2025. január 24., 08:20

Balík Judit Csemadok Közművelődési Díja

2025. január 19-én, a magyar kultúra napja alkalmából Galántán, a Városi Művelődési Központ nagytermében adták át a Csemadok-díjakat. Az életműdíjakon kívül ismét méltó helyre kerültek a Csemadok Közművelődési Díjak, a Gyurcsó István-díj és a Fábry Zoltán-díj is.

Balík
Galéria
+1 kép a galériában
Balík Judit (jobbra) a Mics Károly Színjátszó Csoport 2024. februári előadása után
Fotó: Csemadok Alapszervezet Ipolynyék

A magyar kultúra napjának országos főünnepségén az ipolynyéki Balík Judit Csemadok Közművelődési Díjban részesült.

Kultúra iránti érdeklődése és az előadóművészet iránti tehetsége már gyermekkorában megmutatkozott. Állandó és sikeres résztvevője volt a szavaló- és prózamondó versenyeknek, gimnazista korában Vas Ottó irodalmi színpadának tagja, főiskolásként a nyitrai kollégiumi rádió magyar adásának volt a szerkesztője és bemondója. A főiskola után, visszatérve szülőfalujába, aktívan bekapcsolódott a kulturális és társadalmi életbe. Verset mondott, színdarabban játszott, irodalmi színpadi összeállításban szerepelt, versenyeken vett részt, tagja volt az énekkarnak, folklórcsoportnak, műsort vezetett”

– hangzott el a méltatásban, ami kiemelte, hogy Balík Judit élete több évtizede összefonódik a színjátszással; kezdetben szereplőként, a későbbiekben pedig rendezőként tevékenykedett: „A komáromi Jókai Napokon Balík Juditot Kiváló Alakításért Díjjal jutalmazták. Többször szerepeltek az Egressy Béni Színjátszó Fesztiválon. Mics Károly halála után, 2005-ben kezébe vette az ipolynyéki színjátszók irányítását. 2014-ben rendezőként ő is megkapta a Mics Károly Életműdíjat. 2024-ben a színjátszó csoport sokéves eredményes munkája elismeréseként országos kitüntetésben részesült, kiérdemelte a Csemadok Érdemes Művészeti Csoportja címet. Balík Judit a Mics Károly Színjátszó Csoport vezetésén kívül a Csemadok Ipolynyéki Alapszervezetének elnökségi tagja is, aki aktívan kiveszi részét a munkából: szervez, lebonyolít, tanácsot ad, segít, rendez, megold; higgadtságára, tapasztalatára mindig lehet számítani.”

Amint azt kérdésünkre megfogalmazta, beleszületett a Csemadokba; édesapja a szövetség egyik alapító tagja volt:

Gyerekkorom óta részt vettem az évzáró taggyűléseken, ahol kultúrműsorral léptünk fel a helyi alapiskolából. Tanítóim és tanáraim is mindig arrafelé terelgettek, hogy verset mondjak, műsort vezessek, táncoljak, kórusban énekeljek, így ez valahogy életem természetes részévé vált gimnazista, sőt főiskolás éveim alatt is. Aztán jött a színjátszás, hosszú évekig szerepeltem színdarabokban, irodalmi összeállításokban. A »rendezőséget« pedig hirtelen »megörököltem« 2005-ben, azóta minden évben sikerült egy-egy bemutatóval közönségünk elé állni.”

Mint mondta, mindig is szeretett közösségben működni, s igazán szerencsésnek tartja magát, hogy ez a mai napig töretlen, illetve hogy sikerül megtalálni a fiatalok között is azokat, akik alkalmasak és lelkesek az amatőr színjátszás iránt.  A Csemadok jövőjét illetően úgy gondolja, meg kell találni azokat, akik szeretik az adott tevékenységet, a csapatmunkát, hajlandók tenni a közösségért: „Meggyőződésem, hogy vannak ilyenek, nem csak Ipolynyéken!”

Galánta Magyar Kultúra Napja
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.