Az élő zene varázsa
Folyamatosan keresi az új szakmai kihívásokat a galántai Szabó Ádám. A Gila becenéven ismert hangmérnök stúdiójában nem kisebb művészek fordulnak meg, mint például Szarka Tamás, Vadkerti Imre, Derzsi György és Kovács Koppány – a felvidéki zenei élet színe-java. Ádám a közjegyzői pályát hagyta el azért, hogy egy olyan zenestúdiót építsen, ahova öröm dolgozni járni, és ahol állandóan zajlik az élet.

Ötödik éve működik Szabó Ádám – Gila jól felszerelt, pompásan berendezett, autentikus hangulatú zenestúdiója Galántán. Ő maga is zenél, több hangszeren játszik, és hívták már muzsikálni távoli országokba is, de most nem szeretné megszakítani azt a lendületes munkát, amit a zenestúdió működtetésével végez.
Elárulja, hogy rossz alvó, de ez nem probléma, hiszen munkája sokszor éjszaka is ébren tartja, vagy ha éppen új megoldás, dallam, vagy ritmus jut eszébe, akár az éjszaka közepén is felkel lejegyezni, sőt, gyorsan ki is próbálja.
A zene nemcsak a szakmája, de életben tartó hobbija is, ezenkívül a főzés szerelmese, bár erre a kedvtelésre ritkán jut ideje.
Ádám a közjegyzői hivatását adta fel a zenéért, a diszkréció, a precizitás és a szakmai komolyság azonban a vérében van – ezeket nem hagyta a jog szigorú világában. Minden vendége biztos lehet abban, hogy a hang és a ritmus jó kezekben van a Gila stúdióban.
– meséli Ádám.
Napjaink trendje a zeneszámok digitális megosztása, egyre kevesebben keresik a CD-lemezeket, bár szeretném megjegyezni, hogy a régi bakelitlemezek egyfajta reneszánszukat élik. A trendek ellenére azonban egyre több zenész készít újra CD-t, már csak azért is, hogy legyen megfogható termék, amit fel tudnak mutatni a piacon. Felvevőpiaca inkább az albumoknak van, ezeket fel tudják tölteni például a Spotify felületre is. A CD-ket újabban egyfajta névjegyként használják a zenészek.
Ádám aktívan követi a zenei trendeket is, bevallottan leginkább a kedvenc hangmérnökei munkáit, de számára elsősorban az a követhető divat, amivel őt is „megkeresik” a zenészek.
– Azt tapasztalom, hogy megnőtt az érdeklődés az élő zene iránt. Amíg az előző évtizedek arról szóltak, hogy minden legyen pontos, szinte már gépies, addig most azt látom, egyre nagyobb tere van a szabad játéknak a zenekarok körében. Most látjuk, milyen rohamban fejlődik a mesterséges intelligencia. Az élő zenével abszolút ellene lehet menni ennek a trendnek. Ha sikerül érzelmeket rögzíteni, azt semmi nem tudja legyőzni. Az élő, szívből szóló zene mindig megérint, ahányszor hallgatod, annyiszor hoz elő belőled érzelmeket. Én még ilyen hatást gépi megoldásoknál, mesterséges intelligenciától nem tapasztaltam. El lehet persze mondani, hogy ez precíz, szép munka, de az érzelmi hatás elmarad. Ennek ellenére a mesterséges intelligencia is hasznos, hiszen jó zenei alapokat lehet vele készíteni. Eszközként, az inspiráció szintjén használják a zenészek, és ezzel nincs is semmi baj, hiszen haladni kell a korral.
Az elmúlt öt évben Ádám szépen fejlesztette a stúdiót, hiszen mindig is a zene volt a legotthonosabb világ a számára. Elárulja, a felvételek alatt és után hihetetlen élményekben van része, olyan dolgokat élhet meg közösen a zenekarokkal, amelyek felejthetetlenek. Már csak ezért sem bánja, hogy búcsút mondott a jogi pályának, hiszen a stúdióban komoly barátságok születnek.
– Intim és kényes helyzetek is akadnak. Képzeljük el, hogy az üveg túloldalán ott ülök én, és az énekes az évek óta dédelgetett, gyermekeként szeretett művét próbálja megmutatni a legjobb formájában. Ez egy teljes meztelenre vetkőzés, óriási bizalom szükséges hozzá. Közben tudja a zenész, hogy én meg szőrszálhasogató módon keresem a hibákat, mert ez a dolgom. Ezek azok, amik örökre összekötnek bennünket. Nagyon jó, hogy folyamatosan jönnek az újabb és újabb előadók, hogy egymásnak ajánlják a stúdiót a zenészek. Ezt a történetet az élet írja – tette hozzá Ádám, aki azért a főzés iránti szeretetét is becsempészi a stúdióba. Belső titokként elárulja, hogy a zenekarokkal többnyire pizzát rendelnek, de azért mindig van a stúdióban 5-6 fajta szósz, vagy házi kimchi is, amivel fel lehet „dobni” a munka közbeni étkezést.
– A zene világában nagyon magasra került a léc. Ma már mindenki tud otthon is felvételt készíteni, és ezekkel a demókkal már nagyon jól lehet „kreatívkodni”. Azt javaslom a feltörekvő zenekaroknak, mérjék magukat nyugodtan a világgal, és végezzék úgy a munkát, „ahogy az a csövön kifér”.
Megjelent a Magyar7 2025/9.számában.