2022. február 25., 18:18

Baskinnal a fogyatékkal élő gyermekekért

Tájainkon is hódító útjára indult a 2006-ban Olaszországban megalkotott baskin, amelynek mottója: „Egy sport mindenkinek!”. A budapesti Kiss Lenke Kosárlabda Suli és Nemzeti Akkreditált Kosárlabda Akadémia szakembereinek részévetelével, a Kisprojekt Alap támogatásával nemrég a sportágat bemutató workshopot tartottak felvidéki tornatanároknak a búcsi Katona Mihály Alapiskolában. 

Baskin

A már 25 éve működő Kiss Lenke Kosárlabda Akadémia népszerűsíteni szeretné a baskin sportágat, amihez anyagi támogatást nyújtott a Kisprojekt Alap Sport mindenkinek határok nélkül elnevezésű pályázata.

 – Bő két éve baráti kapcsolatban állunk az iskolával, amelynek a közeli Lábatlan községben is van csapata. Mivel az intézmény névadójának, Kiss Lenke 328-szoros válogatott, Európa-bajnoki bronzérmes kosárlabdázónak szívügye a nemzeti egységben való gondolkodás, ezért a külhoni magyarlakta tájakon is népszerűsíteni kívánja tevékenységét – mondta el Győző Andrea, búcsi iskolaigazgató. Hozzátette, Lábatlanról Karván keresztül jutottak el hozzájuk az akadémia lelkes vezetői, és felkínálták az együttműködés lehetőségét, amit örömmel fogadtak, s így a vonatkozó pályázat szlovákiai partnerévé váltak. Korábban az akadémia segítségével, a kosárlabdával kapcsolatos, mozgáskoordinációs foglalkozásokat is terveztek bevezetni az iskolában, de azokat a Covid-19 járvány miatt későbbre kellett halasztaniuk.

Tóthné Dr. Kälbli Katalin, az ELTE Bár-czi Gusztáv Gógypedagógiai Karának  munkatársa a búcsi előadása során hangsúlyozta az inklúzió jelentőségét a sportban, majd a kosárlabda ihlette baskin sportág történetét és szabályrendszerét ismertette. Annak olasz ötletgazdái 2006-ban célul tűzték ki, hogy a különféle testi és szellemi adottságú résztvevők képességeiktől függetlenül együtt és egyforma jelentőséggel vegyenek részt a játékban.

 – Bár a sérült tanulók integrálása ép társaik közé már a hazai iskolákban is működik, de az inklúzió ettől többet jelent. Annak során nemcsak a befogadásuk, hanem a teljesen egészséges játékosokkal történő egyenrangúsításuk is megvalósul. Ennek eléréséhez a kosárlabda szabályrendszere és eszköztára némi módosításra szorult. Akadálymentesítették a pályát és a hagyományosnál alacsonyabb kosárpalánkot használnak, amelyen 1 és 2 méter magasságban is van egy-egy gyűrű. A játékosok a fogyatékosságuk mértéke szerint 1-5 közti szerepszámot kapnak. Az 5. számú az, aki minden játékszabályt ismer és azokat képes is betartani. A 4. számú az lehet, aki nagyon jól tud mozogni, de még csak ismerkedik a sportággal. A 3. számú kissé mozgáskorlátozott, a már védett pályarészen játszó 2. számú nagyon nehezen tud járni és csak alacsony kosárra tud dobni, az 1. számú pedig kerekesszékben mozogva kapcsolódik be a játékba – tudtuk meg a további részleteket. Az elméleti rész után Rosta Balázs vezetőedző a vele érkezett középiskolás versenyzőkkel együtt baskin-bemutatót tartott az öt iskolából Búcsra látogatott érdeklődőknek, akik több budapesti edzővel is elbeszélgethettek.

A pályázat keretében különféle sportágakban használható segédeszközöket kapott a házigazda iskola. Márciusban annak másik két felvidéki részesénél, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula és a komáromi Eötvös Utcai Alapiskolában, illetve Búcson tartanak hasonló bemutatókat.

Megjelent a Magyar7 2022/8.számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.