2025. július 25., 17:34

Átmeneti helyen a Duna utcai magyar iskola

Átfogó felújítás vár a Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium épületére a közeljövőben, aminek köszönhetően ez a történelmi kincs Pozsony központjában újra eredeti szépségében ragyog majd.

Duna utcai suli
Fotó: TASR

Az iskola 1909 és 1914 között épült; jelenlegi épülete azon a helyen áll, ahol a 18. század végéig a város külső erődítményének részeként a Duna-kapu állt, amit Mária Terézia parancsára 1775-ben bontottak le a városfallal együtt.

Korának élvonalbeli épülete volt

Az eklektikus-szecessziós dekorativizmus jegyeit viselő épületet Baumgarten Sándorral közösen Hercegh Zsigmond építész tervezte, akit az akkori Magyar Királyság iskolaépület-építészetének szakértőjeként tartottak számon. Az épület befejezésekor a leányiskola méltán volt büszke korszerű szaktantermeire és azokra az igényesen felszerelt helyiségekre, amelyek akkor az oktatók és a diákok rendelkezésére álltak. Az első világháború alatt az épület katonai kórháznak, 1919-től pedig a Csehszlovák Leány-gimnáziumnak adott otthont, később pedig pedagógiai iskolává és gimnáziummá vált. A város szívében lévő épület, amely a Duna utca egyik ékessége, 1959-től a magyar alapiskola és gimnázium otthona.

Az épületet 1985-ben műemlékké nyilvánították. Utolsó nagyobb átalakításon a múlt század hatvanas éveinek végén esett át, s ez meg is mutatkozik rajta. Több helyen is hull a vakolat, a nyílászárók sem energiatakarékosak, a tetőzet sem felel meg a kor követelményeinek, a belső terek pedig elavultak. A hatvanas évek végétől – tűzoltásként – csak kisebb változtatásokat végeztek az épületen, így igazán ráfér már az átfogó felújítás, ami a közeljövőben meg is valósul, a fenntartó, Pozsony megye ugyanis 2026-ban megkezdi a teljes körű felújítását, amelynek célja az épület fizikai állapotának jelentős javítása.
Duna Utcai Gimi régi fotó
Kívül-belül megújul az iskola
Fotó:  Pozsonyi Kifli
Kívül-belül megújul az iskola

Lucia Forman, Pozsony megye szóvivője szerint a felújítás magában foglalja a tetőjavítást, a tetőszigetelést, a vízvezeték-, szennyvíz- és fűtőrendszer, valamint az elektromos hálózat és a világítórendszer cseréjét, a konyha szellőzőrendszerének felszerelését, az adminisztratív rész légkondicionálását, a történelmi faablakok körülbelül 95%-ának új, korhű másolatokra cserélését, a többit egy restaurátor állítja majd helyre.

Ezenkívül restaurálják a történelmi homlokzatot, a padlókat, az ajtókat, a fémelemeket és a kéményeket, felújítják a belső tereket, beleértve a konyhát, a szociális helyiségeket és a tornatermet is. Átalakítják a régi gondnoki lakást is két lakóegységgé, amelyek az iskolai alkalmazottak ideiglenes elhelyezésére szolgálnak majd, szétválasztják a csapadékvíz- és csatornarendszereket, valamint gyűjtőtartályokat vagy szivárgókosarakat is telepítenek az iskolatelken lévő csapadékvíz-elvezető csatornához. „Hatalmas projektről van tehát szó, amelynek a becsült teljes költsége 4,9 millió euró áfával együtt, amit az eddigi tervek szerint 100%-ban a megye költségvetéséből finanszíroznak majd”, nyilatkozta korábban a szóvivő.

A munkálatok az előzetes tervek alapján 2026 második felében kezdődnek, a 2026/27-es tanévet a Duna utcai magyar diákok átmenetileg már új helyen, a pozsonyligetfalui Vranovská utcai szakközépiskola épületében kezdik meg, tudtuk meg a Duna utcai iskola igazgatójától, Morvay Katalintól.

Juraj Droba megyeelnök idén április 10-ére összehívott egy iskolatanács-ülést, amelyen tájékoztatott bennünket arról, hogy a megye szeretné az iskola épületét teljeskörűen felújítani és korszerűsíteni. Mivel ez az egész épületet érinti, és nem lehet szakaszosan megcsinálni, ezért az iskolának a munkalátok idejére át kell költöznie egy másik épületbe – fogalmazott az iskolaigazgató. Mint elmondta, az ülésen, amely nagyon konstruktív hangnemben zajlott, jelen voltak az iskolatanács és a szülői közösség képviselői is."

A szülői szövetség a fejleményekről egy levélben tájékoztatta a szülőket is. „Szerettük volna, ha a felújítás szakaszosan, az épület egyes részeinek lezárásával és felújításával zajlik, hogy az iskola működését a lehető legkevésbé befolyásolja. Azonban mivel lényegében az épület teljes rekonstrukciója a terv, a biztonsági előírások, a gyermekek védelme, valamint a munkálatok összetettsége miatt ez sajnos nem kivitelezhető. A tanítást sem lehetne megoldani ilyen környezetben”, írta Tóth Csaba, az SZMSZSZ képviseletében.

A felújítás nagyon ráfér már az épületre, mert a mai kor követelményeinek sajnos nem felel meg az elektromos vezetékek teherbírása sem, a nyílászárók cseréjével pedig az épület energetikai mutatói is jobbak lesznek – mondta az iskolaigazgató, hozzátéve, az ülésen jelen volt annak a mérnöki irodának a képviselője is, amely a tervrajzokat készítette, s vizuálisan be is mutatta, milyen lesz az épület a felújítás után."
Duna Utcai Gimi régi fotó
A város szívében lévő épület a Duna utca egyik ékessége
Fotó:  Pozsonyi Kifli
Az idei, szeptemberben induló tanévben még itt leszünk a Duna utcán, az azt követő tanévet kezdjük majd a ligetfalui épületben, de az előkészületek már a költözés előtt megkezdődnek. Mi nagyon örülünk annak, hogy végre sorra kerültünk a felújításban, 2013 óta folyamatosan kérjük ezt. Most fogadták el azt az összeget, amiből az épületünket átfogó módon fel tudják újítani – fűzte még hozzá Morvay Katalin."

Bár az szóba sem került, hogy a felújítás után az iskola nem költözik vissza a Duna utcára, a közösségi oldalakon mindenféle ezt vizionáló elméletek megjelentek. Ožvald Erzsébet, Pozsony megyei képviselő erre reagálva az egyik ilyen bejegyzés alá azt írta: „A megye 5,5 millió eurót különített el a költségvetéséből a Duna utcai magyar iskola felújítására. Juraj Droba személyesen jelentette be az iskolatanács ülésén ezt, s biztosított mindenkit arról, hogy a felújítás után az iskola azonnal visszaköltözik a Duna utcára, hasonlóan, mint előtte a Grössling utcai megyei iskola”.

Neszméri Tünde, a Pozsony Megyei Önkormányzat oktatási bizottságának tagja szerint sincs ok a pánikra. Droba elnök úr ígéretet tett, és megteszik a jogi lépéseket is, hogy ezt garantálni tudják, mondta.

Mi abban egyeztünk meg, hogy egy önkormányzati határozattal is megerősítjük azt, hogy az épület biztosan a magyar iskoláé marad, bár a leosztásoknál egyébként is úgy van, hogy ennek az épületnek a használati joga a magyar alapiskoláé és gimnáziumé – fogalmazott lapunknak Neszméri Tünde megyei képviselő. Hozzátette, hasonló félelmek felmerültek már akkor is, amikor a Grössling utcai gimnázium felújítása zajlott, mivel impozáns és jó elhelyezkedésű épületről van szó, de oda is visszaköltözött a felújítás után az iskola."

"A megyei önkormányzat további gesztusokat is szeretne tenni, amelyek egyfajta garanciát is jelenthetnek a kétkedőknek. Ilyen például, hogy a szomszédban lévő bábszínház üres raktárterét felajánlja arra a célra, hogy az iskola a tablókat és azokat a tárgyakat, amelyeket az oktatás során nem használnak, ott helyezhesse el a felújítás idejére"

– fűzte hozzá a képviselő. Mint mondta, a folyamatokat részben nehezíti, hogy az épület műemlék, ezért a felújítás során a Műemlékvédelmi Hivatallal is együtt kell működniük.

Az önkormányzati hivatal egyébként érzékeli, hogy az iskolában minőségi oktatás folyik, így nem feltételezzük, hogy az átmeneti költözés a diáklétszám rovására menne"

– tette még hozzá. Elmondta, hogy több szülővel is beszélt, akik a költözést biztosan megélik majd, de mindegyikük azon a véleményen volt, hogy számára az oktatás minősége sokkal többet jelent, mint hogy 10 perccel többet kell majd utaznia a gyereknek az iskolába.

A teljes körű felújítás várhatóan két tanévet vesz majd igénybe, a megye becslései alapján az építési munkálatok 2027-re fejeződnek be. Az átfogó felújítás kétségkívül jelentős javulást és korszerűsítést hoz majd az oktatási intézménybe, s a felújítás után ez a fontos műemlék újra a legendás Duna utca legvonzóbb épületei közé tartozik majd.

Megjelent a Magyar7 2025/28. számában. 

Megosztás
Címkék