Az „interreges pénzesőről“ és a tervezett örvendetes fejlesztésekről - KÉPEKKEL
Andruskó Imre és Orosz Örs, a Magyar Szövetség két Nyitra megyei és komáromi városi képviselője július 4-én a komáromi Ferences barátok utcája 26. címen működő médiateremben tartotta meg a havonta szokásos közös sajtótájékoztatóját, melyen a legutóbbi, illetve a közelgő testületi ülések legjelentősebb témáiról szoktak beszámolni. Ez alkalommal Bauer Ildikó és Gyarmati Tihamér megyei képviselőtársuk is fontos, időszerű mondanivalóval érkezett a média nagy számban megjelent képviselői közé.

A nyári szabadságidény előtti utolsó sajtótájékoztató fő témája annak ismertetése volt, hogy Nyitra megyében az Interreg határon átnyúló támogatási rendszerből melyik pályázó mekkora összeget nyert el. Az időszerű, turisztikai célok megvalósulását szolgáló pályázati kiírás teljes keretösszege több mint 42,5 millió eurós fejlesztést tesz lehetővé a határ mindkét oldalán. Ebből 33,8 millió euró az Európai Unió által biztosított anyagi támogatás, amiből számos dél-szlovákiai fejlesztés valósulhat meg, ezzel a határon átnyúló, láthatatlan szálakat is erősítve – tudtuk meg elöljáróban Orosz Örstől.
Hozzátette: talán az Interreg az egyetlen olyan támogatási séma, ami kifejezetten a dél-szlovákiai térség, szülőföldünk fejlesztésére irányul, s a Csallóköztől egészen a Bodrogközig gyakorlatilag az egész dél-szlovákiai magyar nyelvterületet lefedi. „Az irányító hatóság pedig Magyarországon székel, s jól viseli gondját ezeknek a projekteknek.“
Ahogy elhangzott: július 2-án Modorban került sor a szlovák-magyar vegyes monitoring bizottság Nyitra megyei ülésére, amelyen Gyarmati Tihamér, a magyar párt megyei képviselője is helyet kapott, képviselve a megye és a déli járások, illletve az ott élők érdekeit. Az összességében 10 nagy, határon átívelő projekt-konzorciumban tömörült szervezetek, önkormányzatok, cégek... több mint 51 milliónyi uniós támogatást igényeltek, vagyis „több volt az eszkimó, mint a fóka“. Végül mind a tíz pályázó nyertes lett oly´ módon, hogy a több mint száz projektjükből több vagy kevesebb projektelemet kivettek.
A továbbiakban Gyarmati Tihamér a szerdai ülésükre és a Nyitra megyét érintő fejlesztésekre vonatkozó részleteket ismertette.
– magyarázta Gyarmati Tihamér.
Hozzátette: Nyitra megye területe három nagy ernyőprojekt keretében, Komárom-Esztergom és Pest megyében partnerségben le van fedve.
„Az R3R fedőnevű nagyprojekt a Lévai és Érsekújvári járást érinti, részben Besztercebánya megyébe is átnyúlva. Ennek az összköltségvetése a szlovákiai és magyarországi oldalon együtt 5,5 millió euró“ – hangzott el . Nos, a Felvidékre érkező pénznek a lévai Barsi Múzeum, Érsekújvár város, valamint Kürt, Palást, Ipolyvisk, Bény, Zalaba község, a Csemadok zselízi alapszervezete, az Ister-Granum Európai Területi Társulás és Nyitra megye Turisztikai Társulása (KOCR) örülhet, s abból turisztikai fejlesztések, kiállítások valósulhatnak meg, valamint kilátó épül.
A második ernyőprojekt (Duna varázsa) a Komáromi járást is lényegesen érinti, melyben a vezető szerep, így az előkészítés is a Pons Danubii EGTC-nek jutott. Annak keretében a naszvadi termálfürdő 612 ezer eurót kap vízi attrakciók létesítésére, a komáromi Comorra Servis 605 ezer eurós támogatásban részesül, ami a Holt-Vágnál tervezett turisztikai létesítmény kiépítésére költhető, Gúta város pedig 653 ezer eurót nyert, amiből Dögös övezetben turisztikai attrakciókkal, épületekkel gazdagodhat.
A harmadik nagy ernyőprojektben (Duna kincsei) pedig a víziturizmussal kapcsolatos szolgáltatások beindítására (pl.: kajak, kenu stb.) Karva község 82. Dunamocs pedig 41 ezer eurót kap támogatást kap, s a Marthos Polgári Társulás sem maradt ki a nyertesek közül...
„A vonatkozó pályázatok 2025-27-ben valósulnak meg. A mostani pozitív elbírálás után következik a szerződéskötés, majd a kivitelezés. Egy másik bizottsági döntés értelmében csökkentetütk a marketing és kommunikációs költségeket annak érdekében, hogy a fejlesztésekre több pénz jusson“ – ecsetelte a további részleteket.
Mint mondta: a korábban említett 125 millió euróból fennmaradó 15-20 millíó euróra egy ez évben várható újabb kiírás kapcsán lehet majd pályázni iskolaügyi, egészségügyi, hulladékkezelési együttműködés terén, valamint a helyi ellátási láncokkal (helyi piacok és termékek) kapcsolatban. Ez az aktuális hétéves programidőszak utolsó pályázati kiírása lesz.
Orosz Örs az elhangzottakhoz hozzáfűzte: örvendetes, hogy bár a 33,8 millió eurós támogatás fele 16,9 millió euró lenne, ám a dél-szlovákiai projektekre ettől több, összesen 18,5 millió euró érkezik térségünkbe. Egyúttal köszönetet mondott a kiváló minőségű projektek előkészítéséért a Nyitra megye területén, Bara Zoltán vezetésével eredményesen működő Pons Danubii Társulásnak, a Nagy Péter által irányított Ister- Granum EGTC-nek és a Magyarországon székelő, de a Felvidéknek is segítő Pontibus EGTC-nek.
Majd Bauer Ildikó a Nyitra Megyei Önkormányzat június 30-i ülésének legfontosabb döntéseit ismertette, amelyekről az aznapi cikkünkben már beszámoltunk.
Hangsúlyozandó, hogy az ő javaslatára módosították a megye 2025-os évi költségvetését oly´módon, hogy a nem nyereségorientált szociális intézmények idei támogatását megnövelik 564.500 euróval, 28 intézmény, illetve a szociális szolgáltatásokat igénybe vevő 120 polgár javára. Hat új intézmény, így a Szlovákiában egyedüliként magyar nyelven is korai fejlesztést végző komáromi Artis Centrum ugyancsak bekerül Nyitra megye támogatási rendszerébe, s ez év utolsó négy hónapjára 58 ezer eurós támogatást kap.
Bauer Ildikó arról is szólt, hogy kedden tartották meg Nyitra Megye Fejlesztési Tanácsának 13. közgyűlését, ahol több projekttervezetet hagytak jóvá, a beruházások teljes összegében, melyből a pályázó önrésze általában 8 százalék. A jóváhagyott keddi határozatokat alá kell még írnia a fejlesztési tanács elnökének, Branislav Becík megyeelnöknek, s azután lesznek jogerősek.
Például majd idegenforgalmi kilátó és tanösvény létesülhet Bátorkeszin (295.859 euró), idegenforgalmi tájékoztató és látogatóközpont lesz Karván (224.686 euró), s felújítják Gúta Dögös övezetét (1.524.483 euró).
Andruskó Imre szintén kitért a hétfői megyei ülés egyes pontjaira, majd a múlt heti testületi ülés egyik legfontosabb, nagy vihart kavart napirendi pontja, a „KOMVaK-ügy“ kapcsán hangsúlyozta: sokan tévesen azt mondogatják, hogy a víz átkerülhet a komáromi vízművek tulajdonába, ami nem igaz, hiszen „a víz Szlovákiában közkincs, alkotmány garantálja“. Kiemelte: arról kell megfelelő koncepcióval rendelkeznünk, hogy a helyi vízvezetékhálózat és csatornarendszer maradjon-e városi tulajdonban, vagy átkerüljön-e a városi vízvagyont kezelő KOMVaK tulajdonába, s az utóbbi esetben azt a vállalat sose adhassa el...