2020. április 24., 09:55

Az immunrendszer védelme gyógynövényekkel

A nánai Nyitrai Angelika gyógynövényterapeuta. Számos előadást tartott már a témában, megismertetve a hallgatóságot nem csak a gyógynövényekkel és hatásaikkal, de gyűjtésük idejével és módjával is. Most, mikor az immunrendszer megerősítése az első számú témák közt szerepel, jó, ha tudjuk, miként fogjunk az erősítéséhez.

Nyitrai Angelika nánai gyógynövényszakértő

Az immunrendszer mint ahogyan azt a neve is mutatja egy rendszer, ami több szervünk működésétől függ és ennek megfelelően lehet erős és gyenge.

A napokban röppent fel a hír a médiában egy idős házaspárról, akik a koronavírusból való kigyógyulásukat napi mézfogyasztásuknak tulajdonították.

A méz kétségkívül egy csodálatos természetes immunerősítő, ami rengeteg vitamint, ásványi anyagot tartalmaz, valamint baktérium és vírusölő. De gondoljunk csak bele, hogyan élheti mindennapjait egy méhészkedő ember, bizonyára a természet közelében, sok időt töltve a szabad levegőn, valószínűleg vidéken, helyi ételeket fogyasztva, stresszmentesen. A méz fogyasztása már csak bónusz ezek mellett. Ezek a tényezők együttesen erősítik a szervezet védekező képességét, tehát önmagában véve, kevés lenne csupán napi egy-két kanál méz elfogyasztásától csodát várni.

Így van ez a vitaminokkal, táplálékkiegészítőkkel is.

Hiába fogjuk marokszám magunkba tömni a jobbnál jobb és drága immunerősítőket, ha mi magunk nem teszünk szervezetünk védelmében semmit.

Amint azt már az elején említettem, itt egy rendszerről van szó, amelyhez több szervünk is tartozik. Csak a legfontosabbakat említve a máj, lép, vese, gyomor, belek, nyirokrendszer. Ezek védelmére, tisztítására kell a legnagyobb hangsúlyt fektetni.

A tavaszi méregtelenítés a húsvétot megelőző böjt a szervezet salaktalanítását segítik.

Az alacsonyabb zsírtartalmú ételek, kevesebb állati fehérje fogyasztása mellett elengedhetetlen a sok folyadék, amelyek jelentős hányadát tehetik ki a gyógynövényteák valamint a friss növényi saláták.

Az első tavaszi növény amely a belek kéményseprűje névre is rászolgálna a medvehagyma.

Ezt követően a gyermekláncfű zsenge leveli salátának fogyasztva a máj és az epe munkáját segítik, gyökerét és levelét vízhajtóként, epe termelést és májtisztítást segítő teaként is fogyaszthatjuk. Akik csináltak már tavaszi csalántea kúrát, tudják, hogy ez a növény a tavaszi fáradtsággal küzdő szervezetbe új erőt varázsol, vértisztító hatásának köszönhetően. Kitűnő vérképző, vérszegény, fáradt, legyengült embereknek és akik bármilyen típusú allergiával küzdenek, fogyasszanak napi egy csésze csalán teát 4 héten át. A vírusos megbetegedések ellen is ellenállóbbá teszi a szervezetet.

A máj és az emésztőrendszer karbantartására teakeverékek ajánlottak, ahol a különböző gyógynövények kiegészítik és erősítik egymás hatását: kamilla, menta, orbáncfű, máriatövis, cickafark, gyermekláncfű, körömvirág, veronika, tyúkhúr.

A belek tisztán tartásához elengedhetetlen a változatos és rostdús táplálkozás, kevesebb cukor és fehér liszt, tartósított és finomított élelmiszer. A mezei katáng, útifű, csalán, mályva, cickafark gyengéden tisztítják a beleket, regenerálják a bélbolyhokat. Ezek tisztán tartása nélkül nem szívódnak fel a tápanyagok, vitaminok ilyenkor előfordulhat hogy vashiányban vagy más vitamin hiányban szenvedünk, fáradékonyak, gyengék és a betegségekkel szemben kevésbé ellenállóak leszünk.

A légutak, a tüdő védelmében kakukkfű, menta, útifű, kerek repkény, bojtorján, citromfű, tüdőfű teát fogyaszthatunk.

A szervezetünk sajnos gyakran tele van parazitákkal, baktériumokkal, gombákkal és vírusokkal amik szintén gyengítik az immunrendszert, ezek kitisztítására kiváló szer a fekete dió tinktúra és a diófalevél tea.

A felsoroltak mellett amikor csak tehetjük töltsünk minél több időt a szabadban, akár gyógynövény gyűjtéssel egybekötött séta alkalmával, kertészkedéssel, sportolással így gyűjtve a szervezet számára fontos D vitamint.

A természet számos segítőt kínál nekünk gyógynövények formájában, rajtunk múlik élünk- e vele.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.