Dioxinok a tornai cementgyár környékén
Kassa megye a napokban ismertette a tornai cementgyár környékén végzett biomonitoring-vizsgálat eredményeit, amelyek megerősítették a dioxinok jelenlétét. A megyei önkormányzat intézkedéseket követel, egyebek mellett a kibocsátási határértékek szigorítását. A cementgyár állítja, betartják az előírásokat.

A dioxinok és a dioxinszerű PCB-k (poliklórozott bifenilek) kémiai vegyületek, zsírokban jól oldódó, színtelen, szagtalan komponensek, amelyek az emberi szervezetre eltérő mértékben ugyan, de már nagyon kis mennyiségben toxikusak, a DNS-t károsító és rákkeltő hatásuk van. A szervezetből csak kis mértékben tudnak távozni, felhalmozódnak. A dioxinok általában kémiai vegyületek előállítása során keletkeznek melléktermékként, illetve bizonyos égési folyamatok során képződnek, például ipari tevékenység, hulladékégetés vagy erdőtüzek alkalmával – (laboratorium.hu).
A Kassai Kerületi Önkormányzat, bár ez nem tartozik a hatáskörébe, hatásvizsgálatot végzett, amelynek eredményeit a napokban tették közzé, s amelyek megerősítették a dioxinok jelenlétét. Leszögezték, szakértők szerint azonnal figyelmet kell szentelni a helyzetnek, ugyanis a dioxinok károsítják a hormon- és az immunrendszert, növelik a daganatos megbetegedések valószínűségét, negatív hatással vannak például a szívre, az erekre vagy az idegrendszerre.
– fogalmazott Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke.
A Környezetvédelmi Alap által támogatott vizsgálat célja volt megvizsgálni a cementgyártás hatásait a talaj ökoszisztémájára és az élelmiszerláncra, ezáltal a környezetre és a lakosság életminőségére. A kutatást az Ekolive társaság végezte, amely vizsgálta a talajt, üledékeket, mohát, fakérget, tejet és tojásokat. Megállapították például, hogy Száde-
lő községben a vizsgált tojásokban a dioxin jellegű PCB-k csaknem ötszörösen meghaladták a felső határértéket. Testtömegtől függően már az is egészségi kockázatot jelent, ha heti egy alkalommal ilyen tojást fogyasztunk.
– A Bódvavendégiből származó tojásokban a koncentráció a határérték alatt volt, de amikor a szádelői tojásokat vizsgáltuk, azokban a dioxinok és a dioxin jellegű PCB-k ötszörösen meghaladták az EU-s felső határértékeket – mondta Darina Štyriaková, az Ekolive vezérigazgatója. Hozzátette, ami a nem dioxin jellegű PCB-ket illeti, azok háromszorosan haladták meg a határértéket.
Kassa megye a tanulmány eredményeire való tekintettel intézkedéseket követel, egyebek mellett a kibocsátási határértékek szigorítását a légszennyező anyagok esetében. Emellett javasolja specifikus, az emisszió csökkentését szolgáló berendezések üzembe helyezését, valamint a szilárd alternatív tüzelőanyag (TAP) használatának átértékelését.
A megye szerint módosítani kellene az ellenőrzések gyakoriságát, illetve az előírások ismételt megszegése esetén kiszabható bírság mértkét.
Javaslataik között szerepel a dioxin-kibocsátás folyamatos mérése, illetve fák ültetése a cementgyár környékén.
A helyi lakosok és civil aktivisták több alkalommal tüntettek a cementgyár tervezett fejlesztése, s ezzel az ott elégetett hulladék mennyiségének tetemes növekedése miatt. A Zelený živel polgári társulás elnöke, Lenka Šingovská felidézte, a cementgyár 1974 óta üzemel, majd 2006-ban engedélyt kapott hulladék égetésére. Ezt követően jelent meg a fekete por a környéken, konkrétan lakóhelyén, Tornán is.
– hívta fel a figyelmet Šingovská. Hangsúlyozta, a lakosságnak tudnia kell, milyen a környezete, ahol él.
A cementgyárat üzemeltető Danucem Slovensko társaság közölte, a hosszú távú mérések azt mutatják, hogy betartják a szennyező anyagokra, dioxinokra, furánokra vagy nehézfémekre vonatkozó határértékeket.
– A tornai gyár már hosszú ideje nem manipulál PCB-kel, nem raktároz és nem éget ilyen anyagokat. Ellenben a tágabb régió már régóta a PCB-szennyezéssel kapcsolatos környezetterhelésről ismert – reagálta a társaság.
Hozzátették, semmilyen módon nem tájékoztatták őket a megye által végzett biológiai monitorozás eredményeiről.
– A tanulmány nem mutatta ki, hogy a cementgyár hatással lenne a környékre a káros anyagok kibocsátása terén. Viszont az akkreditált laboratórium tanulmányának eredményei rámutatnak, hogy a szennyező anyagok pontszerűen lépik túl többszörösen a határértékeket. Ez azt jelenti, hogy a szennyezés nem a cementgyár környékén mutatkozik, hanem két konkrét településen, ahol valószínűleg a múltban PCB anyagokkal manipuláltak, esetleg ezek az otthoni égetés során keletkeztek vagy keletkeznek – fejtette ki a társaság, rámutatva, ezek a káros anyagok évtizedeken át megmaradnak a talajban, a mohában vagy más mintákban. Hozzátették, folytatják a méréseket saját költségen, hogy cáfolhassák az alaptalan vádakat.
Az írás megjelent a Magyar7 2024/42. számában.