2020. július 26., 19:31

Az érsekújvári égfürkészők

Él egy különleges embercsoport Érsekújvárban. Ők az amatőr csillagászok, akik minden pénteken összegyűlnek, megbeszélik az ógyallai csillagvizsgáló által kiadott Kozmos újságban olvasottakat, és nézelődnek a csodákban bővelkedő égbolton. Ha valaki arra téved, nyugodtan csatlakozhat hozzájuk, hogy ő is rácsodálkozzon a csodaszép égitestekre a modern távcsövekkel.

Galéria
+6 kép a galériában

A kabinetet 1975-ben Mézes Tibor alapította és vezette, 2006 óta Hodál Gábor és Korpás Gábor felügyelik. A nyitvatartás alatt látogathatják a kabinetet egyének és családok, turisták, szervezett csoportok, iskolai osztályok, akiknek levetítenek egy prezentációt a világűrről, belenézhetnek a távcsövekbe, kérdezhetnek. A fiatalok a legtöbbször a fekete lyukakról, idegen civilizációkról érdeklődnek, valamint a Voyager–1 űrszondáról, amely a világűr útjait járja, belsejében a Föld helyzetéről és az emberiségről szóló üzenettel.

– Ilyenkor én is elgondolkodom, hogy 18 éves voltam, amikor elstartolt az űrszonda, amikor katonának mentem, már a Jupiternél járt, amikor leszereltem, a Szaturnusznál, mikor nősültem, az Uránusznál, amikor a gyermekeim nőttek, a Neptunusznál – sorolja Hodál Gábor, aki, mint látszik, nem földi léptékben méri az időt.

Korpás Gábor elmondja, hogy harminc éve kötelezte el magát a csillagászat mellett, amikor Nagylóton hallotta Mézes Tibor bácsi előadását. A nagy előd gyakorta kijárt a falvakba, és fel tudta kelteni az ifjak érdeklődését a csillagászat iránt.

csillagaszati-kabinet-5-copy.jpg

– Én is elkezdtem hozzá szemináriumokra járni, és amikor nyugdíjba ment, hárman, Hodál Gábor, Pavol Paulík és jómagam vettük át a kabinet működtetését – emlékezik vissza a kezdetekre Korpás úr.

Azt is megtudjuk, hogy Mézes Tibornak az egyik kedvenc témája és tudománya a napórakészítés volt. Ez Korpás Gábornak is annyira megtetszett, hogy épített egyet a kabinet falára. Elmondta, hogy az épület nincs pontosan kelet–nyugati irányba tájolva, ezért az egyik felén szűkebbek az órák, mint a másikon. A nyári és a téli napfordulót görbék jelzik. Mint minden napórához, ehhez is társítottak egy latin mondást az időről. „Odrepit non intellecta senectus.” (Az öregség belopódzik, nem is veszed észre.)  A napóra számainak és görbéinek pontos elhelyezkedését számítógéppel számolta ki, a Hradec Králové-i csillagvizsgáló letölthető programjának a segítségével. Nagyon pontosra sikeredett, hiszen a napóra a helyi valós időt mutatja, ellentétben óráinkkal, amelyek az aktuális helyzetünket nem veszik figyelembe.

Hodál Gáborról megtudjuk, hogy mindig is műszaki beállítottságú volt. Gyerekkorában sugározták a Delta és az Orion űrhajós filmet a televízióban, és őt elragadta a kíváncsiság. Szerette volna megtudni a választ a világegyetem működésére. Sokat vizslatja az égboltot, a hold krátereit, a Jupiter és Szaturnusz holdjait, a felhőörvényeket, a kettős csillagokat és a különös égi jelenségeket. Tapasztalatait el is mondja a csoporttársaknak és a fiatalabb generációnak. Több saját távcsöve is van a kabinetben, köztük a legértékesebb és a leghosszabb fókusszal rendelkező a Maksutov–Cassegrain típusú.

csillagaszati.kabinet-9-copy.jpg

Gábor megemlíti, hogy hat éve elhunyt, szép emlékű munkatársukról, Pavol Paulíkról van elnevezve egy aszteroida.

Csapattársuk, Kürti István amatőr csillagász fedezte fel a Mars és a Jupiter között, és tiszteletből adta az aszteroidának a Pavol Paulík nevet.

Kilenc óra tájban már elég sötét van ahhoz, hogy a Holdat alaposabban szemügyre vegyük, és megismerjük legalább a főbb krátereit. Az igazi szemlélődés azonban csak a teljes sötétség beálltával kezdődhet, bár a város fényei még ilyenkor is zavaróak. Igazából a fényszennyezéstől mentes természetben lehet rácsodálkozni a világűr Földről látható részére. Ezért a tagok évente többször felkerekednek, hogy messze a várostól, teljes sötétségben is fürkésszék az égboltot.   

A csillagászati kabinetet Érsekújvárban 1975-ben hívták életre. Vezetője a kezdetektől Mézes Tibor volt, de számos iskola csillagászati szakkörét is az alapítók közt találjuk. A kabinet termei lassan megteltek csillagászati eszközökkel és szakirodalommal. Mivel az épület bontási területen állt, 2006-ban új helyre, a Dohány utcába költöztek, nem messze a városközponttól. Mézes Tibor nyugdíjba vonulásakor az új vezető Hodál Gábor lett, segítői pedig Korpás Gábor és Pavol Paulík. Mézes Tibort 70. születésnapján Kürti István javaslatára azzal a különlegességgel lepték meg, hogy aszteroidát neveztek el róla. A „Mézes” aszteroidáról szóló elismervényt 2013-ban adták át a máig tisztelt vezetőnek. Az időközben elhunyt munkatársról, Pavol Paulíkról is neveztek el aszteroidát, szintén Kürti István javaslatára.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/30. számában)

Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.