2023. november 29., 19:36

Bölcsőde épül Nyárasdon magyarországi támogatással

Nyárasd község önkormányzata 2010-ben babaklubot indított Hakszer Mária irányításával, amely nagyon jól működött. A Covid idején még nem szüneteltették a munkát, az orosz–ukrán háború szankciós politikája azonban az egekbe küldte az energiaárakat (is). A babaklubnak helyet adó kultúrházat a téli időszakra fűtési-költségmegtakarítás okán be kellett zárni. Igény azonban továbbra is van a foglalkozásra.

nyárasdi bölcsőde
Fotó: Nyárasd önkormányzata

Közvélemény-kutatás nélkül is tudja Bacsó László polgármester, hogy szükség van bölcsődére a faluban. Annál is inkább, mert kevesen engedhetik meg maguknak, hogy három évig otthon maradjanak a kicsivel, illetve a munkáltatók egy része el is várja női alkalmazottaitól, hogy egy év „anyasági” után visszamenjenek dolgozni – tette hozzá Hakszer Mária, a község kultúrházának vezetője, a helyi önkormányzat egészségügyi, szociális és közrendvédelmi bizottságának elnöke.

Felmerült tehát az iskola udvarában álló, már hosszú évtizedek óta kihasználatlan és lepusztult állapotban lévő étkezde bölcsődévé történő átépítésének az ötlete, így 2019-ben benyújtották pályázatukat a Bethlen Gábor Alaphoz, és kaptak is mintegy 33 millió forint támogatást. 

– 2020 márciusában azonban a világjárvány lefékezte a munkálatokat, az építési anyagok ára pedig drasztikusan megemelkedett, így ismét pályáztunk – emlékezett vissza Bacsó László polgármester. 

Hakszer Mária és Bacsó László
Hakszer Mária és Bacsó László

2021 decemberének utolsó napján meg is érkezett a 36 millió forint vissza nem térítendő támogatás a község számlájára, amelyből tovább folytatták a felújítási és átépítési munkálatokat. A többletköltségeket a képviselő-testületnek saját forrásból kellett kigazdálkodnia, ami a jelenlegi önkormányzati támogatások mellett szinte a sci-fi kategóriájába tartozik. Ennek ellenére, ha lassabban is, de halad a munka, és a tervek szerint két éven belül végre megnyílhat a bölcsőde. 

Természetesen a pályázat sok megkötést is tartalmaz, figyelembe kellett venni a szabványokat és az előírásokat, amelyek egy nevelési intézmény esetében sokkal szigorúbbak, mint például a lakóházaknál

– jegyezte meg Hakszer Mária, a szociális bizottság elnöke.

– A talajfűtés, a vízvezetékek, a lefolyók már a helyükön vannak, most éppen a gipszkarton álmennyezetet szerelik. 

A kisgyermekek egyéves koruktól kezdve az óvodás kor betöltéséig látogathatják a bölcsődét, így az óvodáknak sem kell majd a két és fél évesekkel foglalkozniuk, nyomatékosította Bacsó László.

– Hogy bölcsődét nyithassunk, természetesen engedélyeztetni kell, és ebben az esetben nemcsak az épület műszaki átadásáról van szó, hanem az illetékes hatóság engedélyéről. A 15 fősre tervezett, de 18 fősre bővíthető bölcsőde természetesen a községhez tartozik majd önálló intézményként, ami ugye megint sok pénzt visz el a falutól, azonban erkölcsi kötelességünknek érezzük megtenni ezt a lépést a lakosok érdekében, és nem mellesleg új munkahelyeket is biztosítunk általa – summázta a polgármester.

Megjelent a Magyar7 2023/47.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.