2023. augusztus 18., 10:17

Boldog időskor Nemesgombán

Ha nyitott szemmel nézünk körül és érző lélekkel figyelünk, látjuk, komoly gondokat okoz az állandó felügyeletet igénylő idősek és egészségi gondokkal küzdő emberek elhelyezése. „A család a hozzánk legközelebb eső kórház, a gyerekeink első iskolája, és egyben a legjobb, legszebb öregek otthona is” – mondotta XVI. Benedek pápa. Családias környezetet azonban az idősek otthonában is meg lehet teremteni.

nemesgomba
Viccelődés és közösségi élet a nemesgombai otthonban
Fotó: Az intézmény Facebook-oldala

Az újonnan nyílt nemesgombai idősek és ápolást igénylők otthonának megnyitójára vagyok hivatalos régi barátnőm, az ismert nótaénekes, Szlezák Erika által, aki az intézmény egyik szociális munkása. Jóleső érzéssel gondolok arra, hogy közös ismerősünk, János bácsi is az otthon lakója, várom a vele való találkozást.

János bácsi nemrégiben költözött be a nemesgombai otthonba, az első lakók egyike. Itt közösségben lehet, van kihez szólni, kihasználhatja a kreatív időtöltésre vagy meridián tornára kínált lehetőségeket, énekelgetnek is együtt, és ami a legfontosabb, vigyáznak rá. Csakúgy, mint a többi lakóra.

János bácsi sokáig egyedül élt, de egy nemrégiben elszenvedett komoly baleset rádöbbentette, jobb, ha vannak értő emberek, óvó kezek és érző szívek a közelében. János bácsival megbeszéltük ügyes-bajos dolgainkat, elmondta, hogy levendulazsákokat készítettek ajándékba a megnyitóra.

A nemesgombai Nyugalom és Egészség Otthon alapítványi fenntartású szociális intézmény. A negyven férőhelyből harmincötöt a nyugdíjas korosztálynak, ötöt pedig a más jellegű gondozást igénylő pácienseknek tartanak fenn"

– magyarázza a megnyitóünnepségen Stermenszky Andrea igazgató. Az anyaintézmény Nyitraszerdahelyen (Nitrianska Streda) található, a nemesgombai kirendeltség első lakója idén május 4-én költözött be.

– Imre bácsi sokáig egyedül volt nálunk, egy kicsit el is kényeztettük őt, de most már szépen sorban jönnek a többiek is, szeretettel várunk mindenkit. Jelenleg nyolc férfi és hét nő lakónk van – meséli az igazgatónő mosolyogva. A hasonló jellegű intézményekben általában kicsit több a férfi, mint a nő.

A speciális igényű lakókat állapotuk szerint különböző egészségügyi ellátási kategóriába sorolják. Az „alsó” összeg, amit egy ilyen lakó vagy a családtagja fizet az ellátásért Nemesgombán 750 euró.

Ebbe a kategóriába leginkább az Alzheimer- vagy Parkinson-kórban, demenciában szenvedők tartoznak. Állami támogatást az otthon csak az öt speciális igényű ellátottra kaphat, a nyugdíjasok ellátására nem, ezért a hozzátartozóknak ki kell egészíteniük az ellátottak nyugdíját, amelyből a létminimumot – összege július elsejétől 67,83 euró – a lakóknál hagynak, magyarázza az intézmény igazgatója.

A nemesgombai otthon jelenleg hat ápolóval, egy főnővérrel és két szociális munkással, valamint az igazgatóval és a nem egészségügyi alkalmazottakkal működik.

– Minden lakónknak más az igénye, vannak szellemileg épek, inkább mozgásban korlátozottak. Velük könnyebb a dolgunk, sokszor még be is segítenek az ápolóknak. Vannak nehezebb eseteink is, de lendületes, fiatal a csapatunk, akik nagyon szeretik az időseket. Pontosan tudják, melyik lakónkkal hogyan kell bánni, ha kell, énekelnek, táncolnak, kártyáznak, kifestőznek – mutatja be az otthon működését és kollégáit Stermenszky Andrea.

Az intézmény még folyamatos fejlesztés alatt áll, hiszen alig egy hónapja volt a hivatalos megnyitó. Lényeges, hogy fontosnak tartják az anyanyelvi kommunikációt, lakóik nagy többsége mátyusföldi, csallóközi, és az ott dolgozók mindegyike tud magyarul.

Megjelent a Magyar7 2023/32. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.