Azért kell jó bort készíteni, hogy jó emberek vegyenek körül
A lusta embert nem tűri a szőlő címmel beszélgetés és borkóstolót tartott a Gombaszögi Nyári Táborban Bodó Judit bősi származású, jelenleg Tokajban elő borász, aki az idén a Borászok borásza elismerésben részesült, valamint Sütő Zsolt kürti borász. A beszélgetést kollégánk, Matus Tibor vezette.
A két borász bemutatta a régiót, ahol tevékenykednek. Bodó Judit elmondta, 9 hektáron termelnek 5 különböző dűlőben, s mindegyiknek más a talaja. Megjegyezte, Tokajban hagyományosan édesebb borokat termeltek, most pár éve van egy új hullám, száraz borokat is készítenek.
Sütő Zsolt elmondása szerint Kürt fekvése abban különleges, hogy Csallóköz után a Kisalföld hullámzásba kezd, a szőlők 200 m magasságban találhatók, délnyugati- nyugati expozícióban, a terroir nagyon egyszerű, agyagos lösz, s nagyon magas a mésztartalma, ezért a napos órák mellett jó sav háztartással is bír.
A beszélgetés során szóba került, hogy a jelentős tokaji hagyományok mennyire jelentenek előnyt vagy hátrányt, illetve ennek a hagyománynak a hiánya hogyan befolyásolja a borászatot Kürtön. Bodó Judit kiemelte, büszke arra, hogy részesei lehetnek egy olyan történelmi bor, az aszú elkészítésének, ami már évszázadok óta ugyanúgy, ugyanolyan mozdulatokkal készül. Hozzátette, el kell felejteni a szocialista borászkodást, helyette újra kell éleszteni az igazi tokaji hagyományokat, mint mondta, ezt tartja generációja nagy feladatának.
Sütő Zsolt hangsúlyozta, hagyomány Kürtön is van, de nem voltak leírások, receptúrák, nem voltak definiálva a dűlők. Ez a fajta múlt előnyükre vált, nem korlátozzák őket szabályok, szabad kézzel nyúlhatnak a borkészítéshez. Ugyan Tokajjal ellentétben náluk hiányzik az épített környezet, viszont van lelkület, nyitottság, őszinteség, s nincs felesleges manír, sallang.
A koronavírus-járvány hatásai kapcsán Bodó Judit kifejtette, nehéz helyzetbe kerültek, az export leállt, az éttermek bezártak, s gyakorlatilag az elmúlt 15 évben megismert borvendégek tartották őket a víz felett. Azért kell jó bort készíteni, hogy jó emberek vegyenek körül – mondta.
Sütő Zsolt megjegyezte, a borászok egyre több interjút adnak, egyre inkább érdeklődik a média a borok iránt, az emberek felkeresik őket, kóstolják a boraikat, kíváncsiak a véleményükre, s ez óriási felelőséggel is jár. A borászok felelőséggel tartoznak a régióért, képviselni kell a régiónkat, s ebbe magyarságunk, lokálpatriotizmusunk is beletartozik – fogalmazott.