2025. július 7., 19:26

Az első világháborús emlékmű Udvardon

Udvard vezetői 1930 márciusában elhatározták, hogy emlékművet állítanak az első világháborúban elesett hősök tiszteletére, és hét évvel később, 1937. május 17-én, pünkösdhétfőn avatták fel a katolikus templom mellett. Az emlékműre a világháborúban elesett 130 udvardi áldozat neve került fel. 

Világháborús emlékmű Udvardon
Fotó: Görföl Jenő

Az ünnepségen az udvardiak mellett szinte az egész környék képviseltette magát. Az érsekújváriak küldöttségét Holota János polgármester vezette, beszédet mondott Jaross Andor nemzetgyűlési képviselő, és Borka Géza, a komáromi főgimnázium tanára versben örökítette meg az udvardiak helytállását.

Az udvardiak Berecz Gyula szobrászművészt bízták meg az emlékmű elkészítésével. A leírások szerint nyolc hónapig dolgozott a nyolc méter magas alkotáson, amelyhez öt munkás segítségével száz mázsa dolomit-darát használtak fel. Központi alakja a bajtársai sírja fölé koszorút helyező katona, akinek az arca megrendülést, fájdalmat tükröz.

Alul temetőt jelképez a művész egy kereszt és egy fejfa ábrázolásával. Ez azt jelenti, hogy a katolikus és a református áldozatok előtt is tisztelegtek az emlékművel. Felső részén kálváriai jelenet, a Krisztus levétele a keresztről dominál. Hátsó oldalán a következő felirat volt olvasható: „A világháborúban elesett hős fiainak emlékére emeltette Udvard község hálás közönsége.” Ezt a feliratot 1948-ban szlovákkal helyettesítették. 

A falun átvonuló front idején, 1945. március 28-án az emlékmű a közelében lejátszódó orosz–német tankcsatában jelentős károkat szenvedett.

1993. augusztus 22-én új táblákat helyeztek el az emlékművön, felkerült a második világháborúban elesett 96 udvardi lakos neve is, majd 1994-ben a 65 udvardi zsidó mártír nevével egészítették ki az emlékművet.

Megjelent a MAGYAR7 26. számában.

Megosztás