfogó cél kell legyen a Duna két oldalán működő szlovákiai és magyarországi borászatok együttműködésének fejlesztése, az ő közös piaci megjelenítésük, népszerűsítésük és a borászok képzése.

Ezen cél érdekében adtuk be a Dunavin Interreg pályázatot, melyben mi a SZKALA Borászok és Szőlészek Polgári Társulása a Magyar Agrár- és Élettudomány Egyetemmel együtt veszünk részt. Lényege, hogy a Duna két partján gazdálkodó borászokat összefogjuk. A pályázatnak vannak kutatási részei – bor bevizsgálás, borászati analitika, piackutatás, valamint borturisztika és a régió népszerűsítése

– fejtette ki Geönczeöl Attila a Szkala borászok elnöke, aki egyúttal a Szlovákiai Magyar Borászok polgári társulás elnöke is.

Dunavin
Melyik az a bor, amelyikre a legbüszkébb? – kérdeztem Geönczeöl Attila borásztól. „Ez az a kérdés, amit nem teszünk fel egy borásznak. Mint ahogy az anyának sincs kedvenc gyermeke, úgy a borásznak se kedvenc bora, hiszen mást kívánunk hőségben, mást kemény téli estéken, minden alkalomhoz, ételhez is más illik” – fejtette ki véleményét.
Fotó:  Bokor Klára

Kitért arra, van különbség a Duna jobb és bal partján található borvidékek között, a felvidéki a napsütöttébb oldal. A magyar oldalon inkább könnyed, nemzetközi stílusú borokat készítenek több technológiával, még a mi borászaink közül többen a bio és natúr borok felé mozdultak el.

Kóstolás közben a résztvevők négy kisfilmet is megtekinthettek az összekapcsolódó borvidékről, melyet az egyetem munkatársai készítettek.

Bauer Ildikó a 3 folyó völgye polgári társulás elnöke a borturizmus fejlesztését tartja fontosnak. A Komárom-Ipolyság-Érsekújvár háromszögben kiváló termőtalaja van a szőlőnek, Dél-Szlovákián belül is az egyik legjobb borvidék.

Nagy gond, hogy sok szőlőt nem helyben dolgozunk fel. Ebben nyilván közrejátszik az is, hogy kevés támogatás jut a déli régiókba. Persze azért már ebben is fejlődés mutatkozik, egyre több borászat tudja feldolgozni a szőlőt, fektet bele abba, hogy legyen egy jó borásza és többen veszik észre azt is, hogy a népszerűsítésbe is kell forrást tenni. Felmérések igazolják, Szlovákiában is egyre nő a minőségi bor iránti kereslet

- tájékoztatott Bauer Ildikó. 

Dunavin
„Nem különleges, inkább érdekes borokat igyekszünk készíteni. Háttérbe szorított fajtákkal szeretünk dolgozni. Próbáljuk megmutatni, hogy az édes és félédes borok mellett szép száraz borok is kelendőek tudnak lenni. 2017-ben kezdtünk, nagyon újak vagyunk, fesztiválokon, borkóstolókon kínáljuk borainkat, üzletekbe és éttermekbe szeretnénk bejutni. Hárman barátok összeálltunk, ketten szakmabeliek, magam pedig informatikus vagyok” – mondta el Balázs, az N3 neszmélyi borműhely egyik alapítója.
Fotó:  Bokor Klára

A rendezvényen az Aranyalma páros zenélt. Bordalaik osztatlan sikert arattak.

dunavin-4-copy
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.