Cicere – Népi ékszerkészítés a nagysallói tájházban

A népi ihletésű ékszerek és design kiegészítők készítésével foglalkozó Cicere kézműves társulás 2025. június 28-ára szervezte meg az I. Cicere Nyílt Napot. A rendezvénynek a Nagysallói Tájház és a Juhász Pál Apartman adott otthont.

Nagysalló
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Cicere - Ékszerek, design kiegészítők
A programot Kicsindi Enikő etnográfussal, a FolkArt és a tájház egyik alapítójával közösen álmodtuk meg. Célunk az volt, hogy minél szélesebb körben megismertessük a népi ékszerkészítés folyamatát, az első gyöngyszem befűzésétől a kész alkotásig, különösen a mai fiatal generációval”

– fogalmaza meg a szervezők nevében Bencze-Németh Rebeka.

Amint azt a szervezők részletezték, a program 10 órakor egy ékszerkészítő workshoppal indult, amelyen hét lelkes lánnyal közösen készítették el a saját, egyedi kalárisukat. A foglalkozást Margetan-Gál Bettina és Bencze-Németh Rebeka vezette, bemutatva a nyakékek készítésének technikáit.

14 órakor a nagysallói viselet került a középpontba. A bemutatón részt vettek a Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes tagjai Juhász Eszter vezetésével, valamint helyi lakosok is. A viseletbemutatót Kicsindi Enikő vezette, interaktív formában, közvetlen hangulatban:

Valkovszky Szilvia röviden bemutatta édesanyja kézzel készített babakollekcióját, majd mesélt a nagysallói falusi viseletekről, hajviseletekről és viseleti darabokról is.”

15 órától frissítőkkel és házi süteményekkel várták a vendégeket. Ez idő alatt a látogatók megtekinthették a Cicere ékszerkiállítását, amely két témakör köré épült: Ékszer a színpadon, Eredeti ékszerek újragondolása.

A program szervezésében segédkeztek továbbá a tájház, valamint a FolkArt alapítói, Németh Katalin és Németh József. Nekik is nagy köszönet, hogy létrejöhetett a rendezvény”

– tették hozzá.

A Cicere kézműves társulás 2019 januárjában alakult meg. A kezdetekben kollégáknak, barátoknak és ismerősök kérésére készítettünk kalárisokat színpadi fellépésekhez. Innen indult el az ötlet, hogy amit addig csak szűk körben készítettünk, azt szélesebb közönség elé is tárjuk, megmutassuk a népi ihletésű ékszerek szépségét és értékét. Az első komolyabb megjelenésünk a jászberényi Csángó Fesztiválon volt, ahol először találkozhattunk személyesen az érdeklődőkkel. A tőlük kapott pozitív visszajelzések adtak lendületet ahhoz, hogy tovább építsük ezt az utat”

– fogalmazta meg Margetán-Gál Bettina és Bencze-Németh Rebeka, majd így folytatták:

Munkánk során a saját táncos tapasztalatainkra is támaszkodunk; tudjuk, mennyire fontos a színpadon a megbízhatóság, a tartósság és a viselethez illő minőség. Ezért mindig nagy gondossággal választjuk ki az alapanyagokat, és minden ékszert úgy készítünk, hogy az megfeleljen a fellépések technikai igényeinek is. Egyik legfontosabb mérföldkövünk a Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár volt, az ország legnagyobb népművészeti eseménye, ahol gyerekkorunk óta magunk is vásárlóként jártunk. Itt valóban megtiszteltetésként éltük meg, hogy alkotóként is jelen lehettünk.”

Mint mondták, a legújabb kezdeményezésük az ékszerkészítő workshop, amely egy közösségi fonó hangulatát idézi meg. Ezeken az alkalmakon a résztvevők velük együtt alkotják meg saját ékszereiket, miközben beszélgetnek, inspirálódnak és új élményeket szereznek.

Nagysalló
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.