2025. április 26., 19:40

Az MCC dunaszerdahelyi központjában díjazták a FIT Kaland eredményes felvidéki diákcsapatait

Április 24-én a Mathias Corvinus Collegium Felvidék dunaszerdahelyi székházában került sor Petrusán-Molnár Dalma szakpszichológus, tanácsadó előadására. Előtte Pomichal Krisztián, az MCC Felvidék igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, Domján Máté Sándor a Fiatal Tehetség Program régióvezetője pedig a helyszínen jelenlévő FIT Kaland verseny eredményes felvidéki diákcsapatainak és felkészítőiknek adta át jutalmaikat.

a-diosforgepatonyi-moricz-zsigmond-alapiskola-jovoepitok-csapatanak-makettje
Galéria
+6 kép a galériában
A diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola Jövőépítők csapatának makettje
Fotó: Lacza Gergely

A díjátadó előtt Pomichal Krisztián megemlítette, hogy a Mathias Corvinus Collegium jelenleg a Kárpát-medence legnagyobb tehetséggondozó intézménye, közel 8000 diákkal, ebből Felvidéken közel 250 tanulóval foglalkoznak. Kiemelte, hogy a honi diákok nagyon jól teljesítenek mind az MCC versenyein, mind egyéb megmérettetéseken, de az együttműködő szülők nélkül ez lehetetlenség lenne, ezért csak egy szót kíván hangsúlyozni a szülők felé: „köszönjük”.

pomichal-krisztian
Pomichal Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Domján Máté Sándor mentorként segíti az MCC-s diákokat felkészülésük folyamán. Mint mondta, a Mathias Corvinus Collegium Kárpát-medencei szinten hetedik alkalommal szervezte meg FIT Kaland elnevezésű tehetségversenyét.

A megmérettetésen több mint 100 csapat indult,

köztük felvidékiek is. A verseny folyamán több síkon tették próbára illetve vizsgálták a gyermekek tehetségét. Egy makettet kellett megépíteni az elmúlt nagyjából 350-400 év Kárpát-medencei történetéből, amelyet lehetőleg magyar tervező építtetett. A feladatban az volt a „csavar”, hogy ezt az építményt a jelenkor igényeinek megfelelően modernebbé, zöldebbé kellett varázsolni.

Körünkben két olyan felvidéki csapatot is köszönthetünk, akiknek tagjai kiemelkedő teljesítménnyel járultak hozzá a verseny színvonalához, ahhoz a minőséghez, amit egyébként tapasztaltunk egész Kárpát-medencei szinten. Az egyik ilyen a csicsói Gáspár Sámuel Alapiskola zöldBIP csapata, a másik pedig a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola Jövőépítők csapata”,

hívta a közönség elé a csapatokat és felkészítőiket Domján Máté Sándor, hogy átadhassa a megérdemelt jutalmakat.

A csicsói Gáspár Sámuel Alapiskola zöldBIP csapatát Both Benett, Lévai Pétert és Révész István alkotják. Felkészítő tanáruk Mészáros Lajos. A srácok a révkomáromi víztorony felújítását álmodták meg és vizualizálták. Bemutató videójukban Lévai Péter, a projekt tervezője elmondta, hogy nagyon nehéz kihívás előtt álltak, hiszen a céljuk nemcsak az épület megőrzése volt, hanem az is, hogy a jövő generációi számára fenntarthatóvá tegyék. Ennek kapcsán kiemelte az energiahatékonyságot. A maketten a víztorony napos oldalára napelemeket telepítettek, hogy megújuló energiával működtethessék az épületet. Emellett korszerű hőszigeteléssel csökkentették az energiafelhasználást.

Az épület régi funkcióját is újragondolták: az esővizet összegyűjtik és a torony közelében elhelyezett növények öntözésére használják. Ezenkívül a belső térben víztakarékos megoldásokat alkalmaznak, például intelligens csaptelepeket. A felújítás során elsősorban újrahasznosított és természetes anyagokat használtak, a régi téglákat újra felhasználták, a falakat pedig környezetbarát, légáteresztő festékekkel kezelték. Közösségi funkciója is lenne a toronynak, ugyanis egy fenntarthatósági központot hoznának létre benne, ahol interaktív kiállításokat szerveznének a környezetvédelemről. A zöldtetőn pedig a látogatók pihenhetnének és tanulhatnának a fenntartható városi megoldásokról.

a-csicsoi-gaspar-samuel-alapiskola-zoldbip-csapata
A csicsói Gáspár Sámuel Alapiskola zöldBIP csapata
Fotó:  Lacza Gergely

A diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola Jövőépítők csapatát Molnár Hanna, Nagy Bíborka és Tóth Tamás alkotja, felkészítő tanáraik Simon Attila és Orbán Enikő.

a-diosforgepatonyi-moricz-zsigmond-alapiskola-jovoepitok-csapata
A diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola Jövőépítők csapata
Fotó:  Lacza Gergely

Domján Máté Sándor megemlítette, hogy a Fiatal Tehetség Programba jelenleg is várják a mostani negyedikes diákok jelentkezését, s akik a versenyekbe is bekapcsolódtak, azok már plusz pontokkal indulhatnak. Portálunknak azt is elmondta, hogy a verseny szervezőjeként nemcsak a felvidéki csapatokkal volt szerencséje találkozni, hanem gyakorlatilag az egész Kárpát-medencéből jelentkezett összes csapatot megismerhette. A versenybe alap- illetve általános iskolák csapatai nevezhettek be, és teljesen mindegy volt, hogy a felkészítést, az ellenőrzést és a kapcsolattartást egy pedagógus vagy egy szülő vállalja magára.

Nekünk abból a szempontból jó ez, hogy mi folyamatosan monitorozhatjuk, hogyan teljesítenek az iskolák, és ez egy jó és átfogó képet mutat arról is, hogy hál' istennek itt Felvidéken még mindig nagyon jól működnek az iskolák. Meg merem kockáztatni azt, hogy sok szempontból jobban, mint a magyarországiak, úgyhogy nagyon büszkék lehetünk a pedagógusainkra és a pedagógus társadalomra”,

fejtette ki Domján Máté Sándor.

a-csicsoi-gaspar-samuel-alapiskola-zoldbip-csapata
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.