2024. március 12., 20:40

Az ősi hawaii masszázs titkai

A hawaii lomi lomi masszázs ősi technikáit adta át az érdeklődőnek Rozsnyón azok avatott ismerője, Awudi Atitsogbui.

Todavčič Éva és Awudi Atitsogbui
Todavčič Éva és Awudi Atitsogbui
Fotó: Fábián Gergely

Kezdjük azzal, ki is az oktató. Awudi Atitsogbui Nyugat-Afrikából, Ghánából származik. Előbb politikus apja példáját követve a Ghánai Egyetemen tanult politikatudományt, majd pszichológiát és pedagógiát, később tanár és iskolaigazgató lett. Idővel felkeltette az érdeklődését nagybátyja munkája, aki csontkovácsként tevékenykedett, s úgy döntött, tesz egy kitérőt az alternatív gyógyítás irányába. Indiába utazott, ahol hét évet töltött. Bejárta az országot, felkereste a legjobb masszőröket, terapeutákat, holisztikus gyógyítókat, és tanult tőlük. Hogy tudását „hivatalossá” tegye, diplomát szerzett, az ayurvédikus és panchakarma masszázs mesteroktatója lett. 

Indiából az Egyesült Államokba vezetett az útja, pontosabban Hawaiira, ahol két éven keresztül az őslakosok évezredes múltra visszatekintő terápiáját, a lomi lomi masszázst sajátította el. Azóta masszőrként és masszázsoktatóként tevékenykedik, több nemzetközi szakmai szervezetben tölt be tisztségeket.

Jelenleg Horvátországban, Zágrábban él, ott működtet masszázsstúdiót, illetve képzéseket tart szerte a világban, vannak diákjai Olaszországban, Norvégiában, Svájcban, Lengyelországban és most már Szlovákiában is.

Mint elmondta, a lomi lomi masszázs ma már világszerte elterjedt, de nem az eredeti, ősi formákat követve. A 19. században a hawaii királyságba érkező amerikai misszionáriusok pogány gyakorlatnak tekintették a masszázst, ami így háttérbe szorult, de az őslakosok megőrizték. 

A hawaii lomi lomi masszázs, vagy más néven a hullámtechnika az óceán hullámzását utánozza, a masszőr szinte körültáncolja a pácienst. Nemcsak fizikai masszázs, hanem egyfajta gyógyító élmény, a test, az elme és a szellem harmóniába hozása. Sikeresen kezeli az érzelmi traumákat, pszichikai problémákat, pánikrohamokat, depressziót.

A test fájdalma az érzelmekből manifesztálódik. Ha sok benned a félelem, az blokkolja a test energiaközpontját, ami később fizikai betegségekben manifesztálódik

– magyarázza Awudi. A workshop célja megismertetni az emberekkel ennek a masszázstípusnak az autentikus alkalmazási módjait és technikáit. Arra ösztönöz mindenkit, hogy fogadja be ezt az egyedi, ősi technikát, amely hatékony az érzelmi traumák és félelmek kezelésében. 

A rozsnyói képzésnek a MASMA masszázsstúdió adott otthont. Tulajdonosa, Todavčič Éva elmondta, ő körülbelül tíz éve kezdett masszázzsal foglalkozni. Folyamatosan képezte magát, a különféle iskolák, tanfolyamok után Nepálban is járt, hogy megtanulja a nepáli masszázst. Saját masszázsstúdióját körülbelül egy évvel ezelőtt nyitotta meg.

Hozzátette, Awudi mentorként segítette abban, hogy részt vegyen egy masszázsversenyen Olaszországban. Ott beszélgettek arról, hogy Rozsnyóra is ellátogathatna átadni a tudását. Ennek eredménye volt a mostani workshop.
Szlovákiában nincs annyira kifejlődve a masszázskultúra, mint más országokban. Ezen szeretnénk kicsit javítani. Megismertetni az emberekkel, miért jó a masszázs, milyen előnyökkel jár, mi mindent adhat.

Nemcsak a testet gyógyítja, hanem a lélekre, a pszichikai állapotra is igen jótékony hatással van. Nagyon jó stresszoldó, segít kikapcsolódni, egy kicsit megpihenni a mindennapok zajától, feltöltődni. A masszázs nagyon jó módja a testi és lelki egészség megőrzésének – hangsúlyozta.

Megjelent a MAGYAR7 10. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.