2023. július 28., 08:52

Biciklizni jó

Kerékpárosok százezrei róják évente Pozsony megye bicikliútjait. A megyében 1200 kilométernyi kijelölt kerékpárút található, amelyek vízforrások, tavak mentén, erdőkön és dombokon át vezetnek. De nemcsak a természet szépségeit fedezhetjük fel egy-egy biciklitúra során, megcsodálhatjuk a történelmi és kulturális emlékeinket, vagy megkóstolhatjuk a helyi gasztronómia ínyencségeit is.

Vysomarch
A Morva folyón átívelő Vysomarch kerékpáros híd
Fotó: Pozsony megye honlapja

Pozsony megye az elmúlt években több kilométernyi új bicikliutat is létesített, a meglévőket pedig igyekszik karbantartani. „Az elmúlt évtizedben a megye jelentős összegeket fordított a kerékpárturizmus fejlesztésére, aminek ma már szemmel látható a hatása. Több százezer kerékpáros rója a megye bicikliútjait, és a számuk folyamatosan növekszik” – tájékoztatott Juraj Droba, Pozsony megye elnöke.

Azt, hogy konkrétan hány kerékpáros halad át a megye területén lévő egyes kerékpárúton, közvetlenül a terepen az automata kerékpárosszámlálók rögzítik, amelyeket a turisztikai szervezetek vagy az egyes önkormányzatok üzemeltetnek.

Pozsony megye legforgalmasabb kerékpárútja az ún. Bécsi kerékpárút. Az Öreg híd és a SZNF-híd közti szakaszon 2023 első felében összesen 186 065 kerékpáros hajtott át. A Bécsi kerékpárút 2012-ben létesült, és a nemzetközi EuroVelo 6 bicikliút része, egyben fontos városi kerékpárút is.

A Morva folyón átvezető Szabadság kerékpárhíd Dévényújfalut köti össze az osztrák Schloss Hof kastéllyal, és összekapcsolja a már meglévő bicikliutakat, régóta nagy népszerűségnek örvend.

 A hidat hivatalosan 2012 szeptemberében nyitották meg, és a Pozsony Megyei Önkormányzat és Alsó-Ausztria szövetségi állam együttműködésének köszönhetően jött létre, a Szlovákia–Ausztria 2007-2013 határon átnyúló együttműködési program keretében.

Kerékpáros újdonságnak számít a Morva folyón átívelő Vysomarchnak keresztelt kerékpáros híd, amely a két névadóját, Magasfalut (Vysoká nad Moravau) és az osztrák Marchegg városkát köti össze.

A hidat, amely a határon átnyúló együttműködést, a regionális fejlesztést, valamint a kerékpáros turizmus fejlesztését is támogatja, 2022 májusában nyitották meg, s azóta mintegy 77 000 kerékpáros közlekedett rajta, idén összesen 29 067.

A Szabadság kerékpáros hídhoz hasonlóan ez a projekt is a Pozsony Megyei Önkormányzat és Alsó-Ausztria együttműködésének eredménye, és az Interreg Szlovákia–Ausztria programból finanszírozták.

A híd az EuroVelo 13, vagyis a Vasfüggöny útvonalon található, amely az EuroVelo nemzetközi kerékpárút-hálózat tizenharmadik vonala, és Kirkenesből az egykori vasfüggöny mentén Bulgáriába tart. Ez egyébként egyike annak a három EuroVelo útvonalnak, amely Magyarországon is áthalad. Ezeknek az utaknak köszönhetőn kerékpáron biztonságosan lekerekezhetünk egészen a Balatonig.

A megye az elmúlt években mintegy 150 kilométeren felújította a jelzéseket és helyreállította a kerékpáros infrastruktúrát. De elégedettek-e a kerékpárosok a bicikliutakkal?

A meglévő bicikliutak összeköttetése a megyében aránylag jó, tény viszont, hogy nem mindenütt megfelelő a karbantartás. A Duna partján például több helyütt le kellene vágni a kerékpárútra kinyúló fák és bokrok ágait meg a füvet az utak mentén. Néhol az is gondot jelent, hogy a fák gyökerei felnyomják az aszfaltot, így az úton buckák keletkeznek, aminek nem örülnek a kerékpárosok

– feleli lapunk kérdésére az aktív bringázó Áron, de mindjárt hozzá is fűzi, minden új kilométernek örülnek, és köszönet illeti a megyét az új kerékpárutak létesítéséért.

– Nem minden ember biciklizik ugyanis, és ez is közköltségből készül, még ha sokan automatikusnak is tartják, hogy vannak bicikliutak – tette hozzá.

Megjelent a Magyar7 hetilap 29. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.