Az orvosi hivatást nem lehet hit nélkül végezni - interjú Varga Sándorral
A Forbes magazin 2025-ös listája szerint a legjobb szlovákiai orvosok közé tartozik Varga Sándor, az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézet Hematológiai Osztályának főorvosa. A névsort, amely 38 szakterület 75 kiemelkedő orvosát sorolja fel, főként kollégáik és pácienseik véleménye alapján állították össze.

Varga doktorral a kórházi kápolna magyar szentmiséjén találkoztam először, miseénekek szövegét osztogatta mosolyogva a résztvevőknek. Vallja, hogy gyógyítani csak hittel lehet, hiszen az ember test és lélek egysége, így is kell hozzá közeledni. A vele való beszélgetésre viszont az osztályon kerítünk sort, ahol egyebek mellett belekukkanthatok a mikroszkópba és az egyes műszereket is láthatom működés közben.
– idézi a kezdeteket. Egy évig a pozsonyi katonai kórházban dolgozott, majd két év katonaság következett, ahol egy hematológiai laboráns mellé került, és vérképeket vizsgáltak elég kezdetleges módon.
A leszerelés után érkezett a hír, hogy felvették az Olomouci Orvostudományi Egyetem előkészítő évfolyamába. Első gyakorlati helye a város kórházának belgyógyászatán volt, ahol Widerman főorvos – aki maga is hematológus beállítottságú volt – komoly hatást gyakorolt rá szakmai téren. Az irodában egy hatalmas elektronmikroszkópos poszter függött, a hajassejtes leukémia sejtképe.
– jegyzi meg.
Beleszeretett Olomouc városába, jó volt a közösség, szívesen emlékezik vissza az egyetemi évekre, ám a diploma után hazatért.
– Galántán vagy Érsekújvárban szálljak le? – morfondírozott a vonaton. Végül Újvárt választotta és toronyiránt elgyalogolt a kórházba. Amikor az igazgató megtudta, hogy katonaság után van, azonnal felvette a belgyógyászatra. Ott ismerte meg Strolková doktornőt, aki szintén a hematológia felé terelte.
– Ekkor már kezdtem sejteni, hogy ez az irány meg van írva számomra – mondja.
Ma már nincs hematológiai diagnózis genetikai vizsgálat nélkül. A csontvelő, a vérképző szervek, a nyirokrendszer betegségeit csak alapos kivizsgálással lehet pontosan feltérképezni, amelyek alapja a belgyógyászat. A hibás diagnózis súlyos következményekkel járhat.
– A hematológiai kórképek a múltban komoly, sokszor reménytelen diagnózisnak számítottak. Ma már ez szerencsére megváltozott – mondja Varga doktor. Az innovatív gyógyszerek lehetővé teszik, hogy célzottan a beteg sejtekre hassanak anélkül, hogy az egészséges szöveteket károsítanák.
Elmondom neki, hogy elborzadok, ha csontvelővételről hallok, de Varga doktor mosolyog.
– Tőlem is vettek már csontvelőt, úgyhogy saját tapasztalataim alapján mondhatom, nem kell félni.
– Nekem a hétvégi, az esti, az éjjeli munka sem akadály. Én a betegekért vagyok ezen a helyen – mondja. Kitér arra is, mennyire fontos, hogy a beteg időben megkapja a diagnózist és a megfelelő kezelést, mert ezeknél a betegségeknél az idő a betegek ellen dolgozik. Kiemelten figyel a páciensei visszajelzéseire és rendszeresen konzultál orvoskollégáival is a legjobb kezelés felállítása érdekében.
– hangsúlyozza.
A pajzsmirigy működését, a szívritmust, a cukorháztartást is folyamatosan figyelemmel kell kísérni, különösen az első kezelési ciklus során. A gyógyszerek például előidézhetnek szívritmuszavart vagy másodlagos cukorbetegséget. A vérképzés zavarai esetén a vérlemezkeszám alacsonnyá válhat, ilyenkor trombocita-koncentrátumot kell adni, és ha szükséges, transzfúziót is. Ilyenkor nemcsak a vércsoportot, hanem annak alcsoportjait és az Rh-faktort is pontosan figyelembe kell venni – hiszen minden egyes véradás immunizálja a beteget.
Több páciensére is emlékezik, akik mélyen megmaradtak benne. Egy negyvenéves hölgy például 800 ezer leukocitával érkezett, a lépe hatalmasra nőtt, de hat hét alatt teljesen helyrejött. Egy fiatalemberre, aki a kezelés után megnősült, kétszeres családapa lett, de sajnos nála visszatért a betegség, és most arra vár, hogy bekerüljön a CART-T programba, amit egyelőre csak külföldön végeznek. A terápia abban áll, hogy a beteg véréhez olyan ellenanyagot adnak, amely kimondottan a patológiás sejteket irtja. Nem kell sokat várni, talán már jövőre lesz ilyen laboratórium Pozsonyban is.
– mondja mosolyogva.
A kezelések – legyen szó kemoterápiáról, vérátömlesztésről, immunterápiáról – általában Varga doktor osztályának a felügyelete alatt zajlanak. Céljuk, hogy a lehető legtöbb beteget ambulánsan gyógyítsanak, kímélve őket a hosszú kórházi tartózkodástól. Az osztály nővérei is odaadással végzik munkájukat, a vérbankban dolgozóknak egyszerűen nem szabad hibázniuk.
– zárja gondolatait Varga Sándor, az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézet Hematológiai Osztályának főorvosa.
Megjelent a Magyar7 2025/25. számában.