2024. január 30., 19:10

Bihari Antal, televíziós és díjalapító

Az esztergomi Körzeti Televízió és az országos rangú Szent István-díj alapítása is a szőgyéni gyökerekkel rendelkező Bihari Antalhoz köthető, aki családjával Esztergomban él. Televíziójával máig összeköti a Duna jobb és bal partját. A magyarságot összekovácsoló munkásságáért 2011-ben megkapta a megyei Príma Díjat, 2016-ban pedig a köztársasági elnök Magyar Arany Érdemkeresztjét. A környékünkön is széles körben ismert televízióssal a párkányi Komp kávézóban beszélgettünk.   

Bihari Antal a Szent István-díjjal
Bihari Antal a Szent István-díjjal
Fotó: Archívum

A ’80 és ’90-es, illetve a kétezres évek egyik legkeresettebb esküvői videósa a régióban Bihari Antal volt. Neki volt abban az időben a legjobb technikai felszerelése; két évre előre lefoglalták minden hétvégéjét. Most is alig tudott időt szakítani a beszélgetésre, mert Pilisvörösváron szervez találkozót azoknak a pilisi pároknak, akiknek az elmúlt harminc évben ő készítette esküvői videóit. Már elővételben zsúfolásig megtelt a dr. Vitályos Eszter miniszterhelyettes védnöksége alatt zajló rendezvény. 

Mi vezetett a videózástól a televízió megalapításához? 

Arra gondoltam, nagy luxus, hogy befektetek egy szuper kamerába, ami egy héten csak egyszer dolgozik, hiszen használni lehetne a televíziózásban is. 1994-ben megalapítottam az esztergomi Körzeti Televíziót, amely kábelen működött, és pályázatokból sikerült fenntartani.

Így az esküvői videózás és a tévé egymást erősítette, mert a műsorok által egyre ismertebb lettem. Akkoriban nehezen viselték, hogy magánemberé legyen a televízió, nem is engedtek a város egész területére. Nagy küzdelmek voltak ekörül, és azért gondolkodtam a sugárzáson, hogy független legyek. 2004-ben a nemzetpolitikára hivatkozva kértem a sugárzás engedélyezését. A médiahatóság egyeztetett a szlovákiai hatósággal, s ők olyan feltétellel mentek bele az engedélyezésbe, ha Párkány is kap sugárzási lehetőséget. Mivel Esztergom területileg „kifli” alakú, így a sugárzás nem tudta elérni a város egész területét, ezért a médiahatóság engedélyt adott arra, hogy a háromszáz méter magasan található telkemre adót telepítsek. Plusz adalék, hogy a Gerecséről és a Börzsönyből visszavert jel következtében messzebbre tudtam sugározni, mint a párkányiak. Lelkesen fogtam a munkához, elmentem sok helyre felvételt készíteni a Felvidékre is. Persze a környék lakóinak tetszett az ingyen tévézés, hiszen a műsorainkért senki nem fizetett. Jó kapcsolatom volt a párkányi tévésekkel, de tönkrementek, mert nem volt bevételük. Akkoriban még Párkány leghosszabb ideig hivatalban lévő polgármestere, Ján Oravecz is úgy nyilatkozott, hogy ha valamit tudni akar Párkányról, akkor a Körzeti Televízió adását kell néznie. A 2013-ban végrehajtott digitális átállással Komárom-Esztergom megye egyetlen földi sugárzással is működő televíziójává váltunk. A KTV Felvidéken az UHF 44. csatornán fogható, 658 MHz frekvencián, például Léván és a környező falvakban.

Milyen a televízió műsorkínálata? 

A tévénél a kezdetektől társadalmi munkában dolgozunk, többnyire tanáremberek. Mindig is próbáltunk a napi politikától függetlenek maradni, célunk, hogy a televíziónk a régiós kultúra és demokrácia megbecsült fóruma legyen. Régebben többet jártam át a Párkány vonzáskörzetéhez tartozó falvakba, alig volt falunap, megemlékezés, ünnep és hagyományőrző program, amin ne vettem volna részt.

Mostanában együttműködünk a Párkányi Városi Televízióval, az ő felvételeiket is leadja a KTV azzal a céllal, hogy tájékoztassa az anyaországot a felvidéki eseményekről. Mindezt hetente négy órában. A koronavírus-járvány azonban átalakította a munkát, a forgatások híján többet ismételtünk. Elővettük az első húsz év anyagát, és mi is meglepődtünk, mekkora érdeklődést váltott ki.

Az első két évtizedben sok volt a stúdióbeszélgetés, az akkori parlament egyharmada megfordult nálunk, mert Nemere István rendkívül korrekt módon vezette a beszélgetéseket. Mára a Duna mindkét oldalán kevesebb rendezvény van, és mi vissza szeretnénk állni a rövid beszélgetésekre. Emellett folytatjuk a megkezdett munkát a történések kétparti közvetítésével, amely nemcsak az összetartozást erősíti, hanem a jövőt is építi. 

Díjat is alapított, mégpedig a Szent István-díjat. Azok kaphatják meg, akik az összmagyarság érdekében kiemelkedő jelentőségű tevékenységet végeztek. Mi vagy ki inspirált?

Éppen akkor voltam Aachenben, amikor átadták a Károly-díjat. Párhuzamot vontam a császárváros és Esztergom királyváros között, és arra gondoltam, Esztergom is alapíthatna díjat. De milyet? István királyunk neve ugrott be, aki elvesz egy bajor hercegnőt. A Szent István-díj alapítását felajánlottam a városnak. Ők bizottságot, albizottságot hoztak létre, két évig tárgyaltak, majd lemondtak róla. 

A 2000-es történelmi dátumhoz közeledvén kezembe vettem a dolgokat, hat hét alatt megvalósult, ami hat évig nem jött össze a városnak. Összeállt a kuratórium, Prokopp Mária művészettörténészt kértük fel elnöknek. A díjazott kiválasztása közvélemény-kutatás és szavazás alapján történik, s a díjat minden év augusztus 20-a előtti vasárnapon, Esztergomban adják át.

díjazottak között van Orbán Viktor, Duray Miklós, Tőkés László, Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Béres József, Egerszegi Krisztina, Dr. Tamás Aladárné és a Csemadok is. Emellett a helyi tevékeny emberek a Szent István-díj emlékérmet érdemelhetik ki. Felvidékről már Dániel Erzsébet, Burián László és Lábik János is megkapta.

Tele van ötletekkel. Milyen távra tervez? 

2038-ban lesz Szent István királyunk halálának 1000. évfordulója. Addigra el kéne készülnie a Szent Antal-dombon egy 27 méter magas szobornak, ami százszorosa az államalapító szent királyunkat ábrázoló díj méretének. Már most gyűjtöm az eddigi díjazottaktól azokat a kedves tárgyaikat – ruhákat, érmeket, kitüntetéseket, kéziratokat –, amelyeket felajánlanak a készülő kiállítás számára.

Megjelent a MAGYAR7 4. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.