Az állatok nem kérnek sokat, csak a mindennapi betevőt
A ragadós száj- és körömfájás járvány miatt hosszabb ideje zárva tart a mátyusföldi családok kedvelt kirándulóhelye, a Humanita farm. A kötelező belépő nélkül működő tanyasi gazdaságot jólelkű, természetközeli emberek működtetik. Nem csak ők és a közel 300 kisállat érzi a látogatók hiányát, a családoknak is hiányzik, hogy kilátogassanak a farmra. Sok kisgyermek ugyanis itt tanulta meg, milyen az, amikor egy állat a természet ölelésében él, hogy néz ki valójában egy tyúkudvar, egy nyúlkifutó, vagy hogyan kell érdemben kikerülni a kiskecskék etetése közben, hogy az állat hálából jól összenyálazza az embert.

A tavaszi jóidőt kihasználva nagyon sokan szeretnek kilátogatni a vágkirályfai Humanita farmra. Igazi vadregényes a táj, senki nem zavarja a békét, mindenki nyugodtan közel kerülhet az állatokhoz, megsimogathatja, megfelelő étellel meg is etetheti a gazdaságban élő állatseregletet.
Nem ritka, hogy egy-egy látogatás alkalmával az ember nyomába szegődik egy kutya- vagy macskakölyök, vagy éppen egy kiskecske dörgölőzik az ember lábához.
A Humanita gyerekfarm egy négyhektáros vidéki gazdaság, amelyet Bertram Beták vezet, jelenleg közösségi adománygyűjtést folytat a Donio.sk platformon. A kampány célja 3 000 euró összegyűjtése, amelyet az állatok karámjainak és menedékeinek felújítására fordítanak. A kampány május 7-én indult, és 53 nap áll rendelkezésre a cél elérésére. A ragadós száj- és körömfájás járvány miatt ugyanis a farmnak hosszabb ideje zárva kell tartania.
Az egyetlen bevételi forrást a látogató adományai képzik, a farm kötelező belépőjegy nélkül működik, talán az egyike azon kevés helyeknek az országban, ahová még nem kell fizetni belépéskor. A jelenlegi adománygyűjtés célja az állatok karámjainak és menedékeinek felújítása. A kampány során összegyűjtött összeget teljes egészében erre a célra fordítják. A Donio.sk platform biztosítja, hogy a beérkezett adományok 100%-a a megjelölt célra kerüljön felhasználásra.
– fogalmazott Bertram Beták. A farm működtetői ezért más területeken takarékoskodnak, hogy a gondozott állatok ellátása mindig elsőbbséget élvezzen.
A Humanita jelenleg mintegy 300 állatnak ad otthont, mintegy 50 különböző faj képviseletében. A gazdasági állatok között megtalálhatók lovak, tehenek, kecskék, juhok, sertések, szamarak és pónik, valamint baromfik – libák, kacsák, tyúkok, gyöngytyúkok és galambok.
A farmon házi kedvencek is élnek: kutyák, macskák, nyulak, tengerimalacok, hörcsögök, egerek, hullámos papagájok. Emellett egzotikus állatok is helyet kaptak, mint például pávák, struccok, emuk, lámák és Bennett-kenguruk. A farm területén többféle terráriumi állat is megtalálható: szárazföldi és vízi teknősök, kígyók, agámák, leguán, varánuszok, halak, békák, csigák, skorpiók és sünök is részei az élő közösségnek.
A farm vezetői külön kiemelik, hogy minden állat saját névvel rendelkezik, gondoskodásuk teljes egészében az emberektől függ, és céljuk, hogy az állatok boldogan élhessenek. A farmon egyetlen állatot sem vágnak le, minden állat természetes úton – öregség vagy betegség következtében – pusztul el.
A szlovákiai Krokodil Dundee-ként ismert Bertold Bertram 1995-ben alapította a vadnyugati hangulatot idéző ranchot az egykori lepusztult tyúkfarm helyén.
A tulajdonos a fafaragás művészeként is ismert, és a húszas évei végén egy árvaházból kikerült társával együtt határozta el, hogy segítenek a szociálisan hátrányos helyzetű embereknek és a „kidobott” állatoknak otthont és megélhetést találni.
A farm alternatívát kínál a felgyorsult, anyagias világ forgatagában. A természet közelsége, az állatokkal való kapcsolat és a lassítás lehetősége különösen vonzó a fiatal családok számára. A visszatérő látogatók és az új nemzedék nevelése fontos visszajelzést ad: a farmnak helye van a mai világban is.
„Nem élünk, csak túlélünk. Egyetlen kívánságunk van: újra működhessünk, és fogadhassuk az embereket. Segítsetek nekünk, míg újra talpra nem állunk” – fogalmaznak a kampányban.