2023. június 3., 14:48

Clementis szobra ellen tiltakoztak Rimaszombatban

Csendes, méltóságteljes tiltakozást tartottak Rimaszombatban a városi művelődési központ melletti téren, ahol a Matica slovenská múlt pénteken avatta fel Vladimir Clementis kommunista és magyarellenes politikus, író szobrát.

rimaszombat
Szoboravatás és tiltakozás Rimaszombatban
Fotó: Virsinszky Tamás

Szabó Krisztián, a tiltakozás egyik szervezője elmondta, hogy ez az alkalom a kicsúcsosodása volt annak, amit a Matica slovenská már 15 éve művel a városban a szoborpark kapcsán. Ráadásul azok 90 százalékának, akik szobrot kaptak, semmilyen kötődése nincs a városhoz. Clementis esetében pedig az önkény-uralmi rendszer képviselőjéről van szó, akinek a megítélése még a szlovákság körében is igencsak kétséges. A Matica slovenská azonban az ilyen kezdeményezéseken keresztül megpróbálja tisztára mosni a nevét.

A szervezet által megálmodott szoborpark az „Alej dejateľov” nevet viseli, s olyan szlovák személyiségeknek akar emléket állítani, akik Gömör és Kishont vármegye területén születtek, vagy működtek.
clementis
Clementis szobra
Fotó:  Virsinszky Tamás

Jellemzően inkább a régió északi, szlovákok lakta részén – Klenóc, Tiszolc és Nagyrőce környékén – fejtették ki tevékenységüket. Ilyen például Pavol Jozefi, Vladimír Mináč, Jonatán Dobroslav Čipka, August Horislav Škultéty, Peter-Kellner Hostinský, Terézia Vansová, Izabela Textorisová, vagy Samuel Reuss, így közvetlen kapcsolódásuk Rimaszombat városához nincs, vagy nem számottevő.

A mai napon húsz szobornál tartunk, s információink szerint összesen 36 lesz. Ha már most eljutottunk oda, hogy Clementis jön, akkor ki lesz még ezután – netán Jozef Tiso, vagy Edvard Beneš?

– tette fel a kérdést Szabó Krisztián, hangsúlyozva, hogy ez a lépés túl megy a józan béketűrésnek a határán. Elárulta, hogy a csendes tiltakozást civilként, politikai pártok bevonása nélkül szervezték meg.

A mellszobor leleplezését megelőzően egy rövid kultúrműsor és könyvbemutató volt a kultúrházban, amelyen Robert Fico, a Smer–SD elnöke is részt vett. A résztvevők ezután vonultak ki a térre, ahol leleplezték a szobrot, ekkor azonban már Fico nem volt a mintegy százfős tömegben. Feltehetően a kultúrház másik, szemközti kijáratán át távozott a helyszínről.
clementis
Tiltakozók
Fotó:  Virsinszky Tamás

 

A kitelepítettek bőröndjei

A Matica újabb provokációja és Clementis gaztettei, valamint a kommunizmus szellemiségének és örökségének dicsőítése ellen tiltakozó rimaszombati és környékbeli magyarok a kitelepítésekre utaló bőröndök kihelyezésével és transzparensekkel fejtették ki nemtetszésüket.

Hajnovics Márta, a tüntetés másik szervezője emlékeztetett, hogy Vladimír Clementis is felelős azért, hogy több tíz-ezer embert elhurcoltak Csehországba közmunkára, s csaknem 90 ezer embert kitelepítettek Magyarországra, illetve rengetegen kerültek „málenkij robotra” a Szovjetunióba.

– Mi úgy gondoljuk, hogy a múltat le kellene zárni, és el kellene indulni a közös jövő felé. Nem a nacionalizmust és sovinizmust kellene előtérbe helyezni, hanem a békéhez vezető utat kell megtalálni. Szobrot avatni egy olyan embernek, aki magyarok százezreinek keserítette meg az életét, nem méltó egy olyan városban, ahol a lakosság fele magyar. Az emberi felháborodásunknak akarunk hangot adni, s a néma tiltakozással – az itt élő szlovákok és magyarok nevében – azt szerettük volna kifejezni, hogy mi szeretjük egymást, jól kijövünk egymással, és egy békés városban akarunk élni – zárta Hajnovics Márta, aki szerint a szoborparkkal a szlovákok többsége sem ért egyet.

Tóth Zoltán, a Kerecsen Motoros Egyesület elnöke szintén részt vett a tiltakozáson. Mint kifejtette: nekünk, a jelenkor felvidéki magyar emberének nagyon fontos, hogy a múltat ne felejtsük el azért, hogy a jövőben ne történhessen meg az a gyalázat, ami Vladimir Clementis politizálása alatt megtörtént eleinkkel.

– Kötelességünk van a jövendő felé, ami nekem abban nyilvánult meg, hogy eljöttem ide, és az egyesületünk nevében is kifejeztem a nemtetszésemet. A jövendőt és a gyermekeinket félteni és óvni kell, hogy soha többé ne történhessen meg ilyen a Felvidéken – tette hozzá Tóth Zoltán.

szabó
Szabó Krisztián, a tüntetés egyik szervezője
Fotó:  Virsinszky Tamás
Ki volt Vladimír Clementis?

A tiszolci születésű, magyarellenes Vladimír „Vlado” Clementis szlovák kommunista politikus, diplomata, író, a DAV baloldali folyóirat szerkesztője. Apja Ľudovít Clementis, a tiszolci evangélikus iskola tanára, anyai ágon Václav Vraný, a verbici pánszláv iskola tanárának unokája.

Vladimír Clementis 1935-ben lett a Kommunista Párt tagja, a második világháború után, 1945-től volt csehszlovák külügyi államtitkár. E funkciójában részt vett a kitelepítések és a lakosságcsere levezénylésében.

1946. február 27-én a csehszlovák fél képviseletében ő írta alá a hírhedt lakosságcsere-egyezményt, amelynek következtében 73 273 polgárt önkéntes alapon telepítettek Csehszlovákiába Magyarországról és 89 660 ezer felvidéki magyart erőszakolt módon Csehszlovákiából Magyarországra. Clementis eredeti elképzelése még ettől is szörnyűbb volt, ő ugyanis legalább 400 ezer magyar kitelepítését szorgalmazta. Gyöngyösi János magyar külügyminiszternek még anyagi támogatást is ígért arra az esetre, ha Magyarország vállalná a teljes szlovákiai magyar lakosság átvételét.

1951-ben letartóztatták burzsoá nacionalizmus vádjával. A Rajk-perhez hasonló koncepciós perben (Rudolf Slánský perében) akasztás általi halálra ítélték és kivégezték, majd 1963-ban rehabilitálták.       

Megjelent a Magyar7 2023/22. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.