Barangolás Észak- és Közép-Szlovákiában
A Besztercebányai Régió Turisztikai Szervezete ismertető körutat szervezett magyarországi újságírók számára, hogy bemutassa a Besztercebányai régiót, mint olyan turisztikai célpontot, ahová nagyon is érdemes ellátogatni. Szintén felfedező útra indult a losonci Phoenix Lutetia polgári társulás, amely a Szlovákia északkeleti részén fekvő Eperjesi kerületbe látogatott el.

A Losonc járásbeli Terbelédről indult a vízitúra egészen Kalondáig. A vadregényes Ipolyt erdők szegélyezik, a mintegy 2 órás rafting túra pedig minden korosztályt megszólít.
– nyilatkozta Kassay Tamás, a magyarországi Spabook tulajdonosa.
A barangolás a Körmöci-hegységben folytatódott. Aki igazi kalandra vágyott, az megtalálta a Via Ferrata komplexumában, Skalkán. Az egyik legfőbb attrakció a 78 m hosszú és 45 méter magasságban lévő függőhídon való séta volt. Nem csak a táj szépségeit csodálhatták meg a kirándulók, de a gótikus út templomaiba is betértek. A Karaszkói templom falán domináló freskó a teljes Szent László-legendát ábrázolja, mely átvitt értelemben a keresztény jó és a pogány rossz közti harcot szimbolizálja. A résztvevők az út során ellátogattak még a Revistyei várba és megismerték Gömört is.
A Phoenix Lutetia polgári társulás az Eperjesi kerületbe, a Magas-Tátra felé indult felfedezőútra. Ótátrafüred felett találjuk a Tarpataki-vízeséseket, amely a túrázók egyik legkedveltebb célpontja. A Csontváry Kosztka Tivadar által is megörökített vízesések gyönyörű látványt kínálnak, a 20 méter magasból alázúduló víztömeg hangos robaja pedig magával ragadó.
– mondta Puntigán József, helytörténész, a Phoenix Lutetia polgári társulás elnöke.
A kirándulók Csütörtökhelyre is ellátogattak. Itt találkozott Csontváry Gmitter Alfonz gyóntatópappal, akit azzal a céllal keresett fel, hogy segítse őt eljutni Rómába, hogy megnézhesse Raffaello Sanzio műveit. A templom akkori felújítása Gmitter Alfonz lelkésznek köszönhetően valósult meg. Szent László legendája, illetve magyar szentek jelennek meg a halhólyagos díszítésű festett ablakokon. Impozáns tartópillérek és díszes függő karzat jellemzi.
– mondja Jozef Sukeník, helyi plébános.
1460-1470 között bővítették a templomot, amikor is a Szapolyai család a szepeskáptalani katedrális mintájára gótikus, kétemeletes kápolnát építtetett hozzá. Az alsó szint szolgált a Szapolyaiak temetkezési helyéül, a felső pedig a Szűz Mária mennybemenetelének szentelt kápolna.
„Az ide ellátogató zarándoknak olyan érzése lehet az alsó kápolnából a felső kápolnáig való séta közben, mintha a Földtől a mennybe vezető utat tenné meg. A kápolna jelenleg renoválás alatt áll, az elmúlt két évben pedig több mint 600 ezer euróból újult meg” – mondta Jozef Sukeník.
A település nevét a csütörtökönként tartott vásárnapjáról kapta, román stílusú temploma gótikus kápolnájával pedig a térség ékköve. A templom többi részének felújítását ősszel folyatják.
Észak- és Közép-Szlovákiában kanyargós folyók, vad hegyek, izgalmas vízitúrák és érdekes műemlékek várják az érdeklődőket a nyári turistaszezonban.