Bepillantás egy bodrogközi falu életébe
Boly bodrogközi település, alig 6 km-re Királyhelmectől. Határában folyik a Latorca. 730 fő lakja, van teljes felépítésű központi iskolája mintegy 170 diákkal, egy óvodája, ugyancsak az iskola épületében, postája, két temploma. Az itt lakók a falu élére Bohács Attila ügyvédet választották. Érkezésünkkor a rekkenő hőségben a községháza épületénél lázas munka folyik. Vajon milyen terv megvalósításán dolgoznak? Ezzel a kérdéssel kerestük meg a község polgármesterét.
Nálunk a községháza, a kultúrház és a posta egy nagy épületben foglal helyet. A posta tulajdonképpen bérli az épület egyik szárnyának helyiségeit. Most jutottunk el az épület külső felújításához. Sajnos, itthon három alkalommal hiába pályáztunk támogatásért, végül várnunk kellett arra, hogy kigazdálkodhassuk a felújításhoz szükséges összeget, amely mintegy 60 ezer euróba kerül. Ehhez járul természetesen a területrendezés költsége is. A nagykaposi Híres Attila cége nyerte el a közbeszerzést, akik október végéig vállalták a munkálatok befejezését.
Hogyan állnak a belső felújításokkal?
Azok túlnyomó részét már elvégeztük, gyakorlatilag már csak a színházterem felújítása várat magára. Most újultak meg a mellékhelyiségek, az irodák, a villanyhálózat cseréje is megtörtént.
Polgármester Úr! Ön már második megbízatási idejét tölti a falu élén. Milyen változásokról tud beszámolni a falu elmúlt három évéből?
A legnagyobb beruházást a magyar kormány 10 millió forintos pályázati támogatásából valósítottuk meg, amelyet teljes mértékben az óvodára fordítottunk.
A konyhát modern eszközökkel sikerült felszerelnünk, és a legkisebbek még egy kellemes játszóteret is kaptak. Örülünk annak is, hogy immár 3,5 km járda elkészült, remélem, hogy a következő éven a munkálatokat be is tudjuk fejezni. A szeparált szemétgyűjtés keretén belül egy gyűjtőudvar kialakítása is tervben van, a Fura cég jóvoltából pedig a háztartásban elhasznált olaj és zsír elszállítása is megoldódott. A hulladékgazdálkodás mellett a környezetvédelemre, a zöldterületek kialakítására is igyekszünk odafigyelni. Büszke vagyok arra is, hogy a Jednota cég vezetői hajlandóak voltak településünkre egy bevásárlóközpontot építeni. Nemrég avattuk fel a helyi temetőn az itt élő Balla Lajos fafaragó haranglábját.
Hogy állnak a munkanélküliség terén?
Tapasztalatom szerint a munkanélküliség mértéke az utóbbi időben térségünkben némiképp csökkent.
A munkanélküliek közül 40 embert igyekszem a község szépítésével kapcsolatos feladatokkal megbízni.
A munkavállalók zöme a vasúton, a királyhelmeci kórház kötelékében, vagy vállalkozók alkalmazottaiként helyezkedett el. Többen Sátoraljaújhelyre járnak, ahol egy üzemben dolgoznak.