2022. január 10., 20:08

Beindult a munka az ipolynyéki szociális központban

A Besztercebánya megye önkormányzatának jóvoltából Ipolynyéken kialakított szociális központ 2021. október 8-án nyílt meg. Az azóta eltelt több mint három hónapban két alkalmazottal igyekeztek segítséget nyújtani a nyugdíjasok kedvezőtlen élethelyzeteinek megoldásában, gondoskodva így a régió rászoruló idősebb lakosairól.

ipolynyéki szociális központ
Ján Lunter megyelnök (középen) Ipolynyék polgármesterével, Baksa Krisztiánnal (jobbra) és a Nagypatak – Ipoly Önkormányzati Társulás elnökével, Kerata Lászlóval
Fotó: Banskobystrický samosprávny kraj

Besztercebánya megye az ország leggyorsabban öregedő népességét tudja magáénak. Emiatt is vágtak bele abba a projektbe, amelynek keretei között három szociális központ beindítását és működtetését vállalják – közel 1,2 millió euróból.

Tevékenységével az ipolynyéki iroda a Nagy-patak mikrorégió tizenöt településének szeniorairól lesz hivatott gondoskodni; Nyéken kívül ide tartozik Ipolybalog, Csall, Inám, Gyürki, Magasmajtény, Ipolyhídvég, Kőkeszi, Kelenye, Ipolykeszi, Ipolyszécsényke, Sirak, Terbegec, Nagycsalomja és Ipolynagyfalu. Az ipolynyékihez hasonlóan, amely a helyi községi hivatal épületében kapott helyet, Gácson és Selmecbányán is működni fog egy-egy szociális központ.

A projekt megvalósításában kulcsfontosságú a megye és a településvezetők közti együttműködés, hiszen sokszor éppen a polgármesterek azok, akikhez a szeniorok vagy az érintett családok szükség esetén tanácsért fordulnak.

A projekt nagy előnyét abban látom, hogy nemcsak egy-egy községre vonatkozik, hanem a teljes mikrorégióra. Ez biztosítja a rugalmas működést. A családokat segítve, közösségi szinten szeretnénk támogatni a szenior korosztályt, hogy minél hosszabb ideig a saját lakókörnyezetükben tudjanak maradni, ahol megfelelő gondoskodásban részesülnek”

– fogalmazta meg kérdésünkre a szociális iroda koordinátora, Erika Kušická, aki szerint egyelőre ugyan csak a projekt kísérleti modelljének megvalósulása van folyamatban, ezzel együtt bízik benne, hogy – noha két évre van beütemezve – 2023 szeptemberétől tovább végezhetik a szociális szolgáltatásokat.

Mint mondta, hamarosan véget ér a közbeszerzési folyamat, s így az érintett nyugdíjasok lehetőséget kapnak különböző egészségügyi segédeszközök kölcsönzésére, továbbá hozzájuthatnak olyan intelligens karkötőkhöz is, amelyek testhőmérsékletet és pulzust is képesek mérni. Ezek az eszközök a központi irodára lesznek rákapcsolva, de természetesen a családtagok is nyomon tudják követni az idősek aktuális egészségi állapotát.

A projekt egyelőre a kezdeti fázisában van; jelenleg Ipolynyéken mintegy huszonöt időssel foglalkozunk, de egészségügyi szolgáltatásaink iránt természetesen a környező települések nyugdíjasai között is nagy érdeklődésre számítunk. Kolléganőmmel együtt egyelőre ketten jutunk tizenöt községre, szóval van munka bőven…”

– mondta el a szociális szférában rendkívül tapasztalt Erika Kušická, majd így folytatta:

A legnagyobb problémát a nyelvi gátak jelentik, legyen szó akár a hivatali ügyek intézéséről, akár orvoslátogatásról. Az idősek nem ritkán azért nem mennek el orvoshoz, mert attól tartanak, hogy nem tudják megértetni magukat az orvossal, a nővérrel. Ilyen és ehhez hasonló esetekben mi vesszük fel a kapcsolatot az orvossal, s előfordul, hogy a rendelkezésünkre álló szolgálati autóval el is kísérjük a kivizsgálásra a nyugdíjasokat.”

A helyi polgármesterrel, Baksa Krisztiánnal is együttműködnek; a karácsonyi időszakban 68 háztartást látogattak meg, így alkalmat teremtettek arra, hogy elbeszélgessenek az idős lakosokkal, s hogy felvázolják nekik tevékenységi körük lényegét.

A régióban a rászorultsági szakvélemények kidolgozásával is Erika Kušická foglalkozik. Mint mondta, a koronavírus-járvány nagyban megnehezíti a munkájukat, hiszen többszörösen veszélyeztetett korosztállyal dolgoznak, s függetlenül attól, hogy ők is oltva vannak és rendszeresen tesztelik magukat, nagyon óvatosnak kell lenniük.

A projektnek a későbbiekben akkor lesz igazán értelme, ha valóban teljes körű, észszerű kiszolgálást fog tudni nyújtani. Nem feltétlenül az a jó megoldás, ha minden községben nyílik egy nappali foglalkoztató. Legyen néhány helyen az is, de valahol legyen biztosítva a szállítási szolgáltatás, máshol a gondozói szolgálatnak legyen a központja. Így tényleg praktikusan le lehet fedni a mikrorégió településeit”

– zárta gondolatait.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.