Bakonyi értékek nyomában
A Csemadok királyhelmeci Hajdók Géza Alapszervezete igyekszik tagságával havonta találkozni. Idén még a Magyar Kultúra Napján megtartották a Szabó Magdáról szóló előadói estet, ám a februári rendezvény a Covid-19 vírus miatt már elmaradt.

Takács István, a szervezet helyi elnöke portálunknak elmondta: idén augusztusra ugyan egy erdélyi kirándulást szerveztek Dél-Erdély legszebb tájai címmel, ám a vírushelyzet miatt nem lett volna biztonságos az utazás, ezért a vezetőség úgy döntött, hogy helyette az eredetileg májusra tervezett magyarországi kirándulás kerül megrendezésre.
A háromnapos kirándulás legfontosabb állomása Várpalota lett volna, ahol a Zichy-kastélyban létrehozott Trianon Múzeumot szerették volna megnézni. Itt járható körül legalaposabban az a tragédia, amely épp 100 esztendeje történt a magyarság életében.
Sajnos, az épület felújítása miatt erről az utazóknak le kellett mondaniuk, így
útjuk az első napon a királynék városába, Veszprémbe vezetett, ahol csatlakozott hozzájuk idegenvezetőjük, a szegedi egyetemi tanár, Mihály Péter.
Veszprémben ugyan a Petőfi Sándor Színházat csak kívülről csodálhatták meg, a kulisszajárásról le kellett mondaniuk, ám a város szépsége így is lenyűgözte őket. Innen Balatonfüredre siettek, ahol látták az Anna-bálok helyszínét, a Tagore sétányt, illetve a Szívklinika épületét. Az utazás programjából Tihany sem maradhatott ki, ahol bejutottak a kolostor épületébe, végigsétálták a belvárost, majd a Ferenc Pince Csárda hűs falai között végigkóstolták a balatoni borok nagyszerű választékát.
Másnap a Herendi Porcelánmanufaktúra volt az első úticél, ahol a látogatóközpontban lehetőségük adódott betekintést nyerni a gyártás folyamatába.
Jártak a porcelánmúzeumban, végül a résztvevők egy-egy teát vagy kávét fogyasztottak el egy Herenden készült porceláncsészéből. Innen Zircre indultak, ahol megnézték a cisztercita kolostort, a könyvtárat, az apátság sörmanufaktúráját, majd megcsodálták a zirci arborétumot.
A harmadik napon jutottak el Székesfehérvárra, a koronázó városba, ahol megismerkedtek a város nevezetességeivel. Látták a Vörösmarty Színház épületét, a virágórát, a patikamúzeumot, a romkertet és a méltán híres Bory várat.
A Csemadok alapszervezete idén még további utazásokat is tervez Magyarország területén, augusztus 29-én készülnek Gödöllőre ill. a Törley Pezsgőgyárba, majd novemberben Pannonhalmára, a bencések főapátságába, ahol Mécs László, Királyhelmec egykori papja is örök álmát alussza, valamint ellátogatnak még a hűség városába, Sopronba is.
