2022. március 19., 20:32

Átadták a Nógrád Közművelődéséért díjakat

A Rakonca Néptáncegyüttes 25 éves jubileumi gálaműsorának keretében, egy év kihagyás után, idén is díjazták Nógrád kiemelkedő személyiségeit és csoportjait. Az est keretében egy életműdíj és két közművelődési díj talált gazdára. Az életműdíjat Csák István, a losonci Kármán Színház igazgatója vette át.

Nógrád Közművelődéséért díj
Fotó: Milan Alberti

Csák István, nyugalmazott magyar-pedagógia szakos tanár, született 1954. május 2-án Losoncon. Tanulmányait a Losonci Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában kezdte, majd a füleki Általános Középiskolában folytatta. A középiskola elvégzése után az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát, magyar – pedagógiai szakos tanárként. A kultúrával már kisiskolásként kapcsolatba került, mint versmondó, a füleki középiskolás években állandó tagja a Duray Éva tanárnő vezette irodalmi színpadnak. Maga a színházi kultúra, mint ahogy ezt ő maga vallja, az egyetemi évei alatt lett életének egyik meghatározó eleme. Első színházi fellépése az 1960-as években volt, amikor a Csemadok színjátszó csoportjával Kármán József: Fanni hagyományai c. darabjában Dienes szerepét kellett eljátszania. Ezt követően hosszabb szünet után az 1988-ban Duray Éva és Belá Etelka kezdeményezésére az újjá alakuló színjátszó csoportba kapott meghívást.

Nógrád Közművelődéséért díj
Csák István átveszi a kitüntetést
Fotó:  Milan Alberti

Az újjáalakulás nagyon sikeresnek bizonyult, olyannyira, hogy Puntigán Józseffel és Erdélyi Attilával közösen kidolgoztak egy tervezetet, hogyan tudnák stabillá, eredményessé tenni ezt a színházi csapatot. Voltak Kármán Színkör, majd Kármán Színház, egy rövid ideig Csemadok alapszervezetként, majd önálló társulásként lettek az elmúlt 33 esztendő alatt a szlovákiai magyar amatőr színjátszás egyik meghatározó együttese, melynek szervezője és színésze is egyben, egyszóval a színház lelke Csák István lett. A Jókai Napokon Csák István ötször kapta meg a legjobb férfi szereplő díját. Szakmai szempontból kiemelkedő elismerés, amire joggal büszkék a mai napig, hogy a színház 2011-ben a Magyar Köztársaság Nemzeti Erőforrás Miniszterétől megkapta a Csokonai Vitéz Mihály Közösségi-díjat, amely az amatőr művészetben a legmagasabb állami kitüntetésnek számít. 2009-ben a Jókai Napokon elnyert nívódíjért és a szlovákiai magyar színjátszásban 20 éve folytatott sikeres tevékenységükért a színház megkapta a Nógrád Közművelődéséért járó díjat.

A másik két díjazott a losonci Serly Kamarakórus, illetve a Losonci járás három regionális tudósítója, Sípos Bernarda, Nagy Andrea és Agócs Szvorák Emese voltak.

A Csemadok Losonci Helyi Szervezetének vezetősége Hahn Józsefné Duray Éva javaslatára 2001-ben kezdte szervezni a kamarakórust. A kórus karvezetője azóta is Gaál Ildikó zenetanárnő. A kezdetek óta a kamarakórus taglétszáma 10-15 között mozgott. 2003-ban közös megegyezéssel a kamarakórus a SERLY nevet vette fel. A Serly család a 19. század végén Losonc városa kulturális életének megbecsült képviselője volt. A kamarakórus 2002-től rendszeresen fellép a Csemadok szervezet által rendezett helyi, valamint járási rendezvényeken. 2004-től évente megrendezik a Zengjen a dal énekkari találkozót, melyre 4-5 környékbeli énekkart hívnak meg. Sajnos a járványhelyzet az utóbbi idősszakban mindezt nem tette lehetővé. Az énekkar műsorán többek között Bartók Béla, Kodály Zoltán, Bárdos Lajos népdalfaldolgozásai, valamint Bach, Händel, Pretorius, Dvořák, Suchoň, művei szerepelnek, valamint egyházi énekek, zsoltárok. A kamarakórust az ének szeretete és a közös éneklés öröme tartja össze, vallják a kórus tagjai.

Nógrád Közművelődéséért díj
Gaál Ildikó és Szabó Kinga átveszik a kitüntetést
Fotó:  Milan Alberti

Sípos Bernarda, Nagy Andrea és Agócs Szvorák Emese, bár nem közvetlenül a kultúra szervezői vagy művelői, mégis nagyon fontos szerepet töltenek be a kulturális élet tudósítóiként. Teszik ezt felvidéki viszonylatban és a széles magyar közönségnek egyaránt. Sípos Bernarda, operatőr, Egerben az Eszterházy Károly Egyetemen végzett mester titulussal és büszkén mondhatjuk el róla, hogy a filmszakmát Koltai Lajos, Kossuth- díjas magyar operatőrtől tanulta. Nagy Andrea, aki a Corvinus Egyetemen kezdte el tanulmányait média és kommunikáció szakon, 2021-ben Debrecenben a Média Akadémia újságíró képzését végezte el. 2018-tól a LocAll TV Beszéljünk róla műsorvezetője és 2021-től az MTVA tudósítója is.

Agócs Szvorák Emese mesterfokozatú diplomát szerzett a budapesti Corvinus Egyetem médiatudomány – és kommunikáció szakán, mint újságíró és média szakember 2013-ban. Azóta a szakmájában dolgozva a hírek.sk televíziós hírportál, valamint a szlovák televízió magyar adásának rendszeres tudósítója kolléganőjével, Bernivel, riportjaikat a Duna Televízióban, és a magyar tv különböző adásaiban láthatjuk. Emese 2017-től a Ma7 médiacsalád Losonci járásbeli tudósítója is.

Nógrád Közművelődéséért díj
Balról Sípos Berni, Nagy Andrea, Agócs Szvorák Emese
Fotó:  Milan Alberti

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.