2025. január 14., 19:15

Átalakíttatta galánthai gróf Esterházy József

A galántai neogótikus Esterházy-kastély páratlan épített örökség. A kastély déli tornyának homlokzatára nemrégiben visszakerült az a felirat, amely az impozáns építmény 19. századbeli átépítését jelzi.

 

Galántai kastély - Esterházy kastély Galántán
Fotó: Szomolai Andrea

A felirat szerint „Átalakíttatta galánthai gróf Esterházy József – 1861”, közepén pedig az Esterházy-címer pompázik. A címerállat egy griff, amely két lábon áll, szárnyai jobbra, feje és karmai balra vannak. Jobbjában kardot, baljában virágot tart. A griff fején kis korona van, ami jelzi az Esterházyak fényét és hatalmasságát.

– Az írás és az Esterházy-címer kalandos és szomorú történelmi folyamatok során tűnt el a múlt században a déli torony faláról. Most, hogy ez visszakerült, egy történelmi kör zárult be – meséli Pekarovič György helytörténész, a Pro Renovatione Polgári Társulás vezetője, akinél jobban talán senki nem ismeri a nagy múltú galántai kastély történetét.

Neogótikus stílusúra Esterházy Imre püspök idején, 1736-ban alakították át, korábban egy sivár, lakhatatlan erőd volt, szilárd alapokkal és falakkal. Az utolsó jelentős átépítés a 19. század közepéhez köthető, amikor radikális, ám építészeti szempontból minőségi változásokat hajtottak végre, és új ajtók, ablakok, parketta, boltozat, falberakások, stukkódíszek kerültek az épületbe. Az épület a romantika angol, Tudor-gótikus stílusát képviseli. Az átépítést vezető személy kilétét sokáig homály fedte, ma már tudjuk, hogy Weber Antal nevéhez fűződik ez a lépés. A megrendelő a cseszneki ágból származó gróf Esterházy József volt, aki ezzel nagy költségbe verte magát. 

Galántai kastély - Esterházy kastély Galántán
Fotó:  Szomolai Andrea

A 20. századi vérzivataros történések azonban nem múltak el nyomtalanul, 1944. december 6-án bombatalálat érte a kastély tornyát. Meghalt a gondnok két gyermeke, és ekkor omlott le az erkély is a déli toronyról. A rizalitot 1946-ban elbontották, ekkor tűnt el nyomtalanul a felirat az Esterházy-címerrel együtt.

 – Hosszú és fáradságos munka volt utánajárni annak, milyen is lehetett az eredeti felirat, mert a régi képeslapokon, fényképeken sem nagyon látszik. A kastély körül akkoriban is sok fa volt, ezek kitakarják az eredeti feliratot. A rizalit alapjait a kastély modern kori felújítása idején tárták fel. 2021-ben adtuk át a felújított déli tornyot, s most, hogy visszakerült rá a felirat és az Esterházy-címer is, teljes lett a kép – magyarázza a helytörténész, aki több mint negyven éve gyűjti a várossal és a kastéllyal összefüggő képes emlékeket, képeslapokat. Ezeket ki is állították a déli toronyban.

Galánta egykori krónikása, Szekács István rajzos hagyatéka alapján tudni többet arról, mi is történhetett a bombázás napján, a feliratot és a címert – még ha a Szekács-féle rajz viszonylag jól be is mutatja – nehéz volt eredeti formájában, stílusában azonosítani.

– Az Esterházy kápolna falán lévő feliratokat, betűtípusokat és címert vizsgáltuk meg ahhoz, hogy megfeleljünk az eredeti feliratnak. Most lett arra elegendő pénz, hogy a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően, speciális anyagokból restaurálják a feliratot – jegyzi meg mosolyogva Pekarovič György.

A kastély déli tornyának felújítása után Nagyszombat megye anyagi támogatásával és a Galántai Honismereti Múzeum szakmai útmutatásával rendezte be a Pro Renovatione Polgári Társulás a déli torony négy helyiségét. A kiállított tárgyakat a városnak ajándékozták, hogy az idelátogatókat egy szépen és méltón berendezett déli torony fogadja.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/1. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.