2021. február 20., 14:09

Bérlakások az Ipoly mentén

A kötelességtudó varbói, a megbízható szécsénykovácsi és a derék terbegeci jóember vajon miért gondolja azt, hogy a gondtalan pozsonyi döntéshozók, akár Dél-Szlovákia számos más kistérségéről, mintha a Nagykürtösi járásról is elfeledkeztek volna?

Képünk illusztráció.
Fotó: Kaszmán Zoltán

Az Ipoly menti községek polgármesterei – szűkös lehetőségeikhez mérten – társasházak, illetve bérházak építtetésében látják a kiutat, már ami a teljes elnéptelenedésből vezetne kifelé.

Ha Ipolyságtól keletre haladunk az 527-es számú másodosztályú közúton, átszeljük Ipolyhídvéget, Ipolynagyfalut, Ipolybalogot, Ipolykeszit, Nagycsalomját és Kóvárt. A 2001-es népszámlálási adatokat a 2018 elején napvilágra kerültekkel összevetve megfigyelhetjük, milyen elkeserítő mértékben csökken a lakosság lélekszáma a nevezett falvakban, illetve ebben a régióban. Nagycsalomján közel 6%-kal, Kóváron és Ipolykeszin 18%-kal kevesebben élnek ma, mint húsz évvel ezelőtt; nem szólva a kelenyei 19%-os és az ipolyvarbói 21%-os népfogyatkozásról.

A régió településvezetői a lakosságszám nagyarányú csökkenésének okát leginkább a fiatalok elvándorlásában látják. Sokan közülük Magyarországon, ezen belül Budapesten, még többen külföldön, főleg Angliában telepedtek le a jobb élet reményében. Az ország kallódó régiójában, a Nagykürtösi járás ezen térségében a polgármesterek is tanácstalanok. A tömeges elvándorlás arányát bérházak építésével próbálják mérsékelni, hogy a fiataljaikat a lakhatási feltételek bebiztosításával bírják maradásra, ha már képtelenek a munkahelyteremtésre.

Ipolybalog

Ipolybalogon, az új telepen egy tízlakásos társasház építésébe fogtak a közelmúltban. A lakóingatlan átadása a tervek szerint 2021 márciusában valósulna meg.

Két helyről, a Közlekedési és Építésügyi Minisztériumtól, valamint az Állami Lakásfejlesztési Alaptól igényeltünk támogatást. Előbbitől 223 590 eurót, utóbbitól pedig hitel formájában 487 340 eurót kaptunk; a projekt tervezett összköltsége 710 930 euró

– mondja Ipolybalog polgármestere, Bálint Péter.

Két évvel ezelőtt, amikor a községi hivatal épülete újult meg, ott is laká-sokat alakítottak ki. Ezzel a lépéssel is a fiatalok szülőföldön maradását ösztönözték, bár a polgármester elmondása szerint a több mint nyolcszáz főt számláló Ipolybalogra nem feltétlenül jellemző a fiatalok tömeges elvándorlása. Azt azonban elismerte, hogy a lakhatási feltételek azon okok közé tartoznak, amelyek miatt a fiatalok esetenként elhagyják a települést.

Az ipolybalogiak visszajelzései pozitívak, s a község vezetése is abban bízik, hogy egyre több fiatal él a lehetőséggel, és Ipolybalogot választja lakhelyéül.

Ipolyszécsényke

Ipolyszécsénykén is tervezik a lakásépítést; a közbeszerzést a tavalyi év folyamán írták ki. Amint arról a község polgármestere, Deák József nyilatkozott, jelenleg az építkezés engedélyeztetési folyamata zajlik. Abban bíznak, hogy a falu mellékutcájában található óvoda épülete melletti telken, ami a község tulajdonát képezi, még az idén kezdetét vehetik a munkálatok.

Technikailag három családi házról beszélünk, amelyek egybe vannak építve. Összesen négy háromszobás és négy kétszobás lakást alakítanánk ki. A költségvetés még alakul, de a tervek szerint valamivel több mint 535 ezer eurós beruházásról lenne szó"

– mondja a település első embere, aki biztos benne, hogy lesznek érdeklődők a lakások iránt.

Amikor a szomszédos községben, Ipolynagyfaluban egy hasonló, tizenhat lakást tartalmazó lakóházat építettek fel, néhány ipolyszécsénykei fiatal is ott talált otthonra. A Közlekedési és Építésügyi Minisztérium és az Állami Lakásfejlesztési Alap közreműködésével megépülő ingatlanba 2020. június 1-jén költöztek be a lakók.

Ipolynagyfalu
A községnek nem származik anyagi haszna a lakóházból, az viszont mindenképpen hozadéka, hogy itthon maradnak a fiataljaink. Aránylag rövid idő alatt 382-ről 408-ra nőtt lakosaink száma"

– fejti ki kérdésünkre Ipolynagyfalu polgármestere, Kerata László. Elmondása szerint az újonnan kialakított tizenhat lakásnak nemcsak helyi bérlői vannak, de érkeztek a környező településekről, sőt olyanok is visszatértek, akik évekkel korábban elhagyták Ipolynagyfalut.

Hamarosan egy másik, tizenkét lakásos bérház is fogadhatja új lakóit Ipolynagyfaluban; egyelőre az ingatlan használatbavételi eljárásának első fordulóján lesznek túl. A településvezető bízik abban, hogy február végén már átadhatják a lakótereket.

"A tizenkét lakásra egyelőre több mint húsz igénylést kaptunk; pályáztak a térség falvaiból, de Ipolyságról és Nagykürtösről is" – újságolja Kerata László, majd hozzáteszi: "Két- és háromszobás lakásokról van szó. Az előbbiekben a konyhán kívül egy nappali és egy hálószoba található, míg az utóbbiakhoz konyha, nappali, hálószoba és egy további négy és fél négyzetméteres szoba tartozik. A háromszobás lakások 70-72 négyzetméteren terülnek el. A földszintieknek egy terasz is a részük."

Mint mondja, a bérlakások parkolói reggel kiürülnek, hiszen a lakók dolgozni mennek. A fiatalok délután, este térnek vissza az otthonukba. Ezek ugyan nem öröklakások, de a fiatal házaspárok számára – akiknek nincs anyagi lehetőségük saját fészket rakni – tökéletes megoldást jelentenek.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.