2024. december 3., 19:19

Boráros Imre: Én egy boldog ember vagyok

Az idén 80 esztendős Boráros Imre, Kossuth-díjas színművészünk volt a főszereplője a Vetvár Művelődési Házban tartott Irodalmi Kávéháznak, amelyre a XXXVIII. Városi Kulturális Napok keretében került sor a Csemadok pozsonypüspöki alapszervezetének a szervezésében. Boráros Imre beszélgetőtársa az irodalmi esten Csáky Pál író, volt EP-képviselő volt.

Boráros Imre Pozsonypüspökin
A 80 éves Boráros Imrét Csáky Pál kérdezte pályájáról
Fotó: Dunajszky Éva

– Boráros Imrét valamennyien jól ismerjük, hiszen a szomszéd faluból, Vereknyéről származik, és annak idején, a hatvanas években többször is megfordult ennek a kultúrháznak a színpadán – kezdte köszöntő beszédét Jégh Izabella. 

Olyan érzésem van, hogy hazajöttem. Gyerekkoromból sok-sok emlék kötődik Pozsonypüspökihez, s a későbbi pályám során is többször megfordultam itt, és mindig szívesen jövök ide haza, mivel Vereknyén a régi kis kultúrház – ami gyerekkoromban nagyon nagynak tűnt – ma már nincs. Nem létezik már, csak az álmainkban

– kezdte Boráros Imre hozzáfűzve, hogy úgy érzi, ez az év kegyes volt hozzá, mert sok mindent adott. 

Boráros Imre Pozsonypüspökin
Jégh Izabella köszönti a résztvevőket
Fotó:  Dunajszky Éva

– Nem csak azt, hogy megélhettem a nyolcvanadik életévemet. Hatvan éve vagyok a pályán, s tíz éve működtetjük a saját színházunkat, sok-sok érdekes és sikeres előadással – tette hozzá a többszörös jubileumot ünneplő színművész, aki a közönség derültségére humoros sztorikkal fűszerezte visszaemlékezéseit.

Mondandóm volt az embereknek

A beszélgetés során szóba került az is, mi jelentette az indíttatást számára a színészi pályához.

Emlékszem, gyerekkoromban egy nagyon jól működő amatőr színtársulat volt Vereknyén. A nővérem játszott benne, neki volt mindig a gyerekkori álma, hogy színésznő legyen, de engem akkoriban még nem vonzott annyira a színpad

– mondta. Aztán az iskolában elég korán megtanult folyékonyan olvasni, s a tanító úr sok mindent vele olvastatott fel, a családi ünnepségek során pedig rendre valamilyen könyvet kapott az édesanyjától, mert nagyon szeretett olvasni. Valahogy így alakult ki aztán fokozatosan a vonzalma az irodalom, az előadó-művészet iránt.

Boráros Imre Pozsonypüspökin
Résztvevők
Fotó:  Dunajszky Éva

– Az a sok könyv – volt úgy, hogy egyszerre ötöt is olvastam – annyira megtette a hatását, hogy egy idő után úgy éreztem, nekem valami közölnivalóm van az emberekkel. S mindig valami olyasmit akartam elmondani, amiről nem volt ildomos beszélni, mert úgy éreztem, el kell, hogy mondjam bármilyen megpróbáltatások árán is. Esterházy Jánosról már valamikor az ötvenes években is hallottam, a kitelepítés meg szinte mindenkit érintett valamilyen formában. S ha találtam a csehszlovákiai, majd később a szlovákiai írók írásai közt olyat, amivel én közölni tudtam valamit, akkor csináltam egy összeállítást – mondta Boráros. S bár ez akkoriban nem volt veszélytelen vállalkozás, a csillogó, megértő szemek szolgáltatták a visszajelzést, hogy érdemes volt. „ A hála az emberek szemében tudja a leginkább feltölteni az embert”, fűzte hozzá. 

Nekem ez a földi szolgálatom

A továbbiakban szó volt a színészi pálya kezdeti éveiről, az első szerepekről, sikerekről, de a külföldi meghívásokról is. 

Én nagy filmrajongó voltam, s mindig abban bíztam, hogy egyszer eljön majd az idő, amikor megnyílnak a határok számunkra is, és az ember láthat ezt is, azt is, s magába szívhat valamit. Hát eljött aztán végre ez az idő, s nekem olyan szerencsém volt – végeredményben azt is mondhatnám, hogy egy boldog ember vagyok –, hogy a ’90-es évek elején eljutottam Amerikába is, ahol rengeteg pluszt kaptam, ami feltöltött

– mondta Boráros. 

Rengeteg szerepet eljátszott élete során, legutóbb például Budapesten láthatták az Új Színházban egy Wass Albert-darabban, jegyezte meg Csáky Pál, de azt is megkérdezte, melyek azok a szerepek, amelyekre különösen nagy szeretettel emlékezik. Boráros Imre elmondta, hogy amikor még nem létezett a Thália Színház, volt, hogy a Magyar Területi Színháznak tizenkét bemutatója is volt.  

S volt, hogy mi, fiatalok legalább hat darabban nagy szerepeket játszottunk. Volt olyan időszak is az életünkben, amikor csak aludni jártunk haza, mert a színház volt számunkra a legfontosabb. De a kérdésre válaszolva, megemlíthetném például Márai Kaland című színpadi művét, amelyben az öreg professzor mélyenszántó gondolatait tolmácsolhattam.

A Szlovák Színház- és Filmszövetségtől vagy hat alkalommal színészi alakításért járó díjat is kaptam, például Sartre Az Ördög és a Jóisten című darabjában Götz kapitány szerepéért. Ami a kassai színjátszás során eléggé a szívemhez nőtt az Örkény Tóthék című darabjában az őrnagy szerepe volt, de a későbbiekben eljátszhattam gróf Esterházy János vagy Mindszenty szerepét is – mondta Boráros, hozzáfűzve, a szerepek megformálásában mindig nagy segítség számára a felesége, a szintén színművész Petrécs Anna, aki rengeteg ötlettel segíti a munkáját, s rámutat a hibáira is. 

Boráros Imre Pozsonypüspökin
Elöl Petrécs Anna színművész, Boráros Imre felesége
Fotó:  Dunajszky Éva

Az est befejezéseként részletek hangzottak el Boráros művész úr előadásában abból a darabból, ami róla szól, s amit születésnapjára Csáky Pál írt neki.

Az Irodalmi Kávéház végén Csáky Pál lapunknak elmondta, fontosnak tartotta, hogy itt, Pozsonypüspökiben is megemlékezzünk Boráros Imre kerek évfordulójáról. 

Komáromban, ahol él, egy szép rendezvény keretében köszöntötték az ottaniak, ám Boráros Imre ma is elmondta, hogy álmaiban még mindig hazajár, s én úgy gondoltam, illenék itt is kellőképpen megemlékezni erről a kerek évfordulóról. Az ötlet a pozsonypüspökieknél nagy fogadókészségre talált, s én örülök, hogy most ez meg is valósult

– fűzte hozzá Csáky Pál.

Boráros Imre kérdésünkre válaszolva elmondta, eddigi pályája során a belső iránytűje a benne élő közlési vágy volt: elmondani az embereknek valamit arról, ami körülöttünk létezik. 

Gyerekkoromban félig-meddig egy mesevilágban éltem, mozilátogató, színházlátogató gyerek voltam, s mindig is éreztem, hogy nekem közölnivalóm van a nagyvilággal. Csak később tudatosítottam, hogy végül is ez a közölnivaló az, amit nem lehet megírni az újságban, a kitelepítésektől kezdve egészen addig, hogy magyarokként ugyanolyan jogunk van itt élni, mint másoknak.

S ez fogalmazódott meg aztán a későbbiekben bennem egyfajta feladatként, mondhatnám úgy is: nekem ez a földi szolgálatom. Ez az, ami engem irányít, s azt a nem kevés energiát, amit a mai napig a Teremtőtől ehhez kapok, nekem meg kell szolgálnom – zárta Boráros.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/48. számában.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.