2020. július 1., 13:53

Csontvázak kerültek elő a füleki várban

A leletkörülmények alapján vélhetően az utolsó várfoglalás utáni harcokban eshettek el. A csontokat hamarosan antropológiai kutatásnak vetik alá.

Fotó: Füleki Vármúzeum

Idén immár harmadik éve zajlik a nagyszabású Interreg pályázat keretén belül megvalósuló mentő feltárás, amely nem csak a megépült parkoló, de az alsó vár területét is érintette. Ebben az évben a feljáró építése és a tereprendezés során emberi maradványok kerültek elő a föld alól. Ezért a Füleki Vármúzeum munkatársai a lelőhelyen újabb régészeti szelvényt nyitottak, hogy meghatározzák, szórványcsontokról vagy temetkezési helyről van-e szó.

Várak területén emberi maradványokat, esetleg sírokat találni nem éppen szokványos, hiszen a betegségek és járványok elkerülése miatt ott nem temetkeztek az emberek”

- nyilatkozta Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója.

A feltárás során a különböző szórványcsontok mellett egy anatómiai helyzetben elhelyezett csontvázat is találtak.  

„Elkezdtük tisztítani, és kiderült, hogy a medence csontjától lefelé az alsó végtagjai hiányoznak, így vélhetően a gödörben egy újabb korban már átforgatták a földet, melynek következtében sérült a csontváz”- tette hozzá.

Mivel a leletkörülményekből nem volt világos, hogy sírhelyről vagy csupán egyszeri temetkezésről van-e szó, ezért a csontváz alatti területet is megtisztították, melynek során újabb emberi maradványra bukkantak.

csontváz
Fotó:  Füleki Vármúzeum

„Itt a koponyán lőtt sérülést fedeztünk fel, ami jelzi, hogy az egyén gyilkosság áldozata lett. A vizsgálat során kiderült továbbá, hogy vélhetően az utolsó várfoglalás utáni harcokban eshetett el ez a két ember, és egy romos, felgyújtott rétegre helyezték el őket, amit aztán gyorsan betemettek”- magyarázta.

A két csontvázon kívül ugyanezen a területen több mint 1000 csontot találtak, viszont egyelőre nem tudni, milyen korú és nemű egyénekről lehet szó. Ezek az információk egy hosszabb antropológiai kutatást követően válnak ismertté.

„Egyelőre a csontok osztályozását végezzük. De mivel elég töredékes az anyag, csak az épen megmaradt részeket küldjük vizsgálatra”- zárta az igazgatónő.

A maradványokon kívül előkerült egy 17. századi ezüst dénár, egy díszített csonttárgy, valamint egy angol textil plomba, ami arra utal, hogy

Fülek nemcsak a környező településekkel, de távolabbi országokkal, Angliával, Franciaországgal, Lengyelországgal is kereskedelmet folytatott.

csontváz
Fotó:  Füleki Vármúzeum
csontváz
Fotó:  Füleki Vármúzeum

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.