2022. március 20., 08:38

Bal sors akit régen tép…Tsízió módra - KÉPEKKEL

Bal sors akit régen tép… címmel tartott ünnepi előadást a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium diákjaiból álló Tsízió Diákszínpad Pereden. A fiatalok – mint minden alkalommal, amikor színpadra állnak – ismét bebizonyították, hogy jó magyarnak lenni a Felvidéken.

Tsízió Diákszínpad
Galéria
+5 kép a galériában
Bal sors akit régen tép. Tsízió Diákszínpad
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A reformkortól kezdődő magyar történelmi események elevenedtek fel a Tsízió Diákszínpad ünnepi darabjában, ismert és kevésbé ismert magyar irodalmi, illetve zenei betétekkel tarkítva a szövegközeget. A diákok március 15. emléknapja alkalmából állították össze Bal sors, akit régen tép című műsorukat, Ollé Krisztina tanárnő vezetésével. A közel egyórás ünnepi darabot a márciusi forradalom kitörésének emléknapján az alma materben, a Kodály Zoltán gimnáziumban adták elő diáktársaiknak, majd az ünnepet követő hétvégén, március 19-én, a nagyközönség is megtekinthette az előadást a peredi kultúrházban. A diákszínpad a peredi rendezvényből származó bevételt a háborútól szenvedő kárpátaljaiaknak ajánlotta fel.

Tsízió Diákszínpad
Bal sors akit régen tép. Tsízió Diákszínpad
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A Bal sors akit régen tép… című darabban olyan mély történelmi kérdések merültek fel, mint a magyar szabadság, a haza, a nemzeti összetartozás fontossága. Történelmi viták és sorsdöntő események elevenedtek meg a színpadon. Petőfi Sándor tiszavirág életének, Szendrey Júliához fűződő kapcsolatának bemutatásán keresztül a nézők azt is láthatták, miként élték meg a történelem nagyjai emberi mivoltukat. A darabot irodalmi, zenei betétek, tánckoreográfiák tették még erőteljesebbe, a galántai gimnazisták ismét bizonyították tehetségüket. Az előadáson egy új zenekar is debütált, amelynek tagjai szintén a gimnázium ifjú tehetségei. A színpadon így élő zenei kísérettel dolgozhattak az énekesek. A fiatal zenekar nagyon sokat köszönhet a volt tsíziós tagnak, Morvai Csabának – árulják el.  Az ünnepi darab egészen Trianonig felvonultatta a magyar történelmi események láncolatát, a diákok előadása erőteljesen hatott, az egy magyar közösséggé olvadt nézőtér hatalmas tapsviharral jutalmazta a fiatalokat.

Tsízió Diákszínpad
Bal sors akit régen tép. Tsízió Diákszínpad
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A Bal sors akit régen tép…ünnepi darab ötlete még 2019 tájékán, a pandémia kitörése előtt született meg – árulta el portálunknak a dara szövegkönyvének szerzője, a diákszínpad vezetője, Ollé Krisztina tanárnő. Akkor még egy másik csapattal próbálta ezt a darabot, amelynek 2020-as bemutatóját elsöpörte a koronavírus forgószele. Ezt a szövegkönyvet és rendezést porolták le és újították fel idén a tsíziósok. A színpadon már az új tagok, a fiatalabbak is szerepeltek, a tanárnő a mostani fellépésből kivonta az érettségiző negyedikeseket, hiszen az előadás és a próbák időpontja az írásbeli érettségik hajrájába esett bele. Az ünnepi darab közel negyven diákot mozdított egyszerre a színpadon. Ollé Krisztina hozzátette, nagyon sok visszajáró tsíziós van, a hangosítást is évek óta volt színpadi tagok végzik Pleva Tamás vezényletével. A tánckoreográfiákat a gimnázium harmadikos diákja, Daru Emese rendezte.

Tsízió Diákszínpad
Bal sors akit régen tép. Tsízió Diákszínpad
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A tanárnő nagy álma, hogy a jövő évben meg tudják rendezni a darab folytatását Hozz reá víg esztendőt … címmel, amelyben a magyar balsors után már a dicsőséget lehessen megmutatni. Elárulták azt is, hogy a közeljövőben szeretnék még többször előadni a Mamma mia című darabjukat, valamint születendőben van egy új darab is.

Tsízió Diákszínpad
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.