2024. január 4., 19:24

Balga Zoltán prágai missziója

A Mi, magyarok – portrék, önvallomások, beszélgetések című műsorfolyamban a csábi származású Balga Zoltán prágai missziójáról tudhat meg többet a Mediaklikk tartalomszolgáltatási portált meglátogató érdeklődő.

Balga Zoltán
Fotó: www.magyarokegyhelyen.hu

A nemzeti összetartozás apropójából, külhoni alkotók közreműködésével készült el az az 53 részes különleges portrésorozat, mely a szerte a világban, a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyar emberekről, közösségekről szól. Egy éven keresztül, összesen tizenhét országban dolgoztak a kamerák: az Amerikai Egyesült Államokban, Argentínában, Ausztráliában, Csehországban, Dél-Afrikában, Finnországban, Horvátországban, Kanadában, Magyarországon, Nagy-Britanniában, Romániában, Spanyolországban, Svédországban, Szerbiában, Szlovákiában, Szlovéniában és Ukrajnában.

Rockzenekar, orvos, színész, apáca, lángossütő, mezőgazdász, házmester, kályhaépítő, cipész, tanár, dúla, jazz- és népzenész, autószerelő, csokigyáros, slammer, pszichológus, festő- és szobrászművész, hegylakó, szociális munkás, cserkészparancsnok, szépségkirálynő, író, néptáncoktató, borász, fizikus, postás, bébiszitter, gátőr, pap, nyelvépítész, kocsma, falu, motoros egyesület, kézilabda- és focicsapat a főszereplői ezeknek az alkotásoknak, amelyek így, együtt, egyfajta keresztmetszetét adják a világban élő magyarságnak, pillanatképet arról, milyen sokfélék is vagyunk mi, magyarok”

– olvasható a műsor ismertetőjében.

Amikor Simák Ferenc bencés szerzetes 2004-ben kilépett a szerzetesrendből, a cseh fővárosban megszűntek az 1992-től havonta tartott magyar nyelvű szentmisék. 2016. július 1-jétől Ipolyvisk korábbi plébánosa, Balga Zoltán tölti be az általa hagyott űrt. Az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola korábbi lelkésze – a prágai katolikusok és az ottani magyar civil szervezetek kérésére, Dominik Duka prágai érsek támogatásával – a mai napig ellátja a prágai római katolikus magyarok lelki gondozását. 2017 decemberében a prágai magyar katolikus lelkészség – a híveknek nagyobb biztonságot adva – személyi plébániává alakult át; így azóta nem területi alapon működik, hanem a hívek egy meghatározott csoportját szolgálja – esetünkben főképpen az ott élő magyar nemzetiséget. Igaz, a Vencel tértől három percnyire található Szent Henrik és Kunigunda templomban az atya – az anyanyelv hitéletben történő használatának létfontosságát hangsúlyozva – vasárnaponként három nyelven, csehül, szlovákul és magyarul is misézik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.