Beindult a munka az ipolynyéki szociális központban
A Besztercebánya megye önkormányzatának jóvoltából Ipolynyéken kialakított szociális központ 2021. október 8-án nyílt meg. Az azóta eltelt több mint három hónapban két alkalmazottal igyekeztek segítséget nyújtani a nyugdíjasok kedvezőtlen élethelyzeteinek megoldásában, gondoskodva így a régió rászoruló idősebb lakosairól.

Besztercebánya megye az ország leggyorsabban öregedő népességét tudja magáénak. Emiatt is vágtak bele abba a projektbe, amelynek keretei között három szociális központ beindítását és működtetését vállalják – közel 1,2 millió euróból.
Tevékenységével az ipolynyéki iroda a Nagy-patak mikrorégió tizenöt településének szeniorairól lesz hivatott gondoskodni; Nyéken kívül ide tartozik Ipolybalog, Csall, Inám, Gyürki, Magasmajtény, Ipolyhídvég, Kőkeszi, Kelenye, Ipolykeszi, Ipolyszécsényke, Sirak, Terbegec, Nagycsalomja és Ipolynagyfalu. Az ipolynyékihez hasonlóan, amely a helyi községi hivatal épületében kapott helyet, Gácson és Selmecbányán is működni fog egy-egy szociális központ.
A projekt megvalósításában kulcsfontosságú a megye és a településvezetők közti együttműködés, hiszen sokszor éppen a polgármesterek azok, akikhez a szeniorok vagy az érintett családok szükség esetén tanácsért fordulnak.
– fogalmazta meg kérdésünkre a szociális iroda koordinátora, Erika Kušická, aki szerint egyelőre ugyan csak a projekt kísérleti modelljének megvalósulása van folyamatban, ezzel együtt bízik benne, hogy – noha két évre van beütemezve – 2023 szeptemberétől tovább végezhetik a szociális szolgáltatásokat.
Mint mondta, hamarosan véget ér a közbeszerzési folyamat, s így az érintett nyugdíjasok lehetőséget kapnak különböző egészségügyi segédeszközök kölcsönzésére, továbbá hozzájuthatnak olyan intelligens karkötőkhöz is, amelyek testhőmérsékletet és pulzust is képesek mérni. Ezek az eszközök a központi irodára lesznek rákapcsolva, de természetesen a családtagok is nyomon tudják követni az idősek aktuális egészségi állapotát.
– mondta el a szociális szférában rendkívül tapasztalt Erika Kušická, majd így folytatta:
A helyi polgármesterrel, Baksa Krisztiánnal is együttműködnek; a karácsonyi időszakban 68 háztartást látogattak meg, így alkalmat teremtettek arra, hogy elbeszélgessenek az idős lakosokkal, s hogy felvázolják nekik tevékenységi körük lényegét.
A régióban a rászorultsági szakvélemények kidolgozásával is Erika Kušická foglalkozik. Mint mondta, a koronavírus-járvány nagyban megnehezíti a munkájukat, hiszen többszörösen veszélyeztetett korosztállyal dolgoznak, s függetlenül attól, hogy ők is oltva vannak és rendszeresen tesztelik magukat, nagyon óvatosnak kell lenniük.
– zárta gondolatait.