Búcsú az újjászületett Növénytemplomban
Az idén is megtartották Debrődön a Szent László-búcsút, az elsőt azóta, hogy teljesen újjáépült a falu határában, a lovagkirályról elnevezett tisztáson álló Növénytemplom. Tóth László, a Nemzetpolitikai Államtitkárság felvidéki ügyekért felelős főosztályvezetője úgy fogalmazott, egy templom, egy zarándokhely felújítása értékválasztást is jelent, hitünk és hagyományaink határozott választását.

Az idei, rendhagyó módon egynapos Szent László-búcsú programja a hagyományos ünnepi szentmisével kezdődött a javarészt magyarországi támogatásból teljesen megújult Növénytemplomban. A lovagkirályról elnevezett tisztáson álló, 1500 körül épült templom alapjain létrehozott különleges építmény faszerkezetét rendszeresen ellenőrizték szakemberek, és néhány évvel ezelőtt vált világossá, hogy komolyabb rekonstrukcióra van szükség. Kezdetben azzal számoltak, hogy elég lesz néhány tartóoszlopot és gerendát kicserélni, aztán kiderült, hogy a faszerkezet legnagyobb része cserére szorul, így végül úgy döntöttek, teljesen újjáépítik a templomot, s mindössze néhány, különleges elemet használtak fel az eredeti konstrukcióból. A 27 méter hosszú és 9 méter széles, 21 méter magas toronnyal rendelkező szerkezet az eredeti tervek szerint épült újjá, és tavaly év végén készült el.
Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult a templom újjáépítéséhez, Magyarország kormányának és a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak – külön kiemelve Potápi Árpád János segítségét, aki nem sokkal halála előtt jóváhagyta az utolsó összeget, hogy be tudják fejezni a munkát –, Kassa megyének, az építészeknek és a helyieknek, mindenkinek, aki segített.
– Köszönet a Jóistennek, hogy velünk volt és mindezt lehetővé tette. Bízunk abban, hogy továbbra sem veszi le rólunk a kezét – fogalmazott a polgármester hozzátéve, Szent László királyunk ereje és jövőbe mutatása példa, amit mindannyiunknak követni kellene.
Tóth László, a Nemzetpolitikai Államtitkárság felvidéki ügyekért felelős főosztályvezetője úgy fogalmazott, Debrőd Szent László települése, azé a Szent Lászlóé, aki alázattal és erős hittel, kellő szigorúsággal, de igazságosan kormányozta országát.
–Tette mindezt a maihoz hasonló válságos időszakban, és uralkodása alatt Magyarország nemhogy a szakadék szélére sodródott volna, hanem felvirágzott és évszázadokra a térség meghatározó országa lett – emelte ki hozzátéve, nem véletlen, hogy elődeink a magyar szentek közül őt különösen szerették, őt tisztelték a legjobban, az igazságos király, a bölcs államvezető eszményképét látták benne.
Mint mondta, jelenlegi tudásunk szerint ezen a helyen, Szent László kútja mellett már a középkorban, Mátyás király uralkodása idején templom állt, amelyet sűrűn látogattak a zarándokok.
– Az azóta eltelt fél évezred roppant hosszú idő a történelem megannyi fordulatával. Sikeres és sikertelen korszakok váltották egymást, hadak és hatalmak jöttek és mentek, de egy dolog biztosan megmaradt, aminek bizonyítéka, hogy ma itt vagyunk: a Szent Lászlóba vetett hit. A helyiek Szent Lászlóba vetett hite. Ez a hit mindig segített az újjászületésben. Akkor is, ha kőtemplom, akkor is, ha kis fakápolna és akkor is, ha Növénytemplom épült vagy újult meg ezen a helyen – fogalmazott.
– Meggyőződésem, hogy a debrődiek vállalásának és a templom megújulásának önmagán túlmutató üzenete is van. Azt üzeni, hogy a falu, a debrődi emberek kitartóan őrzik hitüket és ragaszkodnak nemzeti hagyományaikhoz – mondta Tóth László.
Kívánom önöknek, hogy valahányszor itt járnak, legyenek büszkék közösségükre, töltekezzenek Szent László forrásából, hogy hitben és lélekben megerősödve tudjanak szembenézni az előttünk álló kihívásokkal – fogalmazott.
A rendezvény programja a közkedvelt piknikkel folytatódott, majd este az Ossian és a Sexit koncertjével, illetve látványos tűzijátékkal zárult a helyi futballpályán.
A polgármester lapunknak elmondta, 2007 óta szerveznek nagyobb rendezvényt a lovagkirály nevét viselő tisztáson, ahol a monda szerint Szent László lova patkója nyomán ivóvizet fakasztott a sziklás talajból, és ahova már évszázadok óta járnak zarándokok. Évről évre egyre nagyobb lendülettel készül rá a falu.
– Azt szoktuk mondani, hogy egyre inkább kihalnak a hagyományok, mert nincs, aki kövesse, folytassa, esetleg újjászervezze őket. Azt gondolom, hogy ebből a szempontból mi szerencsések vagyunk, mert nálunk ez mindig új erőre kap. Most már három generáció kapcsolódik be a szervezésbe, egyre többet, egyre jobbat szeretnénk kihozni a búcsúból. Óriási közösségépítő szerepe is van, és azt mondhatni, az egész évet átöleli, mert már most tervezzük a jövő évi rendezvényt is – mondta Gergely Papp Adrianna, hozzátéve, a debrődiek nagyon ragaszkodnak a történelmükhöz, Szent László kultusza, átvetítve a mai korra, a mindennapi élet részévé vált.
Megjelent a Magyar7 2025/26. számában.