2023. június 4., 12:05

Bélyeges téglák – középpontban a Renner-féle téglagyár

Ezzel a címmel nyílt kiállítás a Párkányi Városi Múzeumban Hammerschmidt Tibor gyűjteményéből. Van monogramos, évszámos és címeres téglája is. A legrégebbiek a C A jelölésű téglák, az esztergomi érsek, Keresztély Ágost (Christian August) monogramjával, az 1710 körüli évekből származnak.

 

Renner-féle téglagyár
Fotó: Bokor Klára

Hammerschmidt Tibor testvére biztatására öt-hat éve gyűjti a téglákat, főleg Párkány környékéről. Egyelőre csak kétszáz darabbal rendelkezik, de a kiállításra eljöttek a régió nagy gyűjtői Esztergom és Budapest környékéről, s némelyikük már tíz-ezer darabos gyűjteménnyel büszkélkedhet. 

A szemünk előtt tűnik el kulturális és épített örökségünk, a bontott téglát bedarálják. Pedig a téglák mögött történetek vannak, általuk megelevenedik a múlt. Azért is szerveztük meg ezt a kiállítást közösen a múzeummal, hogy ráirányítsuk a jövő generációjának figyelmét erre a területre. Ha átragad rájuk a gyűjtőszenvedély, akkor majd gyűjtik vagy a múzeumnak ajándékozzák, de semmiképpen sem semmisítik meg a bélyeges téglákat

– hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján Hammerschmidt Zoltán.

Vannak a gyűjteményében cica, kutya, tyúk és kacsa lábnyomait őrző téglák, abból az időből, amikor a téglát még napon szárították, és sok állat átfutott rajtuk. Kitért arra is, környékünkön a rómaiak a légió számával megjelölt téglákat gyártottak. Az esztergomi Várhegyen találtak is ilyeneket. A körkemencés égetőmódszer a kiegyezés után terjedt el nálunk, így gyorsabb lett a gyártás. 

Renner-féle téglagyár
Fotó:  Bokor Klára

A Párkány környékieket a múltban hatalmas árvizek sújtották, az 1838-as árvízben szinte minden vályogház összedőlt. Párkányban 1851-ben épült a Renner-féle téglagyár, így az 1876-os árvíz idején már kevesebb nehézséget okozott az újjáépítés, hiszen helyben jó minőségű téglát kínáltak, elfogadható áron. 

Renner-féle téglagyár
Fotó:  Bokor Klára

A kiállítás megnyitóján részt vett Renner Viktor orvos is, aki a téglagyár alapítójának a leszármazottja.

A téglagyár közel volt a vasútállomáshoz és 1974-ig működött. Jó minőségű téglákat és tetőcserepet gyártottak, ezek alapanyaga a kékagyag volt. A téglákat RG monogrammal jelölték, ami azt jelenti, Renner Gáspár és fiai. Ő volt az én dédapám. Megörökölte Renner Róbert, a nagyapám, tőle pedig az édesapám. 1944-ben szinte az egész családunkat kiirtották. Édesapám megszökött a csepeli koncentrációs táborból a szőnyegbombázás alatt. Budapestre ment, ahol már ott voltak az oroszok. Nekik három ember hiányzott a vagonból, betuszkolták hát arra járó apámékat, akik épp a rokonokhoz igyekeztek. Hihetetlen pech kellett ahhoz, hogy valaki koncentrációs táborból orosz munkatáborba kerüljön, ahonnan csak ´46-ban tért haza.

A téglákon kívül agyag- és betoncserepet is gyártottak, kiváló termékük volt a pala. Egy táncoló elefánttal reklámozták, hogy még az elefánt súlyát is elbírja. Apám nehezen viselte, hogy államosították a téglagyárat. Élete végéig emlegette, hogy 1948. február 25-én, 11.30 perckor vette át az államosításról szóló dokumentumot – emlékezett a téglagyár alapítójának a leszármazottja, Renner Viktor.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/22. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.