Czinka Panna mellszobra - Sajógömör
A híres cigányprímás mellszobra a falu központjában áll, a gyönyörű evangélikus templommal és a fogadóval szemben, ahol egykor Petőfi is megszállt.

Czinka Panna szobra
Fotó:
Görföl Jenő
A rendkívüli zenei tehetséggel megáldott Czinka Panna már kiskorában nagyon szépen hegedült, de még szinte gyerek volt, amikor férjhez ment és férjével, valamint annak két testvérével zenekart alapított.
A hagyomány úgy tartja, hogy Czinka Panna Rákóczi Ferenc prímása volt. Ezt azonban a kutatók cáfolják, hiszen a cigányprímás 1711-ben született Sajógömörön, aligha lehetett Rákóczi zenésze, hiszen a fejedelem Czinka Panna gyermekévei idején már száműzetésben volt. Egyes források viszont úgy tudják, hogy a prímás Czinka Ferenc unokája volt, aki elkísérte Rákóczit Rodostóba és ott is halt meg. A Rákóczi-nótát pedig állítólag Barna Mihály szerezte, aki szintén elkísérte a fejedelmet száműzetésébe. Halála után a Rákóczi-nótát unokája, Czinka Panna játszotta tovább, és az, hogy ő volt Rákóczi hegedűse, illetve a híres nóta szerzője, a nagy mesemondótól, Jókai Mórtól származik, hiszen a Szeretve mind a vérpadig című művében írja így.
Tény viszont, hogy Czinka Panna nagyon jó zenész és közkedvelt alakja volt a korának. Az 1772-ben bekövetkezett haláláról szinte minden akkori hírforrás beszámolt. Festmények készültek róla, versek őrzik emlékét, Kodály Zoltán daljátékot írt Czinka Panna címmel. Végakarata szerint férfiruhában temették el Sajógömörön. Emlékét a Czinka Panna Fesztivál őrzi.
Megjelent a Magyar7 2025/5. számában.

Címkék