2025. február 11., 19:36

Az Akkord magyar zenei dokumentumfilm Nádszegen

A mátyusföldi Nádszegen zárult a III. Magyar Filmek Fesztiválja a Felvidéken rendezvénysorozat. A nádszegi Malom Moziban a közönség Kempf Márta Anna rendezővel találkozott az Akkord film levetítése után. A fesztivál öt felvidéki helyszínen zajlott le négy nap alatt.

Akkor közönségtalálkozó
Közönségtalálkozó az Akkord című film után
Fotó: Szomolai Andrea

A nádszegi Malom Mozi adott otthont a III. Magyar Filmek Fesztiválja a Felvidéken rendezvénysorozat zárónapjának. A fesztivál február 6-án vette kezdetét komáromi vetítéssel, a Mátyusföldön az elmúlt pár napban két helyszín – Galánta és Nádszeg is csatlakozott a Vertigo Média szervezésében megrendezésre kerülő vetítésekhez.

Galántán és Nádszegen is levetítésre került a 2024-ben bemutatott magyar zenei dokumentumfilm, az Akkord. A 72 perces film levetítése után a közönség találkozhatott Kempf Márta Anna rendezővel is. A nádszegi vetítésen jártunk.

Az Akkord a magyar népzene hatását mutatja be a magyar könnyűzenére. A különleges zenei élmény során olyan kiváló magyar előadók szólalnak meg, mint Agócs Márton, Bródy János, Csík János, Ferenczi György, Kelemen László, Kiss Tibi, Kováts Gergő, Lábas Viki, Lovasi András, Majorosi Marianna, Paár Julianna, Pál István „Szalonna“, Presser Gábor, Szabó Attila, Szabó Balázs és Takács Dorina (Дeva). A film forgalmazója a Vertigo Média.

Kempf Márta Anna rendezővel a film levetítése után Sinkó Gyula műsorvezető beszélgetett. A filmre Nádszegen több generáció is kíváncsi volt, az iskolások is szívesen jöttek a délutáni vetítésre, sőt elárulták, többen ismerik azért a magyar népzene egyes elemeit, és találkoztak már a táncházmozgalommal is.

A fiataloknak leginkább Presser életműve volt ismerős a filmben megszólaló zenei legendák közül, de Nádszegen sokan kedvelik a Csík zenekart is, amelynek már volt élő nagykoncertje a településen a közelmúltban.

„Ezek a rendezvények már harmadik alkalommal zajlanak a Felvidéken. Fica Tamás a főszervezője, ő állítja össze pontosan a programot, és ő az, aki összehozza a filmekben szereplőket. Jómagam is mindhármon alkalmon részt vettem, idén négynapos volt a fesztivál, öt helyszínen: Komáromban, Rimaszombatban, Párkányban, Galántán, illetve Nádszegen zajlottak filmvetítések – Galántán és Párkányban ugyanazon a napon futott a rendezvény. Változatos a filmkínálat is, hiszen olyan magyar filmek is levetítésre kerültek, amelyek az elmúlt időszakban nagyot futottak a mozikban. Vegyük csak példának okáért a nagy sikert bejárt Futni mentemet, vagy a Demjén filmet, a Hogyan tudnék élni nélküledet. Ezenkívül a sikerlistán szerepel a Semmelweis is” – magyarázta a nádszegi filmvetítés előtt Sinkó Gyula.

Hozzátette, ezek a sikerfilmek a mozi iránt szkeptikusakat is meggyőzték, és behozták a mozikba szinte az összes korosztályt. Öröm, hogy ezen a filmfesztiválon szerepelhetnek ezek a filmek.

Az Akkord című filmet nehéz összehasonlítani a könnyedebb hangvételű rom-komokkal, hiszen eleve egyfajta vájtfülű közönséget kíván egy zenei dokumentumfilm. Sinkó Gyula Galántán és Nádszegen is tapasztalta, hogy az iskolások is meghívást kaptak erre a filmre, amely a magyar népzene és a könnyűzene kapcsolatáról szól.

„Az iskolások egy szervezett közönség, Galántán inkább azt érzékeltem, hogy nem nagyon hangolódtak rá a filmre, de ennek megvan az oka: ez a korosztály nem nagyon ismeri a szereplőket: Bródyt, Pressert, illetve furább nekik az is, hogy a modern zenét próbálja Takács Dorina keverni a népzenével. De azért szívesen megnézték ezt a szépen fényképezett és megoldott alkotást” – osztotta meg tapasztalatait a műsorvezető.

Az Akkord című dokumentumfilmnek van felvidéki vonatkozása is Agócs Marci kapcsán, aki a népdalgyűjtő Agócs Gergely zenész fia – árulta el a rendező, Kempf Márta Anna, akinek korábbi dokumentumfilmje, a Varrat a magyar tetoválóművészet történetéről szól.

A forgatás jó élmény volt, a megszólított zeneművészek első hívásra jöttek a szinopszis elolvasása után, sőt igazolták, hogy a kezdeményezés hiánypótló. Az interjúkérdéseket előre megkapták, hiszen azt szerette volna a stáb, ha a válaszok egymásra épülnek és megszületik a film sodrása a párbeszédek által”

– magyarázta a fiatal rendezőnő. Az Akkord cím is az egymásra épülést szimbolizálja. A film a műfaji sokszínűség bemutatását célozza meg: beszélnek benne a folk beatről, a folktronikáról illetve az autentikus népzenéről. A klasszikus értelemben vett népzenei vonalat készakarva nem célozták meg, a műfaj árnyaltsága és terjedelme miatt.

A film során egy ecseri népviseletbe öltözött lány sétál Budapesten, ő egyfajta alteregója a népzenének, amely a modern korban különböző alakokat ölt. Az alkotás hangsúlyozza a magyar népzene összekötő és életszemlélet formáló erejét. A népzene olyan, mint a levegő.

Nádszegen az Akkord film és a közönségtalálkozó után a Most vagy soha magyar film és a Semmelweis került levetítésre. Ezzel zárult a III. Magyar Filmek Fesztiválja a Felvidéken.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.