Beköszöntött a jégkorszak
Véget ért a nyár, megkezdődött a lehűlés és ezzel együtt megérkezett a jégkorszak a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumba.
A Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása, amelynek címe Jégkor, az utolsó jégkorszaknak a tájra gyakorolt hatásait mutatja be. A látogatók megismerkedhetnek az elmúlt 2,5 millió év éghajlati változásaival, a jégtakaró mozgásával a kontinenseken, valamint a növény- és állatvilágnak a szélsőséges éghajlati viszonyokhoz való alkalmazkodási stratégiáival. A tárlat preparátumokon, különböző rekonstrukciókon és egyedi leleteken keresztül számos olyan ismert és kevésbé ismert fajt mutat be, amelyek a jégkorszakban a tájat benépesítették.
– Elkezdtük a szecesszióval, a századfordulóval, majd a templomi freskóknak köszönhetően a középkorba utaztunk, Erzsébet királynéval végigmentünk a 19. századon és most visszacsöppentünk a jégkorszakba – sorolta Kerényi Éva, hozzátéve, hogy egy igényes kiállításról van szó, amelyet a Kárpát-medence 25 városában több ezer látogató tekintett meg. Rimaszombatban január végéig várja az érdeklődőket a Jégkor elnevezésű izgalmas kiállítás.
Egymást követték az eljegesedések és a felmelegedések időszakai, ami környezeti változásokat idézett elő, és ennek megfelelően szabályos ciklus szerint változott előbb a növényzet, majd az állatvilág is. A jégkori állat- és növényfajok különböző módokon alkalmazkodtak a változó klímához és környezethez. Az alkalmazkodás során a növények között számos törpe termetű faj alakult ki, míg az állatoknál ezzel éppen ellentétes fejlődés ment végbe. A jégkori állatvilág egyik legszembetűnőbb jelensége a hatalmas méretű emlősfajok – a megafauna – kialakulása és elszaporodása volt.
A kiállítást számos kísérőprogram gazdagítja majd, lesznek szakértői előadások, valamint élő történelemmel tarkított kurátori tárlatvezetés. A gyerekek és iskolai csoportok számára alkotóműhelyt is tartanak, amely során a tanulók megformálhatják a kardfogú szemfogát gipszből és nyakláncra fűzhetik.
Megjelent a Magyar7 2024/37. számában.