2024. november 17., 08:50

Csemadok – 75 év a kultúra szolgálatában

A Csemadok Lévai Területi Választmánya és a Csemadok Lévai Alapszervezete szervezésében 2024. november 16-án került sor a 75 év a kultúra szolgálatában című ünnepi rendezvényre.

Léva
Galéria
+2 kép a galériában
Török Alfréd és néhányan a díjazottak közül
Fotó: Szili Katalin
1949. március 5-én alakult meg a Csemadok, a szlovákiai magyarok bástyája. A szervezet az elmúlt 75 éve alatt felvállalta a felvidéki magyarság érdekképviseletét, anyanyelvének és kultúrájának ápolását, és kiállt a magyar iskolák mellett. A Csemadokba szinte belenőttünk, hiszen már a szüleink és a nagyszüleink is itt élték meg a magyar kultúra szépségeit. 75 évre visszatekinteni, benne élni és a jövőért tenni megtisztelő és egyben óriási feladat”

– hangzott el a bevezetőben.

A helyi Junior Kultúrközpont mozitermében, a Csemadok megalakulásának 75. évfordulója alkalmából rendezett műsorfolyam a Szózat eléneklésével vette kezdetét, melyben az 1997-ben alapított ipolysági Musica Aurea Vegyeskar közreműködött. Miután Török Tamás elszavalta Ady Endre Ifjú szívekben élek című költeményét, néhány kórusművel ismét a Béres Gábor által vezetett Musica Aurea lépett pódiumra.

Miután a megjelentek emlékeztek az elmúlt időszakban elhunyt Csemadok-tagokra, a Csemadok Lévai Területi Választmánya és a Csemadok Lévai Alapszervezete elnöke, Török Alfréd fejtette ki ünnepi gondolatait. Rövid történelmi összefoglalója végén kiemelte, a lángot nemcsak őrizni kell, hanem tovább is kell tudni adni.

A Csemadokban mindenkire szükség van: a bölcsre, a cselekvőre, az ifjúságra. Szükség van egymás tiszteletére, megbecsülésére, mert csak így lehet egy közösségben a közös cél érdekében eredményeket elérni. Ez a tevékenység nem a megélhetést szolgálja, ez szolgál, s ha néha kilátástalan helyzeteket is hoz, erős akarattal, összefogással előre tudunk lépni”

– fogalmazta meg, majd hozzátette: „A mi hazánk az anyanyelvünk. Éljünk nyelvünk használati jogával!”

A vendégek között jelen volt Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó is, aki szintén beszédet mondott. Méltatta a Csemadok szerepét a helyi magyar közösségben. Amint azt megfogalmazta, 1949-es létrejötte óta ez a szervezet biztosította a felvidéki magyarságnak a megtartó erőt.

Tekintettel a 20. század traumáira, amelyeket a második világháborút követően a felvidéki magyarság is vitt tovább magával, szükség volt arra, hogy ez a magyar közösség is újra felfedezze önmagát, illetve arra is, hogy az identitás megtartásához szükséges nyelv, a hagyományok és a kultúra megőrzésére szövetkezzen”

– mondta, majd így folytatta:

Az identitás megtartásának ezeket az alapköveit minden generációnak őriznie kell, és tovább is kell adnia a jövőnek. Ezt a fáklyát kell továbbadni, amelynek melegénél és fényénél a következő generációk is megélhetik magyarságukat.”

A miniszterelnöki főtanácsadó rámutatott, a Csemadok a nyelv, a hagyományok és a kultúra megőrzésének nem kicsi munkáját rendszereken átívelően teljesítette a területi- és alapszervezetein keresztül. Mint mondta, az itt élő magyarok hisznek saját közösségeikben, az egyenjogúságukban, de mérhetetlenül csalódottak is tudnak lenni, ha jogaikat nem érvényesíthetik. Rámutatott, hogy a Csemadok most és a jövőben is arra hivatott, hogy erősítse a helyi magyar közösséget nemzeti elkötelezettségében és hitében.

Szili Katalin beszédében megemlítette november 15-ét is, amelyet az Országgyűlés 2015-ben nyilvánított a magyar szórvány napjává, majd kijelentette: ez a nap fontos felhívás arra, hogy segíteni kell a szórványban élő magyar közösségeket és megmaradásukat.

Ezt követően rövid ünnepi beszédet mondott Nyitra megye alelnöke, Csenger Tibor, Léva város polgármestere, Ján Krtík, a Csemadok országos alelnöke, Mézes Rudolf, Csáky Pál közíró, valamint a Magyar Szövetség elnöke, Gubík László is.

A műsorfolyam a kitüntetések átadásával folytatódott. Mézes Rudolf és Török Alfréd országos kitüntetést adott át a százdi Gazdagné Nyúl Katalinnak, a sárói Kajtár Évának, a lévai Halász Erzsébetnek, a farnadi Nagyné Baka Ellának és a palásti Szarka Katalinnak.

A magyar kultúra érdekében végzett ádozatos munkájáért járási kitüntetést kapott a lévai Juhász Gyula Irodalmi Színpad, a lévai Garam Menti Néptánc Együttes, az ipolysági Musica Aurea Vegyeskar, a palásti Búzavirág Folklórcsoport, a garamszentgyörgyi Rozmaring Menyecskekórus, a csatai Rozmaring Éneklőcsoport, az érsekkétyi Pacsirta Éneklőcsoport, a nagyölvedi Rozmaring Népdalkör, a farnadi Rozmaring Asszonykórus, az ipolyviski Csórésok és a lekéri Nosztalgia Éneklőcsoport is.

Egyéni járási kitüntetésben részesült a barsbesei Černák Tímea, az oroszkai Matyó László, az ipolyviski Szabó Balázs Szabina, az érsekkétyi Baka Zsuzsanna, az érsekkétyi Bohák Valéria, a csatai Szobi Emil, a csatai Antal Piroska, a csatai Antal Tamás (in memoriam), a százdi Suketi Adrianna, a sárói Nap Ilona, a nagysallói Németh Katalin, a nagysallói Dubai Etelka, a nagysallói Jakuš Erika, a farnadi Pap Etelka, a farnadi Bučko Ibolya, a farnadi Volf Rozália, a farnadi Balázs Margit, a lévai Kramár Tibor, a zselízi Batár Péter, a zselízi Cserba Gabriella, a hontfüzesgyarmati Duba Ernő és a lévai Éder Mária.

A továbbiakban az ünnepi műsorra került sor. A Sándor Ágnes vezette Juhász Gyula Irodalmi Színpad Versvarázs címmel Weöres Sándor-versekkel és feldolgozásokkal készült, a Hajdú Árpád irányította Érsekkétyi Pacsirta Éneklőcsoport Domaházi népdalokkal szórakoztatta a megjelenteket. Hugyec Zsófia a Pletykás asszonyok című népmesét adta elő, s Borka László irányításával a Százdi Citeraegyüttes is fellépett. A kéméndi dallamokat követően Bohák Emese gyimesi népdalokat énekelt, a Mézes Árpád vezette Pengő Zenekar pedig széki muzsikával állt elő. A műsorfolyamot a Garam Menti Néptánc Együttes zárta. A Gömöri táncok című programjuk koreográfusa Halász Gyula, annak betanítója Kramár Tibor volt. A Pengő Zenekar kísérte a csoportot.

Léva
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.