2024. október 20., 07:58

Csoóri Sándor Program – Zselízen adták át az okleveleket

2024. október 19-én a zselízi Művelődési Otthonban került sor az oklevelek ünnepélyes átadására a Csoóri Sándor Programba bekapcsolódott nyertes pályázók számára.

Csoóri
Galéria
+1 kép a galériában
Kardosné Gyurkó Katalin
Fotó: Kaszmán Zoltán

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő nyílt és meghívásos pályázatot hirdetett a Csoóri Sándor Alapból a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására.

A program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése, a magyar népi kultúra, népművészeti értékek társadalmi elfogadottságának, beágyazódásának fokozása, alapértékként való kezelése”

– állt a felhívásban.

A rendezvényt a helyi Tiszta Forrás Alapítvány vezetője, Juhász Eszter önkormányzati képviselő nyitotta meg, majd átadta a szót a Magyar Szövetség országos elnökének, Gubík Lászlónak, aki az alkalomra a felvidéki népi kultúra megbecsülésének ünnepeként hivatkozott.

Mindenki, aki a népi kultúra ápolására teszi fel az életét, megérdemli a hálát, az elismerést és a kalapemelést”

– fogalmazta meg, majd így folytatta:

Fontos az érdekképviselet, fontosak a politikai reakciók, de a közösségépítés és a közösséggel való szövetségkötés nélkül üres lesz mindez; ezt a szövetségkötést, ezt az együttműködést ajánlom most a népi kultúra művelői felé is, hogy teremtsünk ezáltal egy tisztább és őszintébb közéletet.”

A pártelnök után a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszteri tanácsadója, Kardosné Gyurkó Katalin szólt a megjelentekhez. Mint mondta, önmagunk és értékeink felmutatása a példa értékével és erejével bír, amely sikeresebben és hitelesebben tanít minden szónál; hozzásegít, hogy éljen, működjön, megerősödjön, fejlődjön és mások számára is láthatóvá váljék mindaz, ami értékes és szép bennünk, amire bárhol és bármikor büszkék lehetünk:

Kultúránk az önbecsülésünk alapja, ez adja karunk erejét, gondolataink tisztaságát, szívünk izmainak kitartását, a szorgalmat a hangszer vagy a tánc megtanulásához; ahhoz, hogy azt érezhessük, többek vagyunk önmagunknál, mi egy csodálatos kultúra és nemzet értékeinek hordozói vagyunk. Gazdagságunk e téren Európában és a világon is szinte példátlan. E gazdagságnak köszönhetően minden tánclépéssel közelebb kerülünk önmagunkhoz, egymáshoz és más népekhez is.”

Arról is beszélt, hogy mivel a gyermekei is tanultak néptáncot, így közvetlenül is megtapasztalta a magyar néptánc és a népi művészet hatásait, s látta, ahogy a múlt öröksége beszivárog a szívekbe, a gondolatokba.

Óriási a tét, sok helyütt egyenesen a megmaradás. Ugyanez igaz az anyaországra is. Vegyük észre, hogy amikor jövőképet keresünk, az már évszázadok óta itt van velünk és őrzi azt, ami közös bennünk. A népdal, a néptánc maga a magyar összefogás, egyfajta lelki állampolgárság, amit nem lehet elvenni. Aki közösségben gondolkodik, az közösségre talál, s a közösség az, amely képes a megmaradásra, a fejlődésre. A megélt közösségi lét a jövő záloga”

– tette hozzá a miniszteri tanácsadó.

Hangsúlyozta, hogy élő az a kultúra, amelyben az idősebb, a szülő, a nagyszülő fontosnak tartja átadni tudását, s élő az a kultúra, amelyet a gyermekek, a fiatalok örömmel sajátítanak el; így nemzedékről nemzedékre fiatalodnak örökzöld kulturális kincseink.

Az ünnepélyes átadás során oklevelet kapott a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya, az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság, a Csemadok tardoskeddi alapszervezete, az ipolysági Sendergő Néptáncegyüttes, a párkányi Kisbojtár Folklóregyesület, a Csemadok ipolyszalkai alapszervezete, a Csemadok lévai alapszervezete, a farnadi Nádas Ifjúsági Néptáncegyüttes és a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes.

Az átadóünnepség, amelyet az utóbb nevezett csoport fellépése színesített, kötetlen beszélgetéssel ért véget.

A Csoóri Sándor Programban nyolc év alatt 12 ezernél is több pályázat kapott támogatást. Csak 2024-ben 2,5 milliárd forint értékben 1776 pályázat nyert, s fordíthatja energiáit a szakmai munkára, mert az útiköltségtől, a technika biztosításán át a tiszteletdíjakon keresztül a terembérletig, az eszközbeszerzésig kap segítséget a programnak köszönhetően. 59 szlovákiai magyar szervezet részesül mintegy 85 millió forint értékű támogatásban.
Csoóri
Galéria
+1 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.