2024. április 10., 20:13

Arisztokraták honfoglalása Galántán

Izgalmas történeteket mesélt az európai, leginkább az erdélyi arisztokrácia élő-lélegző történelméről Csinta Samu, sepsiszentgyörgyi újságíró, közíró a mátyusföldi Galántán. Az erdélyi arisztokrácia leszármazottainak „honfoglalása” élő, szinte naponta változó folyamat. A Csinta Samu által lejegyzett történetekből tudomást szerezhetünk otthonaikért, jogos örökségükért vívott sziszifuszi harcaikról.

Csinta Samu
Galéria
+2 kép a galériában
Csinta Samu az Erdély újranemesítői és az Arisztokraták honfoglalása című köteteit mutatta be. Mézes Rudolffal beszélgetett

Csinta Samu tíz erdélyi főnemesi család újkori történetével, visszatérésüknek körülményeivel és mindennapi harcaikkal foglalkozik az Erdély újranemesítői, valamint az Arisztokraták honfoglalása című köteteiben. Az újságíró kilenc évvel ezelőtt járt a Mátyusföldön, és mutatta be munkásságát. Most az azóta lezajlott történéseket, kutatásait ismertette a galántai közönség előtt.

A romániai rendszerváltást követő visszaszolgáltatások nyomán egyre több arisztokrata család leszármazottja jelenik meg Erdélyben, lakja be ősi birtokát. Kezdetben a román állam nagylelkűen viszonyult az arisztokraták honfoglalási kérelmeihez, hiszen így nem az államnak kell restaurálni, gondot fordítani az építészeti műemlékek karbantartására.

Rájöttek azonban, hogy a nem beépített birtokok, mint például az erdőségek igencsak szép jövedelmeket hozhatnak az államnak, így azok körül különböző akadályozó jogi procedúrák alakultak ki. Ezzel a nemesi családok elestek a birtokok fenntartásához szükséges bevételektől. A régi fáma szerint egy négyzetméter építmény fenntartásához egy hold erdőség szükséges.

Az arisztokrácia így napi szinten vívja honfoglalási harcát, ki több, ki kevesebb sikerrel. Ők is csak emberek, akiknek családtörténetét tépázta meg a huszadik század, őseik sokszor méltatlan körülmények közé keveredve harcoltak a család fennmaradásáért.

Csinta Samu életszerű történetekkel, sokszor mesébe illő sztorikkal szórakoztatta a galántai közönséget. Az arisztokrata családokkal gyermekei iskolája révén került közeli viszonyba, Kálnoky Tibor gróf volt az, akivel gyermekeik egy osztályba jártak, így a gróf sokat mesélt Csinta Samunak a miklósvári kastély felújítása és lakhatóvá tételének fordulatos eseményeiről is. A Kálnoky családon kívül Csinta még kilenc másik arisztokrata család 20-21. századi sziszifuszi munkáját mutatja be, elárulva azt, hogy az európai arisztokrata családok számon tarják egymást.

Magyarországi körútra kértek fel, de az erdélyi arisztokrácia életével kapcsolatban érdeklődést mutattak a Felvidéken is, így szívesen jöttem bemutatni az elmúlt kilenc év kutatásait. Minden arisztokrata család valahol rokon a másikkal, az összeszövődés nagyon sűrű, számon tartják egymást. Azt tudni kell, hogy a magyarországi arisztokrata családok nagyon gazdag famíliák voltak, hozzájuk képest az erdélyi arisztokrácia vagyona relatíve elenyészőnek tűnhet. Az erdélyi és a felvidéki családok között talán éppen ezért szorosabb volt a kapcsolat. Például a Kálnoky család bécsi ágának egyik része éppen Csicsón élt”

– beszélgetünk Csinta Samuval az előadása után, rámutatva az európai magyar vonatkoztatású arisztokrácia összefonódására.

Csinta Samu nem az arisztokrata családok régmúlt történetét akarta kutatni, nem lévén sem történész, sem családfakutató. Elsősorban újságírónak tartja magát, ezért szerette volna olvasmányos módon megeleveníteni az arisztokrata családok történetét, átemelni őket kicsit a jelenbe és talán a jövőbe is.

Ezek a családok ugyanis mindig azon közösségek élén álltak, azokat gondozták, ahová születtek. A jelenkorban sokszor felmerül a kérdés, milyen az arisztokrácia jelenlegi közösségi szerepvállalása. Erre Csinta Samu is kritikusan volt kíváncsi.

Nincsenek itt szabványok, mindegyik családtörténet külön kihívás. Rá kellett jönnöm, hogy olyan energiákat és figyelmeket foglal le az ősök örökségének továbbvitele, hogy egyelőre még korai a közösségi szerepvállalást számon kérni. Az éppen aktuális hatalomnak a birtokosaival, elöljáróival kerültek ezek a családok konfrontációba a közösségépítési próbálkozások során, és ez természetesen akadályozta őket a birtokok visszaszerzését, restaurálását illetőleg. Közvetlenül most nem tudják írni ezek a családok Európa történelmét, de mint mondtam, számon tartják egymást. Kálnoky Tibor például közvetlen kapcsolatban van az angol Károly királlyal. Kettejük értékmentő filozófiája is hasonló. Óvatos felvetés részemről, de sosem értettem, hogy egyik ország részéről – talán Magyarország a kivétel, Habsburg György párizsi nagykövet révén – sincs erőfeszítés, késztetés arra, hogy az erős és hatékonysággal kecsegtető ismeretrendszeri hálót használja”

– fejtegetjük a meg nem fejthető kérdéseket Csinta Samu újságíróval.

Csinta Samu
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.