2023. április 18., 07:55

Barsbaracska, ahol két Habsburg főherceg is járt - KÉPEKKEL

Kisközség a régi Bars megye dombos tájain, ma az Érsekújvári járásba tartozik. Története összefonódik a nemesi Kelecsényi családdal, legfőbb látnivalója a barokk kúriából lett neobarokk kastély, de két temploma, mauzóleuma és első világháborús emlékműve is nevezetes.

baracska
Galéria
+4 kép a galériában
A Kelecsényi-kastély szép nagy udvarral
Fotó: Bokor Klára

Wurczer Péterrel, a falu polgármesterével beszélgetünk, akinek élettörténete nem mindennapi. A világjárt operaénekes több éven át énekelt Magyarország és Csehország nagy előadótermeiben, de Oroszországba és Németországba is kapott meghívásokat. Szlovák iskolába járt és szülei is szlovákul beszéltek vele, a magyar a felnőttek nyelve volt. A nagyapja mindig hangsúlyozta, „mi magyar család vagyunk”, de ő meg németül, oroszul, szlovákul beszélt a fiúval. Amikor rákérdezett, hogy van az, hogy ő mégsem beszéli a magyar nyelvet, a dédi rámutatott a szívére: „ha magyarnak érzed magad, megjön a nyelv is” – mondta.

Tizenhat évesen kezdett el magyarul tanulni, és megtanulta, bár bevallása szerint nagyon nehéz volt, de most már tudja tanulmányozni a magyar irodalmat, a történelmet, tud kutatni a levéltárakban. A szlovák és magyar mellett oroszul, olaszul és németül is kiválóan beszél. A helyi katolikus templomban kántorkodik.
Baracska színmagyar község volt

A falut 1269-ben említik először az iratok Barakcha néven. A törökök alatt többször leégett. A faluban többen voltak a reformátusok, mára ez az arány megfordult. Az új református templom 1909-ben, a ma is álló katolikus templom 1733-ban épült.

Több gazdag birtokos és nemesi család lakta a falut. Ezek közül a leghíresebbek a Kelecsényiek, akik a 17. században Nyitra megyéből érkeztek Barsbaracskára. Felépítettek itt egy barokk kúriát, többször átépítették, 1888-ra már kastélyként tartották számon.

Megmaradt eredeti formájában, még a díszrácsok is eredetiek. Az épület a község tulajdona. Sokat köszönhetnek az egykori helyi nemzeti bizottság elnökének, aki az 1960-as években az új kultúrház építésére kapott összeget a kastélytető rendbetételére költötte. Az 1990-es években összefogásból 2004-ben egy pályázatnak köszönhetően újították fel, de most is pályáznak, mert a falak nedvesednek és statikailag sincs rendben. A kastély legutolsó lakója Kelecsényi Irén, Mirbach grófnő volt, aki 1945-ig lakott itt, majd Magyarországra menekült. Szerencsére vitte magával bútorait, és azóta a család jóvoltából több tárgy visszakerült a kastélyba.

A polgármester örömmel mutatja, hogy a Kelecsényi család leszármazottjától újabb értékes dokumentumokat kaptak, mégpedig Kelecsényi Izabella, Irén grófnő testvérének a naplóját, illetve autogramgyűjtő füzetét, amelyben több nemesi család tagjainak aláírását őrizte.

Növekedik a falu lakossága

Az 1970–80-as években még több mind ezer lakosa volt a községnek, jelenleg 650. – Most már megállt a fogyás, és növekszik a lakosok száma azáltal, hogy sok fiatal visszatér a faluba.

Több mint tíz ház van épülőben, tervezek egy új utcát is, hogy legyen hol építkezni. Büszkeségünkre itt olyan emberek élnek, hogy ha Baracskáról elszármazott szeretné megvenni a házukat, akár engednek is az árból, csak hogy ő költözzön ide. Számomra csoda, hogy az én generációm, a 25–30 éves korosztály kezd visszatérni szülőfalujába, sokszor többévnyi külföldi tartózkodás után. Jómagam is maradhattam volna külföldön, de nem minden a pénz, ha az embert a szíve hazavonzza – fejti ki a falu első embere.  

Kitér arra is, hogy a népszámlálási adatokat alapul véve a falu lakosságának 30 százaléka magyar, de ha a második nemzetiséget is figyelembe vesszük, akkor az 50 százaléka vagy még több, mert sok idős csak azért vallotta magát szlovák nemzetiségűnek, „hogy mit fognak szólni”.
baracska
Wurczer Péter, Barsbaracska polgármestere
Fotó:  Bokor Klára
Színes közösségi élet

– Működik a Csemadok, segítek nekik, ahogy tudok. Pár éve én is alapítottam egy olyan polgári társulást, amely által felélesztettük a faluban a magyar kultúrát, összehoztuk a múzeumot, rengeteg koncertet szerveztünk, felújítottuk az első világháborús emlékművet. Ennek felszentelésén 1943-ban részt vett Habsburg József főherceg, 2018-ban pedig az unokája Habsburg Károly József. Nem bíztam benne, hogy elfogadja a meghívásom, de eljött! A Csemadokkal azelőtt nótaesteket szerveztünk, sikerrel, mostanában pedig híres operettek színpadra állítását tervezzük. Április 16-án mutatjuk be a kastélyban a Csárdáskirálynőt. A szereplőgárdát a régió neves énekesei-ből szerveztem, Baracskáról jómagam és Hajtman Lívia lép fel, aki szintén profi énekes. 

Van futballcsapatunk és asztalitenisz klubunk Hajtman Béla vezetésével, szeptembertől zeneiskola fog működni a faluban. Sajnos, alapiskolánk 2006-tól nincs, két szomszéd faluba járnak a tanulóink a szlovák iskolába. Magyar iskola Léván és Nagysallón van, de azok messze esnek tőlünk.
Nincs a faluban munkanélküli

Wurczer Péter arról tájékoztat, van a községben és a környéken munkalehetőség. A helyiek által zsidó kastélynak nevezett épületben ma szociális otthon működik, sokan járnak oda, meg Bellegszencsére, a termálfürdőbe dolgozni. Hat embert bevontak a közmunkaprogramba. Nincsenek a faluban szociális rászorultak.

A vezető vallja, aki akar dolgozni, el is tud helyezkedni, hiszen közel van Érsekújvár, Surány, Verebély.

Tervei között szerepel még nyugdíjasotthon létrehozása, hogy senkinek se kelljen elmennie a faluból, elhagynia a házát, az egyházat, mindent, ami a szülőföldet jelentette. Meggyőződése, egy falunak kötelessége ezzel foglalkozni, mert sokat köszönhetünk az időseknek. Hozzáfűzte, jó az összhang a hét képviselővel, mindannyian a szívükön viselik a falu sorsát.      

Megjelent a Magyar7 2023/15. számában.

baracska-2
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.